Házikert

Mit kell megnézni egy kerten tavasszal kerttervezés előtt?

Agrofórum Online

Az utóbbi időben megszaporodtak a kerttervezésre várakozók telefonszámai az asztalomon, ami valahol nagyszerű dolog. De sokszor, mikor az első egyeztetések vannak, akkor döbbennek rá a tulajdonosok, hogy valójában nem tudják, hogy mit is akarnak a kertbe. Nézzük sorra, hogy mire kell figyelni a kerttervezésnél így tavasszal!

Tavasszal rengeteg néznivaló van egy friss tervezés előtt álló kertben. Amikor sorra kérdezgetem az adatokat, akkor ez nem azért van, mert valami fura gyűjteményt készítek listáról listára, hanem mert kardinálisan fontos dologról van szó. Mivel szeretem, ha a munkám hosszú távon is működik, nemcsak a tervezés és kivitelezés utáni 1-2 évben lesz szép, hanem majd 20-30 év múlva is.

Mit nézzünk tavasszal a kertben?

Egy tervezés előtt álló kertben az egyik legfontosabb néznivaló az, hogy milyen a tájolás, hol vannak a napsütés szempontjából a legmelegebb vagy épp a legárnyékosabb részek.

De ami tavasszal, vagy tél végén érdekes, az mindig az, hogy hol olvad a kert ki a leghamarabb, hol áll meg a téli csapadék a legtovább, és hol lesz netán a legsárosabb a kert, hol van a legmélyebb pont?

Ezek mind környezeti tényezők, amin aligha lehet változtatni.

Aztán sorra vesszük az egyéb tényezőket is, mint a gyomok!

A gyomok is sokat elárulnak a területről!

A tavasszal megjelenő gyomflóra rengeteget elárul a leendő kertről. Mutatják a nitrogénben gazdag foltokat, a gyengébb talajú foltokat, kiváló jelzőnövényei adott talajtípusoknak.

Ha jól tervezünk meg egy kertet, a végeredmény üdítő lesz hosszú távon is (fotó: Pixabay)

A tulajdonosok mindig szabadkoznak: “Ne is nézzen körül, hiszen még olyan gyomos az egész!” Pedig pont ez a lényeg, hogy lássuk valódi, természetes állapotában is a területet, hiszen egy szakavatott szemnek ezek mind információk, mégpedig nagyon fontos információk!

Miért fontos, hogy hol olvad ki a kert először?

A kert egy élő felület és az lesz a kertépítés után is. Vannak olyan tényezők, melyeken viszont nem változtathatunk, bármennyire is szeretnénk. Gondoljunk csak bele: házunknak minden évszakban és napszakban van egy árnyéka, ami meghatározó lesz a növények számára. Van egy kisugárzása is, hiszen bármennyire is hőszigeteltünk, a házfalak mindig adnak annyi plusz hőt, hogy az a növényeknek segítség lehet egy fagyos éjszakán. Ugyanígy az, hogy hol olvad ki először a kert a téli hideg után jól mutatja, hol lehet mediterrán sarkot kialakítani például, mert várhatóan az lesz a legmelegebb hely a kerten belül.

A kései fagyokat is jól meg lehet figyelni, ha hagyjuk a gyomokat megnőni. A gyomok ugyanúgy foltokban el fognak fagyni egy éjszakai fagynál, amiből jól fog látszani, hogy mely részekre kell hidegtűrőbb növényeket tervezni. Lehet, hogy ez nagyon tudományosnak, vagy sokak szemében áltudományosnak tűnhet, de a valóságban ezektől lesz egy kert fenntartható, és nem a sokadik kerti törpétől.

Mivel a kert egy élő rendszer, minden rezdülését megismerve érdemes magát az új kertet is kialakítani, hogy aztán a nagy egész részeként hosszú távon is működőképes legyen. Így alakul ki a későbbi helye egy fügebokornak, egy magnóliafának, vagy akár a pozsgások megfelelő helyének és egy sziklakertnek is.

Így javíthatjuk télen a szobanövényeink védekező képességét

2025. január 15. 07:10

Már egészen egyszerű eszközökkel növelhetjük ellenálló képességüket a betegségekkel és stresszhatásokkal szemben.

Csigák télen a kertünkben? Igen, lehetséges!

2025. január 13. 14:40

A növényevő csigák, például a meztelencsigák kárt tehetnek a zöldségekben, virágokban és egyéb haszonnövényekben.

Klívia: így ápoljuk a gazdag virágzásért!

2025. január 13. 11:10

A klívia kedvelt növény, hiszen a panellakások száraz téli levegőjétől kezdve a családi házak párásabb és hűvösebb helyiségében is tartható.

Hagymások a lakásban? - Így virágoztassunk beltérben jácintot!

2025. január 13. 05:40

A jácint virágoztatása talán a legegyszerűbb a hagymások közül lakásban. Nézzük, hogyan valósítható meg!

Az EU szerint a gazdálkodóknak jobban kell védeniük a talajt

2023. július 13. 08:10

A tagállamoknak először fel kell mérniük, majd ellenőrizniük kell a területükön található összes talaj egészségügyi állapotát.

A tőzeg arányának csökkentése a termesztőközegben

2024. január 6. 13:40

A tőzeg felhasználása a különféle termesztőközegekben igen elterjedt előnyös tulajdonságinak köszönhetően, ugyanakkor ennek arányát mindenképpen csökkenteni szükséges.

Tartsuk a vizet a tájban!

2024. március 22. 11:10

Országos vízigényfelmérést végez a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara falugazdász-hálózata márciusban. A felmérés célja a gazdálkodói hajlandóság megismerése a víz tájban tartására a mélyfekvésű, vízvisszatartásra alkalmas területeken. 

Nemzetközi Talajismereti Verseny

2015. szeptember 9. 14:33