18℃ 7℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Házikert

Ne dobja ki a kávézaccot, inkább használja újra a kertjében

Agrofórum Online

A kávéfőzés során keletkező kávézacc, vagyis a kávébab maradványa sok háztartásban hulladékként végzi, pedig értékes tápanyagként szolgálhat.

A kávézacc számos módon felhasználható a kertben, amellett, hogy nem termelünk szemetet, tápanyagként tudjuk hasznosítani. Ez a teljesen hétköznapi, szinte minden háztartásban előforduló kincs valójában kiváló trágyaként vagy rovarriasztó szerként is alkalmazható kertünkben.

Egy kiváló tápanyagforrás, amely ráadásul teljesen ingyen áll rendelkezésünkre. Ha belegondolunk, mennyi kávét fogyasztunk havonta, könnyen felismerhetjük, hogy ennek megfelelően jelentős mennyiségű zaccot termelünk mi magunk is.

Ezzel a módszerrel nemcsak a hulladék mennyiségét csökkentjük, hanem a keletkező zaccot biotápanyagként hasznosíthatjuk újra, így járulva hozzá a környezetvédelemhez és a fenntarthatósághoz mialatt növényeinket erősítjük.

Trágyaként való használhatósága

A legnagyobb erőssége, hogy nagyon gazdag tápanyagforrás, így érdemes növényi trágyaként alkalmazunk. Hasznosítása nagyon egyszerű, hiszen elég csak összekeverni a kertfölddel, ami azért is kiváló, mert elég jó vízmegkötő képességekkel rendelkezik majd a táptalajunk.

Savas kémhatása miatt rododendronok és hortenziák számára kifejezetten jó hatással lehet, míg a talaj savanyításával elősegíti a növények optimális növekedését és virágzását.

Szerencsére manapság a nitrogéntartalma miatt egyre elterjedtebb a háztartásokban a komposztként való újrahasznosítása. Nem titok, hogy magas tápanyagtartalma által javítja a komposzt minőségét, valamint savanyító hatásából is veszít.

Kártevők elleni védelem

További jó hír, hogy természetes riasztószerként működik bizonyos kártevők, például csigák, hangyák és egyes rovarok ellen, ami a kávébabmaradvány igen erős illatának köszönhető. A növények köré szórva távol tarthatja ezeket a kártevőket, csökkentve a növények károsodását.

Itt kiemelném, hogy csigainvázió esetén tökéletes alternatívakén szolgál, mivel azon túl, hogy távol tartjuk őket, nem egyenlő azzal, hogy bántjuk az állatokat, így itt a lehetőség, hogy többé ne alkalmazzuk ellenük a sót! Ahhoz, hogy elriasszuk a kártevőket, elég egy keveset a növényeink köré szórni, védve őket a kártékony rovaroktól.

Hasznos állatok vonzása

Míg egyes állatokat elriaszt, addig a földigiliszta kifejezetten szereti! Nem csak növényeink számára kiváló tápanyagforrás, hanem a giliszták számára is, akik járataikkal javítják és levegőssé teszik a talaj szerkezetét, emellett részt vesznek a tápanyag-lebontásban is. A talaj felszínére szórt, majd begereblyézett zaccot biztosan meg fogják találni!

Mit tegyünk és mit ne tegyünk

Mindig tartsa szem előtt, hogy csak a savanyú közeget kedvelő növények esetén alkalmazza, így kerülje például a paradicsomot vagy a levendulát!

Alkalmazza inkább a répaféléknél, gyepjén vagy rózsáinál, hiszen ők szereti a zaccban fellelhető magas mennyiségű nitrogént.

Ahogy a legtöbb kártevő, úgy háziállataink is kerülik erős illata miatt, ennél fogva pedig természetesen védhetjük meg kertünk egyes részeit, például gyepünket a foltosodástól.

Végül, ami kifejezetten fontos, hogy semmiképp se essünk túlzásba a használatával, hanem mindig csak keveset használjunk belőle, mert a kávézacc magas savtartalma és más vegyületei túlzott mennyiségben károsíthatják a növényeket és a talajt.

Vadmurok a kertben: hasznos és mutatós növény

2025. április 3. 11:10

A vadmurok nemcsak a természetes élőhelyeken, hanem a kertekben is számos ökológiai és gyakorlati előnnyel jár.

Madársóska: így tartsuk kordában a kertben!

2025. április 2. 13:10

A madársóska gyors terjedése miatt könnyen elvadulhat. Fontos rendszeresen visszavágni, hogy élvezhessük előnyeit anélkül, hogy elnyomná a többi kultúrát.

Mahónia ültetése tavasszal: a sikeres telepítés lépései

2025. április 2. 11:10

A mahónia dekoratív megjelenése, illetve tél végi, kora tavaszi virágzása miatt is egyre népszerűbb örökzöld cserje a kertbarátok körében.

Így gondozzuk a tavaszi hagymásokat a kertben!

2025. április 2. 05:40

A tavaszi hagymások között is többfélét ismerünk és tulajdonságaikat tekintve is egészen eltérőek lehetnek.

A termőföldjeink savanyodásának káros folyamata, a talajvédelmi meszezéses kémiai javításuk lényege és fontossága

2019. január 14. 08:57

A talaj feltételesen megújuló természeti erőforrás, amely azt jelenti, hogy a növénytermesztés számára fontos tulajdonságát, termékenységét meghatározó, befolyásoló tényezőket, különböző emberi beavatkozásokkal lehet és kell szabályozni.

Talajdegradációs folyamatok: talajsavanyodás

2022. február 9. 04:36

A talajok kémhatásának jelentősége közvetlen és közvetett úton is megmutatkozik a mezőgazdaságban. A talajsavanyúság káros hatással van a tápanyagok felvehetőségére.