15℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua
Házikert

Mit kell megnézni egy kerten tavasszal kerttervezés előtt?

Agrofórum Online

Az utóbbi időben megszaporodtak a kerttervezésre várakozók telefonszámai az asztalomon, ami valahol nagyszerű dolog. De sokszor, mikor az első egyeztetések vannak, akkor döbbennek rá a tulajdonosok, hogy valójában nem tudják, hogy mit is akarnak a kertbe. Nézzük sorra, hogy mire kell figyelni a kerttervezésnél így tavasszal!

Tavasszal rengeteg néznivaló van egy friss tervezés előtt álló kertben. Amikor sorra kérdezgetem az adatokat, akkor ez nem azért van, mert valami fura gyűjteményt készítek listáról listára, hanem mert kardinálisan fontos dologról van szó. Mivel szeretem, ha a munkám hosszú távon is működik, nemcsak a tervezés és kivitelezés utáni 1-2 évben lesz szép, hanem majd 20-30 év múlva is.

Mit nézzünk tavasszal a kertben?

Egy tervezés előtt álló kertben az egyik legfontosabb néznivaló az, hogy milyen a tájolás, hol vannak a napsütés szempontjából a legmelegebb vagy épp a legárnyékosabb részek.

De ami tavasszal, vagy tél végén érdekes, az mindig az, hogy hol olvad a kert ki a leghamarabb, hol áll meg a téli csapadék a legtovább, és hol lesz netán a legsárosabb a kert, hol van a legmélyebb pont?

Ezek mind környezeti tényezők, amin aligha lehet változtatni.

Aztán sorra vesszük az egyéb tényezőket is, mint a gyomok!

A gyomok is sokat elárulnak a területről!

A tavasszal megjelenő gyomflóra rengeteget elárul a leendő kertről. Mutatják a nitrogénben gazdag foltokat, a gyengébb talajú foltokat, kiváló jelzőnövényei adott talajtípusoknak.

Ha jól tervezünk meg egy kertet, a végeredmény üdítő lesz hosszú távon is (fotó: Pixabay)

A tulajdonosok mindig szabadkoznak: “Ne is nézzen körül, hiszen még olyan gyomos az egész!” Pedig pont ez a lényeg, hogy lássuk valódi, természetes állapotában is a területet, hiszen egy szakavatott szemnek ezek mind információk, mégpedig nagyon fontos információk!

Miért fontos, hogy hol olvad ki a kert először?

A kert egy élő felület és az lesz a kertépítés után is. Vannak olyan tényezők, melyeken viszont nem változtathatunk, bármennyire is szeretnénk. Gondoljunk csak bele: házunknak minden évszakban és napszakban van egy árnyéka, ami meghatározó lesz a növények számára. Van egy kisugárzása is, hiszen bármennyire is hőszigeteltünk, a házfalak mindig adnak annyi plusz hőt, hogy az a növényeknek segítség lehet egy fagyos éjszakán. Ugyanígy az, hogy hol olvad ki először a kert a téli hideg után jól mutatja, hol lehet mediterrán sarkot kialakítani például, mert várhatóan az lesz a legmelegebb hely a kerten belül.

A kései fagyokat is jól meg lehet figyelni, ha hagyjuk a gyomokat megnőni. A gyomok ugyanúgy foltokban el fognak fagyni egy éjszakai fagynál, amiből jól fog látszani, hogy mely részekre kell hidegtűrőbb növényeket tervezni. Lehet, hogy ez nagyon tudományosnak, vagy sokak szemében áltudományosnak tűnhet, de a valóságban ezektől lesz egy kert fenntartható, és nem a sokadik kerti törpétől.

Mivel a kert egy élő rendszer, minden rezdülését megismerve érdemes magát az új kertet is kialakítani, hogy aztán a nagy egész részeként hosszú távon is működőképes legyen. Így alakul ki a későbbi helye egy fügebokornak, egy magnóliafának, vagy akár a pozsgások megfelelő helyének és egy sziklakertnek is.

Szamóca legjobb társnövényei: így lesz bő a termés

2025. május 9. 13:10

A jól megválasztott növénytársak nemcsak segítik a szamóca fejlődését, de a kártevők ellen is természetes védelmet nyújtanak.

Tavaszi kert gondozása: eszközök és trendek

2025. május 8. 14:10

Szakértők szerint egy 30-100 négyzetméteres kis konyhakertet már heti néhány óra munkával szépen karban lehet tartani.

Tiszafa: sokan félnek tőle, pedig értékes örökzöld

2025. május 8. 05:40

Érdemes közelebbről megismerkedni a tiszafával, ezzel a különleges örökzölddel, mert sok előnyös tulajdonsága révén kincs lehet a kertjében.

Vadnövények, melyek díszértékkel is bírnak

2025. május 7. 05:40

A vadnövények nemcsak szépek, de ellenállók, alkalmazkodók, ráadásul az ökológiai egyensúly megőrzésében is fontos szerepet játszanak.

Növényvédő szerek hatása a talajban élő, nem célzott mikroorganizmusokra és férgekre

2023. július 1. 06:38

Általánosan elfogadott vélemény, hogy a növényvédő szerek talajmikroorganizmusokra gyakorolt hatását nem az egyes szervezetekre gyakorolt hatás, hanem a talajfunkciók változása révén célszerű tanulmányozni.

Mire kell ügyelni a padlizsán termesztése során?

2023. április 12. 04:36

Idén szeretném megpróbálni a padlizsán termesztését a kertemben. Mire kell ügyelni a padlizsán termesztése során?

Amiről a talajszelvények mesélnek

2024. március 26. 08:10

A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, valamint az AKIT Nyíregyházi Kutatóintézete is csatlakozott a Magyar Talajtani Társaság ,,A talaj élete – amit egy szelvény el tud mondani magáról" elnevezésű országos figyelemfelkeltő akciójához.

Növényvédő szerek „mozgása” a talajban

2023. június 26. 05:39

A hatóanyag és a talaj adszorpciós/deszorpciós folyamatainak vizsgálata fontos adatokat szolgáltat a vegyület környezeti megoszlásának előrejelzéséhez.