Házikert

Miért fontos a laboros talajvizsgálat?

Agrofórum Online

A talajvizsgálat az egyik olyan elhanyagolt dolog, amit minden kertbarátnak érdemes lenne elvégeztetni. Miért? Elmondom az okokat.

A talajvizsgálat egy sokak szerint költséges dolog, pedig egy megfelelő laborral teljesen elérhető áron van. Kb. 15-20.000 Ft-ból megvan és rengeteg olyan információt tudunk meg a kertünk talajáról, amit nem is gondoltunk volna.

Régi talajadatok kontra valóság

Tudok sajnos olyan kerttervezőt, aki csak a régi, 1960-as évekbeli talajtani adatokból dolgozik és elég csak a helyrajzi számot bemondani és már mondja is a talaj milyenségét. Ezzel az a hihetetlenül nagy baj, hogy a talaj ennél összetettebb, és kb. 60 évnyire vagyunk attól, amit akkor mértek.

Ha másképp műveltük a talajt, tápanyagokkal és szerves anyaggal dúsítottuk, talajtakarást használtunk, talajcsere után gondos gazdái lettünk, akkor máris a gyökérszinten teljesen más talaj van, mint amit akkor régen felmértek. Mi meg ez alapján tájékozódunk és nem a jelenlegi helyzet alapján.

Nem ismerik fel sokan a talajukat

Mióta a Gardenexpon ingyenes tanácsadást tartok, úgy jó 15-17 éve, azóta kérek talajmintát hozni az elém ülőktől. Ez azt is jelenti, hogy egy fél kilogramm kerti földdel érkeznek tanácsadásra az emberek és mindig megkérdezem, hogy szerintük milyen a talajuk. A leggyakoribb válasz a homok és az agyag. Közben a valódi talajok sokkal sokszínűbbek és az egészben az a kellemetlen, hogy sokan homoknak hiszik az agyagot és fordítva is – ez a tapasztalat. Tisztelet a kivételnek, de innen szép nyerni.

Egy talajvizsgálat mindig nagy segítségünkre lesz a talajjavításnál
Egy talajvizsgálat mindig nagy segítségünkre lesz a talajjavításnál

Egy rossz talajismerettel viszont sok százezer forintot lehet az ablakon kidobni növényvásárlásnál, mert bizony nem minden növény szeret minden talajt, főleg a manapság nagyon divatosakkal célszerű vigyázni.

Mészkerülő vagy mésztűrő növények

Laikusként az is kihívás lehet, hogy vajon a kert talaja meszes-e vagy sem? Ha meszes talajba mészkerülő növény kerül, akkor az vagy senyvedni fog vagy ki is pusztul (növénye válogatja). Nem is célszerű ezzel kísérletezni, főleg új kert építésekor, hiszen minek költünk olyan növényre, mely aztán megy a komposztdombra?

Tehát egy talajvizsgálat már ezért is fontos lesz.

Tápanyagot, de milyet?

Főleg biokertészkedésnél igaz az, hogy ha az alapok nem megfelelőek, akkor nehéz lesz biogazdálkodni. Egy talajvizsgálati jegyzőkönyv megmutatja a talaj szerkezetét, az alapvető ásványi anyagok, tápanyagok mennyiségét is. Ha egyik tápelem alacsony szinten van a normálishoz képest, akkor már célzottan tudjuk pótolni. Vagy mivel látható a talaj anyageloszlása, szemcsemérete, szerkezete, így tudjuk azt is, hogy kell-e lazítani, kell-e humuszt pótolni vagy sem – legyen az bármilyen formában.

Mivel minden talajtípust másképp kell feljavítani és nincs olyan univerzális Szent Grál, ami mindenhol igaz, így egy talajvizsgálat mindig nagy segítségünkre lesz e téren is.

Kiemelt kép: Pixabay

Boglárka gondozása: így lesz hosszú a virágzása

2025. május 12. 16:10

A boglárka (Ranunculus asiaticus) színpompás virágai tavasszal igazi látványosságot jelentenek a kertben vagy a balkonon.

Mókus a kertben – aranyos látogató vagy bosszantó vendég?

2025. május 12. 11:10

A vörös mókus őshonos faj Magyarországon. Főként erdős területeken él, de egyre gyakoribb vendég a kertekben is.

Mit érdemes tudni a rebarbaráról?

2025. május 12. 05:40

Nézzük most meg azt, hogy mit érdemes tudni a rebarbaráról, erről a sokoldalú évelő növényről!

Kék hortenzia titka: így befolyásolhatja a színt

2025. május 11. 11:10

A hortenzia kék virága nem véletlen: ha ismeri a „szabályokat”, Ön is előcsalogathatja ezt a különleges színt a kertjében.

Primulát kaptam, mit kezdjek vele?

2022. április 19. 07:36

Mit érdemes tudni a primula tartásáról? Kiültethető a kertbe?

Hogyan kerüljük el a virágvégi rothadást?

2023. június 4. 07:34

A virágvégi rothadás gyakori probléma a termelők számára.

Kén és nitrogén: együtt okosabb

2020. február 6. 09:02

Amikor tápelemek sajátosságait, növényre (és egymásra) gyakorolt hatásait szeretnénk megismerni és elemezni, javaslom, hogy minden esetben a talajból induljunk el. Optimista énem és a mindennapos gazdálkodói eszmecserék azt mutatják, hosszú távon gondolkodva, egyre többen ismerjük el azt az alapvetést, hogy a talajjal kezdődik minden.

A műtrágyagyártó-óriás növeli hamuzsírtermelését

2022. június 12. 08:36

A hamuzsír ára megugrott, amióta a Nyugat szankciókat vezetett be Oroszország ellen Moszkva ukrajnai inváziója miatt, ami az amúgy is szűk műtrágyapiacot is erősen érintette.