Házikert

Miért nem virágzik a klívia?

Agrofórum Online

A klívia, más nevén szobaliliom egy igazi retro szobanövény. Panellakások virágzó dísznövényeként nagyszüleink idejét idézi, de újra elkezdte reneszánszát élni. De vajon miért nem tudjuk virágoztatni?

A klívia egy viszonylag egyszerű ápolást igénylő cserepes dísznövényünk, mégis a gyakori kérdések közé tartozik, hogy vajon miért nem virágzik? Az élénk színű virágai kiemelkednek a hosszú és fényes levelek közül, és télen az egyik legszebb szobanövény lesz belőle, ha jól érzi magát a helyén.

A klívia igényei és ápolása

Az amariliszfélék családjába tartozó klíviák közül a Clivia miniata fordul elő a leggyakrabban a kertészetek és virágboltok polcain.

Érdekessége, hogy az első klíviákat William Burchell és John Bowie brit felfedezők gyűjtötték 1815-ben és 1820-ban. A nemzetséget Northumberland hercegnőjéről, Lady Charlotte Clive-ről nevezték el, aki először termesztette a növényt Angliában.

A kafferliliom és narancsliliom néven is ismert szobaliliom februártól májusig nyíló narancssárga virágaival igazán különleges látványt nyújt otthonainkban, kard alakú, sötétzöld levelei ugyancsak szépen mutatnak, ha már mattulnak, akkor az általában valamilyen hiánytünetet jelenthet.

A klívia méreganyagokat tartalmaz, a mérgező szobanövények közé tartozik, mint a diffenbachia is például.

Melegigényes, alapvetően a szobahőmérséklet állandóságára van szüksége a virágzáshoz. A tűző naptól viszont távol kell tartani, mert hamar a napégés jelei mutatkoznak rajta. Ha nyáron kitennénk a szabadba, akkor mindenképpen védjük a naptól.

A klíviát mindig jó vízelvezetésű talajba ültessük, ha át kell ültessük, ezután porózus anyagú, agyag vagy terrakotta cserepet is választhatunk. Az ültetés során figyeljünk rá viszont, hogy a húsos és gumószerű rizóma nyaka a talajszint felett legyen.

Az októbertől-januárig tartó nyugalmi időszakában kevesebb vizet kapjon.

klívia
A szobaliliom februártól májusig nyíló narancssárga virágaival igazán különleges látványt nyújt (fotó: Pexels)

Akár 60-90 cm-es magasságot is elérhet, ha jól érzi magát a számára kiválasztott helyén.

Miután a klívia elkezdett virágozni, általában a nyár elején, havonta ajánlott egy 1:2 arányban hígított növényi táppal gondozni. Viszont télen 4-6 hétig, amíg pihenési időszakban van, nem szabad tápozni.

Mi támadhatja meg a klíviát?

Elsősorban a levéltetvek és a pajzstetvek okozhatnak problémát a klívia esetében. Növényvédelmi szempontból még a túlöntözés lehet probléma: a klíviát sem szabad túlöntözni, mert az gumórothadáshoz vezethet.

A levelek, levélvégek és levélszélek barnulását a túl kevés víz, a nagyon hideg levegő, valamint az erős napsugarak is okozhatják, melyek megégethetik a leveleket, ahogy már fentebb is említettem.

Az alacsony hőmérséklet is levélhullást eredményezhet a klívia esetében.

A klíviát magról, vagy még inkább az oldalsarjak leválasztásával szaporíthatjuk mi magunk is eredményesen. A magvetésnél arra azért számítsunk, hogy nagyon lassú a csírázás.

Egyéb fontos tudnivalók: a növény minden része mérgező, használjunk kesztyűt az átültetéshez és szaporításhoz. Figyeljünk rá, hogy kisállatunk vagy kisgyerekünk ne vegye a szájába, ne rágja meg semmiképpen!

Kiemelt kép: Pexels

Dieffenbachia gondozása: így marad egészséges a buzogányvirág

2025. május 16. 13:10

A Dieffenbachia a Dél-Amerikai vidékekről származó, feltűnő megjelenésű szobanövény, amely leginkább nagyméretű, mintázott leveleivel hívja fel magára a figyelmet.

Vakond a kertben: védekezzen humánusan és hatékonyan!

2025. május 15. 16:10

A vakond, bár első pillantásra ártalmatlannak tűnhet, komoly kihívást jelenthet a gondosan karbantartott kertek tulajdonosai számára. Fontos tudni, hogy ez az apró, föld alatt élő állat nem véletlenül választja éppen az ön kertjét életteréül.

A menta ereje: termesztés, felhasználás, gyógyhatás

2025. május 15. 13:10

A menta igazi kincs a kertben és a balkonládában: illatos, dekoratív, és mindig kéznél van, ha frissítő teára vagy emésztést segítő főzetre van szüksége.

A korosabb növények előnyei a kertben

2025. május 15. 05:40

Miért érdemes értékelnie és megbecsülnie a kert idősebb lakóit? Összegyűjtöttem pár gondolatot arról, hogy melyek a korosabb növények előnye.

Kukoricatermesztés: van hova fejlődni

2019. augusztus 26. 09:07

Ha augusztus, akkor FarmerExpo és természetesen Növénytermesztési Konferencia is. Az idei rendezvény előadásai a fenntartható kukoricatermesztés témája köré rendeződtek.

Lehet a klemátiszt otthon szaporítani?

2023. január 14. 10:39

Lehet a klemátiszt otthon szaporítani? Ha igen, mikor és hogyan?

Ki kell dobni a fonnyadó, barnuló levelű muskátlit?

2023. június 23. 04:37

A muskátlim levelei közt egy-egy levél fonnyadni, barnulni kezdett. A levélen hosszan, V alakban barna folt jelent meg. A levél fonákján a barna folt környékén kevés, fekete nagyon kicsi valamik vannak, de lehet, hogy csak kevés földmaradvány. Mi lehet a baja? Netán kidobjam?

Az egyszerűsített öntözési vízhasználatról

2020. január 7. 11:33

Fontos, hogy az egyszerűsített öntözési vízhasználat nem összekeverendő a hosszú távú öntözési vízhasználatra vonatkozó vízjogi üzemeltetési engedéllyel, amely a talajvédelmi hatóság szakhatósági állásfoglalásában meghatározott időtartamra, de legfeljebb 20 évre adható ki.