Házikert

Miért és hogyan ültessük át szobanövényeinket?

Agrofórum Online

A szobanövények átültetése elengedhetetlen része a gondozásuknak, amely segít fenntartani egészségüket és biztosítja megfelelő növekedésüket.

Miért szükséges átköltöztetnünk növényeinket?

Átültetésük azért szükséges, mert idővel a növény gyökerei kinövik a cserepet, és a rendelkezésre álló tápanyagok is kimerülnek a talajból. A túlzsúfolt gyökerek nem tudnak megfelelően fejlődni, ami akadályozza a növény növekedését és egészségét.

Az átültetéssel friss földet biztosítunk, amely tápanyagokkal látja el a növényt, és elősegíti a gyökerek megfelelő légzését és vízfelvételét. Emellett az új cserépben több hely áll a gyökérzet rendelkezésére, ami hozzájárul a növény hosszú távú fejlődéséhez.

Miről ismerhetjük fel, hogy itt az ideje az újraültetésnek?

Szükségességét több jelből is felismerhetjük, amelyek a növény egészségi állapotában vagy növekedésében jelentkeznek. Ha azt látjuk, hogy a gyökerek kibújnak a cserép alján lévő vízelvezető nyílásokon, vagy a talaj felszínén is láthatóvá válnak, az annak a jele, hogy a növény kinőtte a jelenlegi cserepet, és nincs elegendő hely a gyökérzet számára. Ilyenkor a gyökerek túl szorosan helyezkednek el, ami gátolja a tápanyagfelvételt és a növekedést.

További figyelmeztető jel lehet, ha a növény növekedése lelassul, a levelek elkezdenek sárgulni, vagy fakóvá válnak, mivel a talajban található tápanyagok idővel kimerülnek, tehát ha ilyen tüneteket venne észre, érdemes körüljárnia a problémát, hogy megmentse növényét. A túl gyorsan kiszáradó föld szintén arra utal, hogy a gyökerek már annyira behálózzák a talajt, hogy az nem képes megtartani a vizet.

Amennyiben a növény instabillá válik, megdől, vagy a cseréphez viszonyítva vertikálisan túlzottan megnőtt, szintén ideje lehet az átültetésnek. Műanyag cserepek esetében előfordulhat, hogy a gyökerek deformálják a falát, ami egyértelműen mutatja, hogy a növénynek több helyre van szüksége.

Fontos, hogy az átültetésre ne várjunk túl sokáig, mert a túlzsúfolt gyökérzet nemcsak a növekedést lassítja, hanem a növény egészségét is veszélyezteti. Ilyenkor friss, tápanyagban gazdag talajjal és egy méretében megfelelő új cseréppel biztosíthatjuk a növény számára a szükséges helyet és erőforrásokat a fejlődéshez.

Így csináljuk

A növények átültetése során érdemes először megvizsgálni a cserép és a gyökérzet állapotát, majd megfelelően előkészíteni az új helyet. Válasszunk egy új cserepet, amely körülbelül 2-5 centiméterrel nagyobb az előzőnél, a túl nagy cserép nem ajánlott, mert a felesleges földben pangó víz keletkezhet, ami a gyökerek rothadásához vezethet.

Először helyezzünk egy vékony réteg friss virágföldet az új cserép aljára, amely jó vízelvezetést biztosít, és megtámasztja a gyökereket. Ezután óvatosan emeljük ki a növényt a régi cserépből, a szárat finoman megtartva, és a cserép falát gyengéden ütögetve, hogy a föld fellazuljon.

Ha a gyökerek túlságosan összesűrűsödtek, óvatosan lazítsuk meg őket a kezünkkel, ezzel elősegítve, hogy az új földben könnyebben el tudjanak terjeszkedni. A növényt helyezzük az új cserép közepére úgy, hogy a gyökérzet a cserép falától körülbelül egyenlő távolságra legyen.

Töltsük fel a cserép oldalait friss földdel, finoman tömörítve azt, hogy a gyökerek stabilan álljanak, de ne legyen túl tömör a talaj. Arra figyeljünk, hogy a növény szára ne kerüljön túl mélyre: a felszíne maradjon ugyanazon a szinten, mint a korábbi cserépben.

Végül alaposan öntözzük meg a növényt, hogy a friss föld leülepedjen, és a gyökerek érintkezésbe kerüljenek a talajjal. Az átültetés után a növényt helyezzük világos, de közvetlen napfénytől védett helyre, hogy legyen ideje megszokni az új környezetét. Az első pár hétben érdemes szemmel tartani a növényt, mialatt csak mérsékelt öntözést alkalmazunk, hogy elkerüljük a túlzott vízfelhalmozódást.

Februári teendők a kertben

2025. február 6. 13:10

A fákat, sövényeket és a cserjéket a madarak védelme érdekében csak február végéig szabad jelentősen megmetszeni.

Nincs helye a kertben: feketelistán a bíbor nebáncsvirág!

2025. február 6. 08:10

Van egy növény, amely Németországban még a feketelistára is felkerült. Magyarországon is invazív fajnak számít.

Hunyor: a téli kert bájos színfoltja

2025. február 5. 14:40

Ez az évelő, lágyszárú növény 30-40 cm magasra nő, lassan fejlődik, és rizómákkal képes a téli időszakot átvészelni.

5 helytakarékos szobanövény

2025. február 5. 07:10

Cikkünkben 5 olyan kisméretű szobanövényt mutatunk be, amelyeknek biztosan talál majd egy kis helyet az otthonában.

Miért sárgul a jukka a szobában?

2022. november 14. 05:37

A jukka esetében kevesen tudják, hogy a Yucca elephantipes és Y. aloifolia is téli pihenőre vágyik. Ilyenkor teleltetni 5-10 Celsius-fok között kellene fényes helyen.

Kihelyezhetem már a telelőben lévő muskátlikat?

2024. április 1. 04:36

Mikor tehetem ki a telelőben lévő muskátlikat? Csak akkor szeretném kihelyezni a virágokat, ha már biztosan nem lesz velük probléma!

Át kell ültetni a kaktuszokat? Mikor és hogyan?

2022. április 12. 07:37

Az a feltevés, hogy a kaktuszok igénytelen növények, aligha van igényük arra, hogy ápolják őket tévesnek bizonyul. Nevelésük során pár dologra nem árt odafigyelni, többek között időnként átültetni őket.

Hogyan lehet átültetni az idősebb fákat és cserjéket?

2024. július 4. 12:10

Van, hogy a nagyobb fákat legalábbis érdemesebb megpróbálni átültetni, mint a jelenlegi helyükön hagyni. A feladat azonban nem egyszerű.