22℃ 10℃
április 21. Konrád, Zelmira, Anzelm
Házikert

Miért és hogyan ültessük át szobanövényeinket?

Agrofórum Online

A szobanövények átültetése elengedhetetlen része a gondozásuknak, amely segít fenntartani egészségüket és biztosítja megfelelő növekedésüket.

Miért szükséges átköltöztetnünk növényeinket?

Átültetésük azért szükséges, mert idővel a növény gyökerei kinövik a cserepet, és a rendelkezésre álló tápanyagok is kimerülnek a talajból. A túlzsúfolt gyökerek nem tudnak megfelelően fejlődni, ami akadályozza a növény növekedését és egészségét.

Az átültetéssel friss földet biztosítunk, amely tápanyagokkal látja el a növényt, és elősegíti a gyökerek megfelelő légzését és vízfelvételét. Emellett az új cserépben több hely áll a gyökérzet rendelkezésére, ami hozzájárul a növény hosszú távú fejlődéséhez.

Miről ismerhetjük fel, hogy itt az ideje az újraültetésnek?

Szükségességét több jelből is felismerhetjük, amelyek a növény egészségi állapotában vagy növekedésében jelentkeznek. Ha azt látjuk, hogy a gyökerek kibújnak a cserép alján lévő vízelvezető nyílásokon, vagy a talaj felszínén is láthatóvá válnak, az annak a jele, hogy a növény kinőtte a jelenlegi cserepet, és nincs elegendő hely a gyökérzet számára. Ilyenkor a gyökerek túl szorosan helyezkednek el, ami gátolja a tápanyagfelvételt és a növekedést.

További figyelmeztető jel lehet, ha a növény növekedése lelassul, a levelek elkezdenek sárgulni, vagy fakóvá válnak, mivel a talajban található tápanyagok idővel kimerülnek, tehát ha ilyen tüneteket venne észre, érdemes körüljárnia a problémát, hogy megmentse növényét. A túl gyorsan kiszáradó föld szintén arra utal, hogy a gyökerek már annyira behálózzák a talajt, hogy az nem képes megtartani a vizet.

Amennyiben a növény instabillá válik, megdől, vagy a cseréphez viszonyítva vertikálisan túlzottan megnőtt, szintén ideje lehet az átültetésnek. Műanyag cserepek esetében előfordulhat, hogy a gyökerek deformálják a falát, ami egyértelműen mutatja, hogy a növénynek több helyre van szüksége.

Fontos, hogy az átültetésre ne várjunk túl sokáig, mert a túlzsúfolt gyökérzet nemcsak a növekedést lassítja, hanem a növény egészségét is veszélyezteti. Ilyenkor friss, tápanyagban gazdag talajjal és egy méretében megfelelő új cseréppel biztosíthatjuk a növény számára a szükséges helyet és erőforrásokat a fejlődéshez.

Így csináljuk

A növények átültetése során érdemes először megvizsgálni a cserép és a gyökérzet állapotát, majd megfelelően előkészíteni az új helyet. Válasszunk egy új cserepet, amely körülbelül 2-5 centiméterrel nagyobb az előzőnél, a túl nagy cserép nem ajánlott, mert a felesleges földben pangó víz keletkezhet, ami a gyökerek rothadásához vezethet.

Először helyezzünk egy vékony réteg friss virágföldet az új cserép aljára, amely jó vízelvezetést biztosít, és megtámasztja a gyökereket. Ezután óvatosan emeljük ki a növényt a régi cserépből, a szárat finoman megtartva, és a cserép falát gyengéden ütögetve, hogy a föld fellazuljon.

Ha a gyökerek túlságosan összesűrűsödtek, óvatosan lazítsuk meg őket a kezünkkel, ezzel elősegítve, hogy az új földben könnyebben el tudjanak terjeszkedni. A növényt helyezzük az új cserép közepére úgy, hogy a gyökérzet a cserép falától körülbelül egyenlő távolságra legyen.

Töltsük fel a cserép oldalait friss földdel, finoman tömörítve azt, hogy a gyökerek stabilan álljanak, de ne legyen túl tömör a talaj. Arra figyeljünk, hogy a növény szára ne kerüljön túl mélyre: a felszíne maradjon ugyanazon a szinten, mint a korábbi cserépben.

Végül alaposan öntözzük meg a növényt, hogy a friss föld leülepedjen, és a gyökerek érintkezésbe kerüljenek a talajjal. Az átültetés után a növényt helyezzük világos, de közvetlen napfénytől védett helyre, hogy legyen ideje megszokni az új környezetét. Az első pár hétben érdemes szemmel tartani a növényt, mialatt csak mérsékelt öntözést alkalmazunk, hogy elkerüljük a túlzott vízfelhalmozódást.

Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

2025. április 21. 13:10

A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

Miért praktikus a hügelkultur?

2025. április 21. 05:40

Egyre több kertben építenek dombágyást (hügelkultur), melynek sok előnye van, főleg most a változó klímaviszonyok mellett. Lássuk az előnyeit!

Nefelejcs vetése és ápolása: így kerülje el az elburjánzást!

2025. április 20. 13:10

A nefelejcs nemcsak bájos, de hálás növény is – néhány egyszerű lépéssel hosszú hetekig élvezheti virágpompáját a kertben.

5 sziklakerti növény: szívós szépségek napos helyre

2025. április 19. 16:10

Összegyűjtöttünk öt olyan strapabíró és mutatós növényt, amelyek nemcsak jól érzik magukat sziklakerti körülmények között, hanem akár egész évben díszítik is a kertet.

Mire figyeljünk szobanövényeink átültetésénél?

2018. november 2. 08:29

Az átültetés időpontjára univerzális szabály nincs. Nagy általánosságban véve tél végén-tavasz elején ültetünk át, de a legtöbb szobanövény esetében tavasztól őszig el lehet végezni a munkát.

Miként kezeljem az elszürkült és megrágott levelű leandert?

2023. november 11. 04:37

Az idén ajándékba kapott leandertő levelei nagyon furcsák, szürkés színűek, és valami rágja is. Mit tudok vele tenni, ha meg akarom menteni? Hogyan kezeljem?

Nem lesz baja a már most kihelyezett leandernek?

2023. március 30. 11:38

Mikor tehető ki a leander? Sok helyen láttam már, hogy kihelyezték telelésből, nem lesz baja?

Így vásároljunk nagy dézsás növényeket, hogy később is szépek legyenek!

2023. szeptember 6. 06:40

A dézsás növényeknek teljesen más igényei vannak, mint egy kertben, a beültetett növényeknek. Így ha dézsában is tartanánk növényt, netán már meglévő hatalmas nagy növényt vásárolunk, akkor vannak trükkök, hogy sokáig igazán szép lehessen a növényünk.