Házikert

Minden nyolcadik madárfajt kihalás fenyeget, aminek az intenzív mezőgazdaság is az oka

Agrofórum Online

Míg Európában az erdei madárfajok állománycsökkenése 3 százalékos volt 1980 és 2020 között, addig a mezőgazdasági területekhez köthetően ez az érték 57 százalék ugyanezen időszakon belül. Nem véletlen tehát, hogy számos más probléma mellett a nagyüzemi termelés negatív következményeire hívja fel a figyelmet a Birdlife International, vagyis a Madártani Szervezetek Világszövetsége, amely négyévente átfogó, globális jelentésben mutatja be a vadon élő madarak állományainak változásait. A 2022-es tájékoztató az utóbbi évekhez hasonlóan lesújtó képet nyújt az élőhelyek állapotáról.

A Birdlife International napokban kiadott, „A világ madarainak helyzete 2022” (State of the World’s Birds 2022) című jelentésében többek között a madarak és a biológiai sokféleség szempontjából legkritikusabb területek hatékony megőrzésére, védelmére és kezelésére hívják fel a figyelmet. Mindez nem véletlen, hiszen a trendek riasztóak. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület közlése szerint jelenleg világszerte a madárfajok csaknem felének hanyatlik az állománya, növekedésről mindössze azok 6 százaléka esetében beszélhetünk. Ahogy az cikkem bevezetőjében is olvasható: az erdei élőhelyeken a madárállományok visszaesése 3 százalék, míg az agrár vidékeken egészen elképesztő módon 57 százalék a csökkenés 1980 és 2020 között. De az európai hegyvidéki fajok is 10 százalékos esésben voltak 2002 és 2014 között. A kontinensen a 1990-2015-ös időszakban 13 százalékkal csökkent a rovarevő madarak állománya. Ennek talán leginkább kézzelfogható, pontosabban szemmel látható jele a fecskék egyre alacsonyabb egyedszáma Magyarországon.

Mezőgazdaság és klímaváltozás

A Birdlife International 2022-es jelentésében sorra veszi azokat az okokat, amik leginkább hozzájárulnak a statisztikákban kimutatható csökkenéshez. Ezek között előkelő helyet foglal el az intenzív mezőgazdaság, és annak több eleme is, de nem lehet szó nélkül elmenni a klímaváltozás mellett sem. Elég csak idei aszályos évre, és arra gondolunk, hogy mekkora területen károsodtak, szűntek meg ideiglenesen vagy hosszú távra vizes élőhelyek. A most kiszáradt patakok, a szárazság miatt kialakult vízhiánya és a táplálék csökkenése viszont majd egy következő jelentésben éreztetheti hatását.

De nézzük, hogy mely okokat emeli ki a Madártani Szervezetek Világszövetsége, és azzal együtt a hazai képviselő, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület.

  • Az agrárterületek növekedése és a hasznosítás növekvő intenzitása jelenti a legnagyobb veszélyt a madarakra nézve, amely a veszélyeztetett fajok 73 százalékát érinti. 
  • Az egyre jelentősebb gépesítettség, a műtrágya- és növényvédőszer-használat, a gyepterületek szántófölddé alakítása miatt Európában 70 százalékkal csökkent az agrárterületeken élő madárfajok állománya 1980 óta. (Etiópiában a mezőgazdaság miatt egyre zsugorodó gyepterületeken élő endemikus, a Földön csak itt élő szomáli pacsirta állománya 80 százalékos csökkenést mutat 2007 óta.)
  • A nem fenntartható fakitermelés és erdőgazdálkodás szintén jelentős probléma, hiszen évente több mint 7 millió hektár erdő tűnik el, ami a veszélyeztetett madárfajok felét érinti.
  • Az éghajlatváltozás hatása sem elhanyagolható, a veszélyeztetett fajok 34%-ára már most is hatással van, és feltehetően egyre nagyobb problémát fog jelenteni rövid idő alatt.

Az okok között találjuk még egyébként az erdőtüzeket, a vadászatot és a csapdázást, az energiatermelést és a bányászatot, az invazív fajok megjelenését és terjedését, de a lakossági és üzleti célú fejlesztéseket, valamint az utak építését is. Fontos megjegyezni, hogy ez utóbbiak ráadásul hosszútávú, csak nagyon nehezen vagy egyáltalán nem visszafordítható hatást gyakorolnak a környezetre.

Összességében elmondható, hogy a tény, miszerint 1409 globálisan veszélyeztetett madárfajból 1026 a mezőgazdasági területekhez köthető, szilárd alapot biztosít azoknak az intézkedéseknek, amelyek az agrárium fenntarthatóságának növelését célozzák meg, legyen szó például a sok vihart kavaró Green Deal megvalósításáról.

A madárfajokat globálisan veszélyeztető tényezők (Forrás: BirdLife International)

Döntő pillanathoz érkezünk

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület tájékoztatása szerint a Biológiai Sokféleség Egyezmény (CBD) részes felei konferenciájának (CBD COP 15) idén év végén zajló ülése döntő pillanat lesz a madarak és az egész természet számára, hiszen az ülés célja a globális biodiverzitási keretrendszer véglegesítése és elfogadása.

A madarak mesélnek nekünk természeti környezetünk egészségéről, de mi rendszerint figyelmen kívül hagyjuk üzeneteiket – vesztünkre. A világ számos részét már most is szélsőséges erdőtüzek, aszályok, hőhullámok és árvizek sújtják, miközben az ember által átalakított ökoszisztémák küzdenek az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodással. Míg a COVID-járvány és a globális megélhetési válság kétségtelenül elterelte a figyelmet a környezetvédelmi problémákról, a globális társadalomnak továbbra is a biológiai sokféleség válságára kell összpontosítania

– nyiltakozta Patricia Zurita, a BirdLife International igazgatója.

A turai madármérgezés évfordulója

A madárfajokat és azok populációit a mérgezések is veszélyeztetik. Lokálisan ugyan, de Magyarországon is számos ilyen esetet derítenek fel a természetvédők és a hatóságok. Bár az MME közlése szerint 2022 első féléve határozott javulást hozott, a tavalyi, elképesztő mértéket öltő turai mérgezés, amiről akkor az Agrofórumban is részletesen beszámoltam, intő jel lehet.

Egerészölyv – Turán 2021-ben száztizennyolc mérgezett állat teteme került elő

A természetvédelmi szakemberek már bíztak benne, hogy a tavaszi időszak jelentősebb mérgezés nélkül múlik el, azonban május közepén Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében hollók és vetési varjak mellett két parlagi és egy rétisas is áldozatul esett az alattomos pusztításnak. Az azonban figyelemreméltó, hogy a tavalyi tizennyolc esett helyett idén eddig mindössze négy esetben bizonyosodott be hogy illegális mérgezés történt. A tavalyi turai rekord mérgezést követően óriási társadalmi felháborodás követte egyesületünk sajtóanyagait. A 2022-es év több szempontból is fordulópont lehet a mérgezéses bűncselekmények visszaszorításában

– olvasható a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület közleményében.

Ami az egy évvel ezelőtti, Pest megyei esetet illeti, a toxikológiai vizsgálatok során kimutatott betiltott növényvédő szer koncentrációk egészen elképesztők voltak, hiszen az egyes csalétkekben talált 6000 mg/kg értéket meghaladó és a madártetemekből kimutatott 60 mg/kg értéket megközelítő adatok minden eddigi esetet sokszorosan felülmúltak. Ilyen kijuttatott dózis mellett a szerencsének köszönhető, hogy emberi életet nem követelt az eset. A nyomozás egyébként jelenleg is folyamatban van, és a mai napig zajlik az információgyűjtés.

Miért nem virágzik a tulipán?

2025. április 23. 11:10

A tulipán virágzásának elmaradása gyakori, de megelőzhető probléma. Legyen szó rosszul megválasztott ültetési időről, tápanyaghiányról vagy elöregedett hagymákról.

Ginkgo biloba a kertbe: így ültessük és gondozzuk a páfrányfenyőt!

2025. április 22. 11:10

A Ginkgo biloba, más néven páfrányfenyő, a világ egyik legrégebbi fafaja, ami jól viseli a városi légszennyezettséget és a talajsótartalom ingadozását is. Ha egyszer meggyökeresedik, az aszályt is könnyedén átvészeli.

Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

2025. április 21. 13:10

A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

Miért praktikus a hügelkultur?

2025. április 21. 05:40

Egyre több kertben építenek dombágyást (hügelkultur), melynek sok előnye van, főleg most a változó klímaviszonyok mellett. Lássuk az előnyeit!

Nincs mese, a talajvízszint emelésére országszerte nagy szükség van

2023. november 16. 17:10

Közös érdekünk, hogy a vízminőséget minél jobb állapotban tartsuk, környezetünket, teremtett világunkat megóvjuk – mondta Nagy István agrárminiszter „a Rába és a Rábca folyó mentesített öblözeteinek árvízvédelmi fejlesztése" című projektátadó rendezvényen.

Maradtak a gondok: éhezés és klímaváltozás – Mit tehetünk az élelmiszerproblémák megoldása érdekében?

2018. december 1. 03:33

A mezőgazdaságot általában és az élelmiszer-biztonságot jelentősen veszélyezteti a szélsőséges időjárási események gyakoribbá válása és az emberi tevékenység miatt erősödő klímaváltozás más következményei.

Kitekintés: a magyar agrárágazat helyzete

2019. március 2. 09:15

A magyar élelmiszergazdaság belső problémái évtizedekre nyúlnak vissza. A kilencvenes évektől kezdődően az is elmondható, hogy Magyarország messze nem használja ki az agrárgazdaságában rejlő lehetőségeit – véli Benedek Fülöp, az OTP Agrárigazgatóság ügyvezető igazgatója egy vele készült interjúban.

A tájelemekről - nem csak zöldítőknek I. rész

2019. május 21. 08:27

Számos kutatás foglalkozik a mezőgazdasági térségek tájszerkezetének vizsgálatával, az eredmények egybehangzóak: egyértelmű párhuzam vonható a szántóföldek terjeszkedése, illetve a természetközeli felszínborítás és ezzel együtt a biodiverzitás csökkenése között.