Házikert

Mulcsozzon okosan: a talaj takarása aranyat ér

Agrofórum Online

A mulcs bármilyen olyan anyag lehet, amellyel letakarjuk a talaj felszínét. Célja a nedvesség megőrzése, a gyomok visszaszorítása és a talaj védelme. A természet is így működik: az erdőben lehullott levelek és gallyak borítják a talajt – ebből mi is tanulhatunk.

A kerti mulcsozás során tehát a növényeink köré helyezünk szerves vagy szervetlen anyagot, amellyel csökkenthetjük az öntözés gyakoriságát, mérsékelhetjük a hőingadozást, és kedvező feltételeket teremthetünk a talajélet számára.

Milyen mulcsot használjunk?

A szerves mulcsok közé tartozik a fűnyesedék, a szalma, az avar, a fakéreg, a komposzt vagy az aprított gally. Ezek idővel lebomlanak, és tápanyagot is szolgáltatnak a talajnak.

A megfelelően kiválasztott és alkalmazott mulcs segít vizet spórolni

A szervetlen mulcsok – például kavics, agroszövet vagy murva – főként díszkertekben, járda- és ágyásszegélyeknél hasznosak, mivel tartósabbak, de nem javítják a talaj szerkezetét.

Tipp: kerüljük a túl friss fűnyesedéket, mert melegedés közben rothadhat, és oxigént von el a talajtól. Inkább kicsit szárítsuk meg, mielőtt kiszórjuk!

Mikor és hogyan mulcsozzunk?

Tavasszal, miután a talaj felmelegedett, és a növények már kihajtottak – ilyenkor érdemes a gyommentes, nedves földre egy 5-10 cm vastag mulcsréteget teríteni.

Nyáron segít a párolgás csökkentésében, és védi a gyökereket a túlmelegedéstől.

Ősszel is hasznos lehet – különösen évelők, gyümölcsfák és zöldséges ágyások körül –, mert szigetel, és javítja a téli talajállapotot.

Ne takarjuk be közvetlenül a növények tövét – hagyjunk pár centis szabad sávot, hogy ne okozzunk rothadást vagy gombásodást!

A láthatatlan előny: mulcs és talajélet

A szerves mulcs táplálja a gilisztákat, mikroorganizmusokat, fokozza a humuszképződést, és hosszú távon porhanyósabbá és tápanyagban gazdagabbá teszi a talajt. Az így kialakuló élő talaj jobban visszatartja a vizet, ellenáll a szélsőségeknek, és kevesebb gondozást igényel.

Végeredmény: dolgozzon helyettünk a talaj!

A mulcsozás nemcsak a profi kertészek titka – bárki alkalmazhatja, akár egy konyhakertben is. A jól megválasztott és megfelelően alkalmazott mulcs:

  • vizet spórol,
  • javítja a talajt,
  • visszaszorítja a gyomokat,
  • és egészségesebb növényeket eredményez.

Képek: Pixabay.

Sövénynyírás, ahogy a profik csinálják

2025. július 10. 08:10

Szeretné, hogy sövénye rendezett és egészséges maradjon? Megmutatjuk az ideális időpontot, technikát és eszközöket is!

Leander ápolása júliusban – tippek a bőséges virágzáshoz

2025. július 9. 08:10

A leander júliusban virágzik a legszebben – de ehhez vízre, tápanyagra és figyelmes gondozásra is szüksége van.

Varázslat a nappaliban: egyetlen estére nyílik ki

2025. július 8. 13:10

Az éjkirálynő-kaktusz virágzása ritka és múló pillanat, de a megfelelő gondozással ön is részese lehet ennek az éjszakai csodának.

Így védjük a kertet a hőség ellen!

2025. július 8. 05:40

A kertet a hőség ellen akkor tudjuk hatékonyan védeni, ha komplexen állunk hozzá a feladathoz. Ez a fenntartható kertek egyik alapszemlélete.

Mulcsfajták: kéregmulcs, fenyőmulcs és a többi

2022. november 19. 06:21

Milyen anyagok használhatók mulcsozásra? Melyik mulcsot, milyen célra használjuk? Bemutatjuk a kéregmulcs, a fenyőmulcs és társaik előnyeit és hátrányait.

Elkezdődött a parlagfűszezon!

2019. április 25. 07:39

A hatékony védekezések időpontja a parlagfű fő csírázási-kelési időszakában, áprilisban van. Az utóbbi évek tapasztalatai bebizonyították, hogy a parlagfű ellen a virágzást közvetlenül megelőző kaszálás nem a leghatékonyabb védekezési mód.

Nyakunkon a fagyok - last minute feladatok a kertben

2020. november 25. 04:36

Az első komoly fagyok előtt még gyorsan ültethetünk szabad gyökerű fákat is, amelyekből ilyenkor még széles a kínálat a kertészetekben.

Komposzt vagy mulcs legyen az avarból?

2024. szeptember 30. 16:10

A komposztálás és mulcsolás két hasznos megoldás az avar jótékony felhasználására, de eltérő célokat szolgálnak, más-más előnyökkel járnak.