Házikert

Mit tegyünk a felkopaszodó szobanövényekkel?

Agrofórum Online

Nincs is annál rosszabb látvány, amikor egy szobanövényt szeretgetünk, ápolunk és valahogy mégis egyszer csak nem a szoba éke lesz, hanem egy kellemetlen jelensége. Mi áll a háttérben, és hogyan oldható meg, hogy ne kopaszodjanak fel a szobanövényeink?

A szobanövények egyik fontos funkciója, hogy élő térré alakítsa a környezetünket és adjon egy olyan miliőt, amiben mi is jól érezzük magunkat. De ha maga a szobanövény nem érzi jól magát nálunk, akkor idővel pont nem lesz ennek a miliőnek a része, hanem egy újabb megoldásra váró feladat lesz a házimunkák hosszú és véget nem érő listáján. A felkopaszodás is az egyik jelzője annak, ha valami a szobanövényünknél nem klappol, nem ideálisak a körülmények számára.

Miért kopaszodik fel egy növény?

A felkopaszodás egy sokrétű folyamat. Például egyes növényfajok, mint a Dracaenák az alsó leveleket ledobják, és így alakul ki egy viszonylag magas törzs, mely elfásodik idővel. Ugyanez a yukka esete is, hogy minél idősebb a növény, annál jellemzőbb rá a fásodás.

Ha viszont úgy kopaszodik fel egy szobanövény, ahogy a fikuszok szoktak, akkor az a legtöbb esetben nem természetes folyamat, hanem vagy huzatban van a növény, vagy túl hideg a szoba neki, vagy akár tápanyaghiány is felüthette a fejét.

A legtöbb szobanövény érzékeny a huzatra, mint a fentebb említett fikusz is és az alsó és középső levelek hullásával reagál rá.

A felkopaszodás másik oka lehet még a fényhiány is. Mivel a növények jó részének kell a számukra optimális fénymennyiség, így mindent meg is tesznek azért, hogy elegendő fényhez jussanak. Ez például egy elnyúlt növekedéssel szokott járni, amikor a növény a fény felé kezd el „terjeszkedni” és hosszú, megnyúlt ízközökkel és hajtásokkal szó szerint a fény felé növekedik szinte kizárólag. Ilyen esetben egy pótmegvilágítás is megoldást nyújthat.

A felkopaszodás is az egyik jelzője annak, ha valami nem stimmel a szobanövényünknél (fotó: Pexels)

Mi legyen a felkopaszodott növényekkel?

Az egyik kedvenc szobanövény-fiatalító módszerem erre a légbujtás. Ehhez lehet kapni légbujtó gömböt is, filléres tétel és újrahasznosítható, de úgy is kivitelezhetjük, hogy mohát vásárolunk, azt a felkopaszodott növényi hatásra rárögzítjük, benedvesítjük és köré stabilan egy nejlonzsákot húzunk, hogy a pára bent maradjon.

A légbujtás a fás vagy fásodó hajtásokon jó módszer. A bujtás helyén késsel érdemes a kérget megsérteni, hogy a kis gyökérkezdemények hamarabb meginduljanak. Ha már a mohát átszőtték a gyökerek, akkor a „gömb” alatt vágjuk el az anyanövény szárát és az új gyökerekkel rendelkező növény külön cserépbe átültethető. Az anyanövény pedig megifjodik idővel általában, és új leveleket fog hozni.

Hogyan válasszunk növényeket új, üres kerthez?

2025. április 4. 05:40

Kerttervezőként személy szerint mindig örülök, ha van mihez igazodni, és nem nulláról indul egy kert. Egy üres kertnél nem látunk a talajadottságokon kívül semmit.

Vadmurok a kertben: hasznos és mutatós növény

2025. április 3. 11:10

A vadmurok nemcsak a természetes élőhelyeken, hanem a kertekben is számos ökológiai és gyakorlati előnnyel jár.

Madársóska: így tartsuk kordában a kertben!

2025. április 2. 13:10

A madársóska gyors terjedése miatt könnyen elvadulhat. Fontos rendszeresen visszavágni, hogy élvezhessük előnyeit anélkül, hogy elnyomná a többi kultúrát.

Mahónia ültetése tavasszal: a sikeres telepítés lépései

2025. április 2. 11:10

A mahónia dekoratív megjelenése, illetve tél végi, kora tavaszi virágzása miatt is egyre népszerűbb örökzöld cserje a kertbarátok körében.

Banánfa teleltetése miként lehet a szabad kertben?

2023. április 4. 10:36

Lehetséges, illetve érdemes a házikertbe ültetni banánfát? Hogyan lehet átteleltetni a szabad kertben?

Pöttyösek lettek a fiatal fügefa levelei. Hogyan kezeljem a fát a későbbiekben?

2023. szeptember 28. 04:37

Van egy fügefánk, amit kb. 3 hónapja ültettünk el. Azóta sajnos nem sokra megy, levelei nem nőnek, mint a képen is látható, és a levelek pedig egyre jobban pöttyösödnek, mintha rozsdásodna. Hogyan kezeljem a későbbiekben?

Hogyan lesz stressztűrő a gyep?

2023. november 4. 05:40

Nagyon sok vita alakul ki általában azzal kapcsolatban, hogy melyik gyepkeverék hova való, annak ellenére is, hogy viszonylag egyértelmű leírással mutatja minden csomagolódoboz a keveréken, hogy mit hova érdemes elvetni.

A szójaoltás jelentősége és várható hozadékai

2019. március 24. 09:14

A növénytermesztésben az egyik leggyakoribb limitáló tényező a nitrogénellátottság. A pillangós virágú növények – így a szója is – fajspecifikus Rhizobium baktériumokkal szimbiózist alakítanak ki.