31℃ 18℃
július 5. Emese, Sarolta, Lotti, Antal
Házikert

Miért és hogyan ültessük át szobanövényeinket?

Agrofórum Online

A szobanövények átültetése elengedhetetlen része a gondozásuknak, amely segít fenntartani egészségüket és biztosítja megfelelő növekedésüket.

Miért szükséges átköltöztetnünk növényeinket?

Átültetésük azért szükséges, mert idővel a növény gyökerei kinövik a cserepet, és a rendelkezésre álló tápanyagok is kimerülnek a talajból. A túlzsúfolt gyökerek nem tudnak megfelelően fejlődni, ami akadályozza a növény növekedését és egészségét.

Az átültetéssel friss földet biztosítunk, amely tápanyagokkal látja el a növényt, és elősegíti a gyökerek megfelelő légzését és vízfelvételét. Emellett az új cserépben több hely áll a gyökérzet rendelkezésére, ami hozzájárul a növény hosszú távú fejlődéséhez.

Miről ismerhetjük fel, hogy itt az ideje az újraültetésnek?

Szükségességét több jelből is felismerhetjük, amelyek a növény egészségi állapotában vagy növekedésében jelentkeznek. Ha azt látjuk, hogy a gyökerek kibújnak a cserép alján lévő vízelvezető nyílásokon, vagy a talaj felszínén is láthatóvá válnak, az annak a jele, hogy a növény kinőtte a jelenlegi cserepet, és nincs elegendő hely a gyökérzet számára. Ilyenkor a gyökerek túl szorosan helyezkednek el, ami gátolja a tápanyagfelvételt és a növekedést.

További figyelmeztető jel lehet, ha a növény növekedése lelassul, a levelek elkezdenek sárgulni, vagy fakóvá válnak, mivel a talajban található tápanyagok idővel kimerülnek, tehát ha ilyen tüneteket venne észre, érdemes körüljárnia a problémát, hogy megmentse növényét. A túl gyorsan kiszáradó föld szintén arra utal, hogy a gyökerek már annyira behálózzák a talajt, hogy az nem képes megtartani a vizet.

Amennyiben a növény instabillá válik, megdől, vagy a cseréphez viszonyítva vertikálisan túlzottan megnőtt, szintén ideje lehet az átültetésnek. Műanyag cserepek esetében előfordulhat, hogy a gyökerek deformálják a falát, ami egyértelműen mutatja, hogy a növénynek több helyre van szüksége.

Fontos, hogy az átültetésre ne várjunk túl sokáig, mert a túlzsúfolt gyökérzet nemcsak a növekedést lassítja, hanem a növény egészségét is veszélyezteti. Ilyenkor friss, tápanyagban gazdag talajjal és egy méretében megfelelő új cseréppel biztosíthatjuk a növény számára a szükséges helyet és erőforrásokat a fejlődéshez.

Így csináljuk

A növények átültetése során érdemes először megvizsgálni a cserép és a gyökérzet állapotát, majd megfelelően előkészíteni az új helyet. Válasszunk egy új cserepet, amely körülbelül 2-5 centiméterrel nagyobb az előzőnél, a túl nagy cserép nem ajánlott, mert a felesleges földben pangó víz keletkezhet, ami a gyökerek rothadásához vezethet.

Először helyezzünk egy vékony réteg friss virágföldet az új cserép aljára, amely jó vízelvezetést biztosít, és megtámasztja a gyökereket. Ezután óvatosan emeljük ki a növényt a régi cserépből, a szárat finoman megtartva, és a cserép falát gyengéden ütögetve, hogy a föld fellazuljon.

Ha a gyökerek túlságosan összesűrűsödtek, óvatosan lazítsuk meg őket a kezünkkel, ezzel elősegítve, hogy az új földben könnyebben el tudjanak terjeszkedni. A növényt helyezzük az új cserép közepére úgy, hogy a gyökérzet a cserép falától körülbelül egyenlő távolságra legyen.

Töltsük fel a cserép oldalait friss földdel, finoman tömörítve azt, hogy a gyökerek stabilan álljanak, de ne legyen túl tömör a talaj. Arra figyeljünk, hogy a növény szára ne kerüljön túl mélyre: a felszíne maradjon ugyanazon a szinten, mint a korábbi cserépben.

Végül alaposan öntözzük meg a növényt, hogy a friss föld leülepedjen, és a gyökerek érintkezésbe kerüljenek a talajjal. Az átültetés után a növényt helyezzük világos, de közvetlen napfénytől védett helyre, hogy legyen ideje megszokni az új környezetét. Az első pár hétben érdemes szemmel tartani a növényt, mialatt csak mérsékelt öntözést alkalmazunk, hogy elkerüljük a túlzott vízfelhalmozódást.

Ne dobja ki! A kávézacc aranyat ér a kertben

2025. július 4. 08:10

A kávézacc nem szemét, hanem kerti arany: komposztként, talajjavítóként és természetes kártevőriasztóként is bevethető.

Penész a komposztban – természetes vagy veszélyes?

2025. július 3. 11:10

A penész megjelenése a komposztban elsőre riasztónak tűnhet, de nem minden esetben baj. Mutatjuk, mikor kell beavatkozni és hogyan.

Nincs elkésve! Ezeket a növényeket még júliusban is vetheti

2025. július 2. 16:10

Júliusban sem késő belevágni a kertészkedésbe! Összegyűjtöttük azokat a zöldségeket, fűszernövényeket és virágokat, amelyek most is vethetők.

Okos növény-összeültetések a balkonra

2025. július 1. 05:40

Az ügyesen összeállított kombinációk nemcsak esztétikusak, hanem praktikusak is: jobban kihasználják a teret és támogatják egymást a növények.

A természetes levélváltás miatt sárgulnak a leander levelei?

2023. július 4. 04:37

Leanderem levelei erősen sárgulni kezdtek. Tavaly nem volt ez a jelenség. Mi lehet az oka? Olvastam olyat, hogy ez a levélváltás természetes a leandernél. Fényképet csatolok.

Hogy menthetem meg a sárguló levelű, legyengült krotont?

2024. április 29. 04:36

Van egy közel 30 éves krotonnövényem, melynek szép színes, tarka levelei voltak, majd 2 éve elkezdett romlani, levelei kisárgultak, és erősen hullottak, ezért felkopaszodott. Pár hónapja újra átültettem, a helyzet nem változott. Tudnának segíteni, hogy mit tehetnék a megmentéséért?

Mitől lett foltos és kókadt az Aloe vera?

2023. április 9. 04:38

Aloe vera növényem egyik vastag szárán barnás foltok vannak, illetve annak ellenére, hogy folyamatosan hoz új hajtásokat és leveleket is, nagyon kókadt. A probléma a megküldött képeken látható. Hogyan gyógyítható? Egyáltalán mi a betegsége?

Hogyan gondozzam a muskátlit a csodás virágzása érdekében?

2024. április 15. 04:36

Hogyan gondozzam a muskátlit? Sajnos soha nem sikerült még a muskátlikat megfelelően gondoznom, szép virágzását elősegítenem. Mit tehetnék ennek érdekében?