18℃ 8℃
április 18. Andrea, Ilma, Apolló, Aladár
Házikert

Miért fontos a laboros talajvizsgálat?

Agrofórum Online

A talajvizsgálat az egyik olyan elhanyagolt dolog, amit minden kertbarátnak érdemes lenne elvégeztetni. Miért? Elmondom az okokat.

A talajvizsgálat egy sokak szerint költséges dolog, pedig egy megfelelő laborral teljesen elérhető áron van. Kb. 15-20.000 Ft-ból megvan és rengeteg olyan információt tudunk meg a kertünk talajáról, amit nem is gondoltunk volna.

Régi talajadatok kontra valóság

Tudok sajnos olyan kerttervezőt, aki csak a régi, 1960-as évekbeli talajtani adatokból dolgozik és elég csak a helyrajzi számot bemondani és már mondja is a talaj milyenségét. Ezzel az a hihetetlenül nagy baj, hogy a talaj ennél összetettebb, és kb. 60 évnyire vagyunk attól, amit akkor mértek.

Ha másképp műveltük a talajt, tápanyagokkal és szerves anyaggal dúsítottuk, talajtakarást használtunk, talajcsere után gondos gazdái lettünk, akkor máris a gyökérszinten teljesen más talaj van, mint amit akkor régen felmértek. Mi meg ez alapján tájékozódunk és nem a jelenlegi helyzet alapján.

Nem ismerik fel sokan a talajukat

Mióta a Gardenexpon ingyenes tanácsadást tartok, úgy jó 15-17 éve, azóta kérek talajmintát hozni az elém ülőktől. Ez azt is jelenti, hogy egy fél kilogramm kerti földdel érkeznek tanácsadásra az emberek és mindig megkérdezem, hogy szerintük milyen a talajuk. A leggyakoribb válasz a homok és az agyag. Közben a valódi talajok sokkal sokszínűbbek és az egészben az a kellemetlen, hogy sokan homoknak hiszik az agyagot és fordítva is – ez a tapasztalat. Tisztelet a kivételnek, de innen szép nyerni.

Egy talajvizsgálat mindig nagy segítségünkre lesz a talajjavításnál
Egy talajvizsgálat mindig nagy segítségünkre lesz a talajjavításnál

Egy rossz talajismerettel viszont sok százezer forintot lehet az ablakon kidobni növényvásárlásnál, mert bizony nem minden növény szeret minden talajt, főleg a manapság nagyon divatosakkal célszerű vigyázni.

Mészkerülő vagy mésztűrő növények

Laikusként az is kihívás lehet, hogy vajon a kert talaja meszes-e vagy sem? Ha meszes talajba mészkerülő növény kerül, akkor az vagy senyvedni fog vagy ki is pusztul (növénye válogatja). Nem is célszerű ezzel kísérletezni, főleg új kert építésekor, hiszen minek költünk olyan növényre, mely aztán megy a komposztdombra?

Tehát egy talajvizsgálat már ezért is fontos lesz.

Tápanyagot, de milyet?

Főleg biokertészkedésnél igaz az, hogy ha az alapok nem megfelelőek, akkor nehéz lesz biogazdálkodni. Egy talajvizsgálati jegyzőkönyv megmutatja a talaj szerkezetét, az alapvető ásványi anyagok, tápanyagok mennyiségét is. Ha egyik tápelem alacsony szinten van a normálishoz képest, akkor már célzottan tudjuk pótolni. Vagy mivel látható a talaj anyageloszlása, szemcsemérete, szerkezete, így tudjuk azt is, hogy kell-e lazítani, kell-e humuszt pótolni vagy sem – legyen az bármilyen formában.

Mivel minden talajtípust másképp kell feljavítani és nincs olyan univerzális Szent Grál, ami mindenhol igaz, így egy talajvizsgálat mindig nagy segítségünkre lesz e téren is.

Kiemelt kép: Pixabay

Rózsagondozás kezdőknek: metszés lépésről lépésre

2025. április 18. 13:10

A rózsák metszése nem csupán esztétikai célokat szolgál – ennél sokkal többről van szó. Ha tudatosan végzi ezt a munkát, akkor egészségesebb és dúsabb virágzatú növényeket nevelhet.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Hogyan készítse fel az átteleltetett muskátlit a tavaszra?

2025. április 17. 11:10

A muskátli az egyik legkedveltebb balkonnövény, amelyet sokan egynyáriként kezelnek, pedig megfelelő gondozással több éven át is gyönyörködhetünk benne.

Fenyők metszése tavasszal: egészséges forma, dús lombozat

2025. április 16. 11:10

A fenyők metszése sok kertbarát számára nem tartozik a megszokott kerti teendők közé. Igaz, hogy az örökzöld növények látszólag kevés beavatkozást igényelnek, a metszésük mégis kulcsfontosságú lehet.

Banánfa teleltetése miként lehet a szabad kertben?

2023. április 4. 10:36

Lehetséges, illetve érdemes a házikertbe ültetni banánfát? Hogyan lehet átteleltetni a szabad kertben?

Mire ügyeljünk a paradicsompalánták kiültetése során?

2023. május 8. 04:36

Kezdő kertész vagyok, idén próbálkozom először paradicsom termesztésével. Szeretném, ha sikeres lenne a palánták kihelyezése. Mire ügyeljek a paradicsompalánták kiültetése során?

Rúgjuk fenéken a hasznos mikrobákat a talajban biostimulátorokkal!

2019. március 20. 11:15

Az AgrOptim növény-aktív biostimuláns hatóanyagtartalma segítségével növeli a fotoszintetikus aktivitást, ezáltal több gyökérnedvet állít elő a növény, ami a mikrobákat odacsalogatva feltárja az addig még nem felvehető formában lévő ásványi anyagokat, tápanyagokat.

Hogyan vegyünk általában talajmintát?

2023. február 15. 05:36

A talajmintavétel célja általában az adott területre jellemző átlagminta felvétele, mely a talajtulajdonságok és a tápanyagtartalom meghatározására alkalmas.