Házikert

Mitől hullik télen a szobanövények levele?

Agrofórum Online

Télen a szobanövények leveleinek hullása gyakori probléma, amely több tényezőre vezethető vissza. Az alábbiakban összefoglalom a leggyakoribb okokat, hiszen ha ezeket a problémákat kiküszöböljük, máris sokat tettünk növényeink egészségéért!

A téli időszak nem azért kritikus a szobanövényeknek, mert hirtelen visszakerülnek a lakásba és a kinti helyüket netán jobban szerették. Ennél kicsit talán összetettebb a kérdés, de ha keressük az okot, hogy miért hullik a szobanövényünk levele, akkor az alább felsorolt dolgokban keresendő a válasz.

Fényhiány is közrejátszik

A téli hónapokban kevesebb a természetes fény, és a napfény intenzitása is alacsonyabb. A fényhiány miatt a növények fotoszintézise csökken, ami levélhulláshoz vezethet, különösen a fényigényes növényeknél.

Helytelen öntözés is lehet problémaforrás

Túlöntözés, amikor túl szorgalmas a hobbikertész:

Télen a növények vízigénye csökken, mert lassabb az anyagcseréjük. A túl sok víz gyökérrothadáshoz vezethet, ami levélhullást okoz. Erre úgy tudunk odafigyelni a gyakorlatban, hogy az ujjunkat nyomjuk bele a cserép talajába, és ha nedvesnek érezzük, akkor nem kell várhatóan öntözni (hacsak nem vízkedvelő növényről van szó, de ez ritkább).

Alulöntözés:

Ha túl száraz a talaj, a növény nem tudja fenntartani a leveleket, ezért lehullanak. Ilyenkor szintén az ujjunkat belefúrva a cserépbe rögtön érezhető, hogy száraz a talaj, de sokszor a cseréptől is elválik a talaj összetömörödve.

Szobanövények teleltetése egy praktikus állványon
Szobanövények teleltetése egy praktikus állványon (fotó: Pixabay)

Száraz levegő, hiszen beindult a fűtésszezon télen

Télen a fűtött helyiségek levegője gyakran túl száraz, ami nem kedvez a legtöbb szobanövénynek. A páratartalom csökkenése miatt a levelek kiszáradhatnak és lehullhatnak.

Ha a cserepek alá a tálba kavicsokat teszünk és abba vizet öntünk, akkor a növény bár nem fog vízben állni, de a párolgás miatt kap annyi párát, hogy az a legtöbb növénynek elegendő.

Ha páraigényes a növényünk, mint a Monstera például, akkor a levélsárgulás ellen érdemes lehet heti egy zuhannyal való fürdőt is beiktatni, hogy a levelek is nedvességet kapjanak, vagy ha ez nem megoldható – mert túl nagy a növény -, akkor kézi párásítóval is párásíthatunk.

Kiemelt kép: Pixabay

A rózsa tavaszi növényvédelmi teendői

2025. január 27. 13:10

A rózsák növényvédelmi szezonja tavasszal, a szokatlan meleg miatt gyakorlatilag ezekben a napokban a metszéssel indul.

A szobai hibiszkusz téli gondozása

2025. január 27. 08:10

A szobai hibiszkusz téli gondozása nem egyszerű. Számos körülményt kell optimalizálni, hogy a növény jól érezze magát a téli hónapokban.

Gondolja át, hogyan gondozza a borostyánt télen!

2025. január 26. 16:10

A legfontosabb teendő a megfelelő hely biztosítása: helyezzük a borostyánt világos, de közvetett fényt nyújtó helyre!

Kerti világítás: tippek a madarak és rovarok védelmére

2025. január 25. 14:10

A madarak és rovarok természetes nappali-éjszakai ritmusa komolyan sérülhet a mesterséges fény miatt.

Lehetséges, hogy a bent teleltetett leanderen takácsatkák vannak?

2022. december 26. 04:38

Lehetséges, hogy a hűvösben bent teleltetett leanderemen takácsatkák vannak? Kérem segítségüket ezzel kapcsolatban!

Növények, amelyek dzsungellé változtatják az otthonod

2024. március 4. 14:10

Vannak növények, amiket azoknak érdemes megvenniük, akiknek elég helyük van a tárolásukhoz és akik imádják, ha dzsungelszerű környezetet alakíthatnak ki az otthonuk egy-egy helyiségébe.

Allergiásként óvakodjunk ezektől a szobanövényektől!

2025. január 9. 08:10

Az irritációt a növények pollenje, nedvei vagy a leveleikben található anyagok okozzák, esetleg a cserép földjében megtelepedő penészgombák.

Miért fehéredik ki a szobanövény földje?

2022. szeptember 11. 04:37

Szobanövényeim földje gyakran kifehéredik valamitől. Mi lehet a jelenség oka?