Házikert

Mit ültessünk az utcára a házunk elé?

Agrofórum Online

Az utcafront minden kerttervezésnek egy fontos része. Sokan elfelejtik, de bármilyen kertesházat fel tud dobni és értékét is növelni, ha az utcafrontra is gondolunk kertészetileg. Ráadásul hasznos zöldfelület még akkor is, ha parkolni kell a ház előtt.

Nagyon sok kerttulajdonos szó szerint elfelejti a háza előtti utcafrontot, ami azért meglepő, mert mind tudjuk jól, hogy nagyon nem mindegy, hogy mire érkezünk haza. Sivár és poros járda mellett haladunk el, vagy már felkészítjük a lelkünket a hazaérkezésre?

Légkábel vagy földkábel van a házunk előtt?

Bár egyre több helyen van már földkábel az utcákon, azért bőven van még olyan környék, ahol a kábelekre is figyelni kell az utcafront tervezésénél. Ilyenkor nem szabad túl magasra növő fafajokat választani, mert később csak probléma lehet belőle. Ilyenkor minden esetben – ha beültethető a ház előtti közterület (mert bizony az már közterületnek számít) -, akkor törpe növésű fákban, cserjékben érdemes gondolkodni maximum.

Pont a napokban kaptam egy olvasói levelet, hogy mi legyen a kábeleket „bántó” akácfákkal, mert bár lenyírták a lombját, rengeteg vízhajtást hozott és még magasabbra tört. Ráadásul a szomszéd feljelentést tett és bírság lett a vége a közterületi fa visszanyírása miatt. Ezek minden esetben kényes problémák. Ezt megelőzve kell a fatelepítést vagy növénytelepítést eltervezni.

Erős növekedés és a járda tönkretétele

Az erős növekedésű fáknak másik hátránya, hogy a gyökérnövekedés is erőteljes. Sokfelé látni az akácon kívül például diót, gledícsiát, bükköt, juharokat. Mindegyiknek viszonylag nagy gyökértömege van és hajlamosak a térburkolatot sem kímélni, főleg akkor, ha az altalajba nem tudnak könnyen gyökeret verni.

Emiatt szintén a gyenge, lassú növekedésű fajok az ideálisabbak, mint egy szelídgesztenye, a galagonya, vagy például egy csüngő ágú eperfa.

A szelídgesztenye jó választás lehet az utcára is
A szelídgesztenye jó választás lehet az utcára is (fotó: Pixabay)

Ne szemeteljen!

Főleg a városi járdafelületek vannak kitéve ennek a problémának, mert egy időben nagy divat volt mindenféle nagyra növő fafajjal dolgozni ezekre a helyekre, de mára már jól látszik, hogy a virágzási idő után sem ideális a legtöbb akácfajta és más “szemetelő” fafaj.

Mi legyen a vízelvezetéssel?

Kecskemét belvárosában igen komoly gond van – hogy csak egyet említsek a sokból – a vízelvezetéssel. A 10 Millió Fa csapata esőkertekkel próbálja a vízelvezetést javítani, ami szemlátomást egy nagyon jó megoldásnak bizonyul. Viszont ezekre az esőkertekre parkolni talán nem praktikus, bár nem is lehetetlen.

Viszont a vízelvezetéssel foglalkozni kell, főleg, ha sok a burkolat a környéken. Ilyenkor a jól mulcsozott ágyások sokat javítanak az utakat és járdákat terhelő felesleges vízmennyiségen.

Mielőtt kitalálnánk a telepítendő növények listáját, alaposan figyeljük meg a ház előtti területet, hogy szükséges-e a vízelvezetéssel foglalkozni, vagy például – ami sajnos egyre ritkább – van rendes árok, ami a nagy esőnél megoldja a problémát!

Kiemelt kép: Pixabay

Cserepes föld újrafelhasználása: hasznos vagy kockázatos?

2025. április 12. 10:10

Milyen esetekben érdemes újrahasználni a régi virágföldet, és mikor jobb inkább friss talajhoz nyúlni? A cserepes föld újrafelhasználása akkor lehet biztonságos és hatékony, ha megfelelően elő van készítve.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Tavaszi gyepápolás: legyen a pázsit sűrű és egészséges!

2025. április 11. 13:10

A tavaszi gyepápolás kulcsfontosságú a pázsit regenerálódásában és egészségének helyreállításában. A szakértők szerint a megfelelő tavaszi gondozás elősegíti a fű erőteljes növekedését.

Fiatal vörös juhar gondozása tavasszal: öntözés és mulcs

2025. április 10. 11:10

A frissen ültetett példányoknak rendszeres vízellátásra van szükségük, de nem mindegy, mikor, mennyit és hogyan öntözünk.

A Dunántúlon terem a legtöbb szelídgesztenye

2018. október 15. 07:40

Az árutermő szelídgesztenye ültetvények területe a SAPS-adatok alapján mindössze 215,5 hektár, az ültetvények elsősorban a nyugat-dunántúli megyékben helyezkednek el.

Mitől fejlődött ki a szelídgesztenye törzsén nagy foltban elhalás?

2022. december 23. 04:37

Van egy 7 éves szelídgesztenyefám, aminek a törzsén nagy foltban elhalás fejlődött ki. Az elhalt részt kibontottam, kitisztítottam. Nem nyugodtam meg, nagyon mély és terjedelmes elhalásról van szó. Megállapítható a kép alapján, hogy mi okozhatta? És orvosolható-e a betegség?

Mi rágja ki a szelídgesztenyét?

2024. október 15. 04:38

A fák alatt lehulló gesztenyetermésből sok olyan van, ami lyukas. Mi rágja ki a szelídgesztenyét? Meg lehet ezt előzni?

Mitől lesz lyukas a szelídgesztenye termése?

2023. október 1. 09:40

Kérem szépen válaszukat: Mitől lehetnek lyukak a szelídgesztenye termésein?