21℃ 10℃
április 21. Konrád, Zelmira, Anzelm
Házikert

Miért fontos a laboros talajvizsgálat?

Agrofórum Online

A talajvizsgálat az egyik olyan elhanyagolt dolog, amit minden kertbarátnak érdemes lenne elvégeztetni. Miért? Elmondom az okokat.

A talajvizsgálat egy sokak szerint költséges dolog, pedig egy megfelelő laborral teljesen elérhető áron van. Kb. 15-20.000 Ft-ból megvan és rengeteg olyan információt tudunk meg a kertünk talajáról, amit nem is gondoltunk volna.

Régi talajadatok kontra valóság

Tudok sajnos olyan kerttervezőt, aki csak a régi, 1960-as évekbeli talajtani adatokból dolgozik és elég csak a helyrajzi számot bemondani és már mondja is a talaj milyenségét. Ezzel az a hihetetlenül nagy baj, hogy a talaj ennél összetettebb, és kb. 60 évnyire vagyunk attól, amit akkor mértek.

Ha másképp műveltük a talajt, tápanyagokkal és szerves anyaggal dúsítottuk, talajtakarást használtunk, talajcsere után gondos gazdái lettünk, akkor máris a gyökérszinten teljesen más talaj van, mint amit akkor régen felmértek. Mi meg ez alapján tájékozódunk és nem a jelenlegi helyzet alapján.

Nem ismerik fel sokan a talajukat

Mióta a Gardenexpon ingyenes tanácsadást tartok, úgy jó 15-17 éve, azóta kérek talajmintát hozni az elém ülőktől. Ez azt is jelenti, hogy egy fél kilogramm kerti földdel érkeznek tanácsadásra az emberek és mindig megkérdezem, hogy szerintük milyen a talajuk. A leggyakoribb válasz a homok és az agyag. Közben a valódi talajok sokkal sokszínűbbek és az egészben az a kellemetlen, hogy sokan homoknak hiszik az agyagot és fordítva is – ez a tapasztalat. Tisztelet a kivételnek, de innen szép nyerni.

Egy talajvizsgálat mindig nagy segítségünkre lesz a talajjavításnál
Egy talajvizsgálat mindig nagy segítségünkre lesz a talajjavításnál

Egy rossz talajismerettel viszont sok százezer forintot lehet az ablakon kidobni növényvásárlásnál, mert bizony nem minden növény szeret minden talajt, főleg a manapság nagyon divatosakkal célszerű vigyázni.

Mészkerülő vagy mésztűrő növények

Laikusként az is kihívás lehet, hogy vajon a kert talaja meszes-e vagy sem? Ha meszes talajba mészkerülő növény kerül, akkor az vagy senyvedni fog vagy ki is pusztul (növénye válogatja). Nem is célszerű ezzel kísérletezni, főleg új kert építésekor, hiszen minek költünk olyan növényre, mely aztán megy a komposztdombra?

Tehát egy talajvizsgálat már ezért is fontos lesz.

Tápanyagot, de milyet?

Főleg biokertészkedésnél igaz az, hogy ha az alapok nem megfelelőek, akkor nehéz lesz biogazdálkodni. Egy talajvizsgálati jegyzőkönyv megmutatja a talaj szerkezetét, az alapvető ásványi anyagok, tápanyagok mennyiségét is. Ha egyik tápelem alacsony szinten van a normálishoz képest, akkor már célzottan tudjuk pótolni. Vagy mivel látható a talaj anyageloszlása, szemcsemérete, szerkezete, így tudjuk azt is, hogy kell-e lazítani, kell-e humuszt pótolni vagy sem – legyen az bármilyen formában.

Mivel minden talajtípust másképp kell feljavítani és nincs olyan univerzális Szent Grál, ami mindenhol igaz, így egy talajvizsgálat mindig nagy segítségünkre lesz e téren is.

Kiemelt kép: Pixabay

Nefelejcs vetése és ápolása: így kerülje el az elburjánzást!

2025. április 20. 13:10

A nefelejcs nemcsak bájos, de hálás növény is – néhány egyszerű lépéssel hosszú hetekig élvezheti virágpompáját a kertben.

5 sziklakerti növény: szívós szépségek napos helyre

2025. április 19. 16:10

Összegyűjtöttünk öt olyan strapabíró és mutatós növényt, amelyek nemcsak jól érzik magukat sziklakerti körülmények között, hanem akár egész évben díszítik is a kertet.

Rózsagondozás kezdőknek: metszés lépésről lépésre

2025. április 18. 13:10

A rózsák metszése nem csupán esztétikai célokat szolgál – ennél sokkal többről van szó. Ha tudatosan végzi ezt a munkát, akkor egészségesebb és dúsabb virágzatú növényeket nevelhet.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Ültetvények tápanyagellátásának gyakorlati szempontjai

2020. február 9. 04:37

Milyen fő szempontokat kell néznünk az ültetvények tápanyagellátásának tervezése során? Cikkünkben erre a kérdésre szeretnénk választ adni.

Miért nem növekednek a paprikapalánták?

2023. augusztus 18. 04:39

Május közepén kiültetett paprikapalántáim miért nem növekednek?

Mikor fejtrágyázzuk zöldségnövényeinket?

2019. június 9. 05:38

Szakcikkünk a trágyázás időzítésének és a tápanyagok megosztásának fontosságát ismerteti a szabadföldi zöldségtermesztésben.

Az ideális káliumtrágya a burgonya termesztéséhez

2023. július 17. 10:10

A szántóföldi növények alaptrágyázásához a kálium szulfát és klorid formában kapható. Az alábbi cikkünkből megtudhatja, hogy ezek a tápanyagfajták pontosan miként befolyásolják a burgonya minőségének javulását.