15℃ 6℃
május 9. Gergely, Katinka, Alberta, Édua
Házikert

Mitől gyantásodik a gyümölcsfa törzse?

Agrofórum Online

Gyakori kérdések közé tartozik hobbikertész körökben, hogy mitől gyantásodik a fák törzse. Ezt elsősorban a gyümölcsfáknál figyelik meg a kertészek a házikertekben.

Macskaméz a fák kérgéből

Gyerekkorunkban mindig macskaméznek neveztük a fa kérgéből kifolyó gyantás anyagot, mely a napon megcsillant, sötétbarnás-mézszínű anyagként. Mit lehet tenni a mézgásodás ellen? Probléma a gyantásodás?

A mézgásodás alapvetően nem betegség, hanem csak egy tünet. A mézgásodásnak viszont számos oka lehet.

Egyik ok az, amikor a magas talajvízszint miatt a téli időszakban a fa sok plusz vizet raktároz és felreped. Ugyanígy a téli fagyoknál fagylécek keletkezhetnek, de ezeken a külső tényezőkön kívül rajtunk is sok múlik.

Sok esetben erős metszés esetén is megjelenhet a mézgásodás, míg rovarok kártétele után, rágási sebek felületén is így zárja le a fa a kérget. Az utóbbi években a nagy termésberakódottságot is az okok közé sorolják a szakemberek.

Mit tehetünk ellene?

Mint minden tünet esetében, ha csak lekaparnánk a mézgás részeket, azzal a problémát nem oldjuk meg. Először az okokat kell megtalálni, kezelni és utána mézgásodási folyamat is megáll.

Kajszi- és őszibarack esetében akár gutaütést is okozhat egy erősebb gomba- és baktériumos fertőzés, melynek egyik jele a mézgásodás. Ezt úgy tudjuk megakadályozni, ha a fák metszését a rügyfakadás, nedvkeringés megindulása után kezdjük meg és májusig be is fejezzük.

A mézgás sebeket először éles késsel faragjuk ki egészen az egészséges szövetekig, majd a kitisztított sebet kenjük be és fedjük speciális sebkezelő anyaggal.

A mézgásodás a mandulán, kajszi- és őszibarackfákon a leggyakoribb, de legyengült szilvaültetvényeken is látható. Bár cseresznye- és meggyfákon is gyakori, de nem jelent nagy veszélyt általában a fákra. Itt viszont megemlíteném, hogy a meggy- és cseresznyefákon ha megjelenik a mézgásodás, akkor figyelni kell onnantól a gévagomba megjelenését is, mely viszont már a fák legyengülésének egyik fő jele is lesz.

Ha a fa legyengül és ilyen tünetek jelennek meg fáinkon, akkor a növényvédelem mellett a tápanyagutánpótlásra is legyen gondunk. Komplex megoldásként nem érdemes csak az egyik vagy a másik irányt választani, minden esetben egymást támogatja a megfelelő növényvédelem és a tápanyagok visszapótlása.

Mivel a mézgásodás a fa egyfajta védekező mechanizmusa, így nem kell feltétlen félni tőle. A fák így zárják le a sérüléseket és problémás részeket saját magukon. Viszont mindenképp jelként tekinthető tünetnek számít, ahol az okok felkutatása nélkül vajmi keveset tehetünk.

Tavaszi kert gondozása: eszközök és trendek

2025. május 8. 14:10

Szakértők szerint egy 30-100 négyzetméteres kis konyhakertet már heti néhány óra munkával szépen karban lehet tartani.

Tiszafa: sokan félnek tőle, pedig értékes örökzöld

2025. május 8. 05:40

Érdemes közelebbről megismerkedni a tiszafával, ezzel a különleges örökzölddel, mert sok előnyös tulajdonsága révén kincs lehet a kertjében.

Vadnövények, melyek díszértékkel is bírnak

2025. május 7. 05:40

A vadnövények nemcsak szépek, de ellenállók, alkalmazkodók, ráadásul az ökológiai egyensúly megőrzésében is fontos szerepet játszanak.

Páfrány ültetése: üde zöld oázis az árnyékban

2025. május 6. 11:10

A páfrányok megfelelő fejlődéséhez fontos az optimális ültetési időpont, a kedvező talajtípus és az ideális környezet kiválasztása.

Fatörzsmeszelés: hatásos, vagy csak egy régi hóbort?

2025. március 26. 08:10

A hirtelen felmelegedő és lehűlő léghőmérséklet jelentősen befolyásolta a rügypattanást és a kártevők aktivitását is.

Mik lehetnek gyümölcsfák törzsén a barna színű, molyhos csomók?

2025. február 17. 04:36

Egyes gyümölcsfáim törzsén világos barna színű, kissé molyhos csomókat találtam. Mik lehetnek ezek? Hogyan kezeljem?

Ki lehet váltani a gyümölcsfák permetezését rezisztens fajták ültetésével?

2022. február 15. 04:04

Egyre több rezisztens tulajdonsággal rendelkező gyümölcsfát árusítanak már hazánkban is, élni kell a lehetőséggel és ilyeneket ültetni, nevelni kertjeinkben.

Őszi teendők a gyümölcsösökben

2020. október 19. 10:01

Ha vége a gyümölcsszedésnek, hajlamosak vagyunk hátra dőlni, pedig ez nagy hiba! Ne zárjuk be a kertet, ne hagyjuk magára az ültetvényt ilyenkor, hiszen a következő szezonra most tudjuk felkészíteni a gyümölcsfákat. Gyakori gond, hogy a szüret után a letermett fákat nem vagy nem kellő módon készítik fel a következő évi szezonra. Ebben a cikkben ennek a kérdésnek a fontosságára hívom fel a figyelmet, azaz: hogyan tudjuk optimalizálni gyümölcsfáink tartalékait?