Házikert

Mitől hullik télen a szobanövények levele?

Agrofórum Online

Télen a szobanövények leveleinek hullása gyakori probléma, amely több tényezőre vezethető vissza. Az alábbiakban összefoglalom a leggyakoribb okokat, hiszen ha ezeket a problémákat kiküszöböljük, máris sokat tettünk növényeink egészségéért!

A téli időszak nem azért kritikus a szobanövényeknek, mert hirtelen visszakerülnek a lakásba és a kinti helyüket netán jobban szerették. Ennél kicsit talán összetettebb a kérdés, de ha keressük az okot, hogy miért hullik a szobanövényünk levele, akkor az alább felsorolt dolgokban keresendő a válasz.

Fényhiány is közrejátszik

A téli hónapokban kevesebb a természetes fény, és a napfény intenzitása is alacsonyabb. A fényhiány miatt a növények fotoszintézise csökken, ami levélhulláshoz vezethet, különösen a fényigényes növényeknél.

Helytelen öntözés is lehet problémaforrás

Túlöntözés, amikor túl szorgalmas a hobbikertész:

Télen a növények vízigénye csökken, mert lassabb az anyagcseréjük. A túl sok víz gyökérrothadáshoz vezethet, ami levélhullást okoz. Erre úgy tudunk odafigyelni a gyakorlatban, hogy az ujjunkat nyomjuk bele a cserép talajába, és ha nedvesnek érezzük, akkor nem kell várhatóan öntözni (hacsak nem vízkedvelő növényről van szó, de ez ritkább).

Alulöntözés:

Ha túl száraz a talaj, a növény nem tudja fenntartani a leveleket, ezért lehullanak. Ilyenkor szintén az ujjunkat belefúrva a cserépbe rögtön érezhető, hogy száraz a talaj, de sokszor a cseréptől is elválik a talaj összetömörödve.

Szobanövények teleltetése egy praktikus állványon
Szobanövények teleltetése egy praktikus állványon (fotó: Pixabay)

Száraz levegő, hiszen beindult a fűtésszezon télen

Télen a fűtött helyiségek levegője gyakran túl száraz, ami nem kedvez a legtöbb szobanövénynek. A páratartalom csökkenése miatt a levelek kiszáradhatnak és lehullhatnak.

Ha a cserepek alá a tálba kavicsokat teszünk és abba vizet öntünk, akkor a növény bár nem fog vízben állni, de a párolgás miatt kap annyi párát, hogy az a legtöbb növénynek elegendő.

Ha páraigényes a növényünk, mint a Monstera például, akkor a levélsárgulás ellen érdemes lehet heti egy zuhannyal való fürdőt is beiktatni, hogy a levelek is nedvességet kapjanak, vagy ha ez nem megoldható – mert túl nagy a növény -, akkor kézi párásítóval is párásíthatunk.

Kiemelt kép: Pixabay

Paradicsom a magaságyásban: mit ültessünk mellé?

2025. május 14. 11:10

Vannak növények, amelyek illóolajaikkal vagy gyökérváladékaikkal távol tartják a káros rovarokat. Ezeket érdemes a paradicsomtövek közvetlen közelébe, sávosan vagy szegélybe ültetni, így természetes védőzónát képeznek a magaságyásban. 

Citrusok nevelése: így érzik jól magukat cserépben

2025. május 13. 14:10

Mivel Magyarországon a tél hideg, a nyár pedig nem mindenütt kielégítő, így a citrusok nevelése szabadföldben kerülendő.

Waxvirág: nem csupán a virágkötők kedvence

2025. május 13. 05:40

Ismerje meg most közelebbről a waxvirágot vagy viaszágat, ezt a sokoldalú, mégis könnyen gondozható növényt!

Boglárka gondozása: így lesz hosszú a virágzása

2025. május 12. 16:10

A boglárka (Ranunculus asiaticus) színpompás virágai tavasszal igazi látványosságot jelentenek a kertben vagy a balkonon.

3 szobanövény – a zuhanyzóba

2023. december 13. 16:40

Nem, nem a zuhanyzó mellé, nem csak a fürdőszobába, hanem egyenesen a zuhanyzóba vagy a kád mellé valók a következő zöld növények.

Így mentsük meg növényeinket a penésztől!

2024. december 2. 09:40

Több egyszerű, házi praktika létezik, amellyel hatékonyan eltávolíthatjuk a penészt, miközben biztosítjuk a növényeink egészséges fejlődését.

Leggyakrabban elkövetett hibák a szobanövények gondozása során I.

2021. július 25. 07:29

Milyen hibákat követhetünk el a növény helyének megválasztása során? Mikor nem megfelelő minőségű a helyiség levegője a növénynek? Milyen hibákat véthetünk a nem megfelelő minőségű és mennyiségű öntözővízzel, és vajon milyen virágtartóval lőhetünk mellé?

Így javíthatjuk télen a szobanövényeink védekező képességét

2025. január 15. 07:10

Már egészen egyszerű eszközökkel növelhetjük ellenálló képességüket a betegségekkel és stresszhatásokkal szemben.