Agrofórum Online

Akár a klímaváltozás miatt, akár mert szeretjük a fákat, az igazi faültetési időszak a tavasz és az ősz. Mindkettő időszaknak más és más az oka, mit melyik alkalommal ültetjük, de a talaj előkészítése nagyjából megegyezik.

Augusztustól az ültetésig

Ha biztosak akarunk lenni az eredésben, akkor már augusztusban elkezdjük előkészíteni a talajunkat arra, hogy később a fáink gyökere meg tudjon foganni.

A talajunk előkészítése során az egyik lépés a tápanyag-utánpótlás. Ha igazán jót akarunk tenni az eredés érdekében, akkor az ültetés helyét kezdjük el meghordani komposzttal vagy érett szarvasmarhatrágyával. Akár bedolgozzuk, akár a notill híve vagyunk ez egy fontos lépés lesz. Ilyenkor a talaj helyileg is feltöltődik tápanyaggal, lazább is lesz a talaj, megtelik talajélettel pluszban, ami a jótékony mikroorganizmusok és állatok jelenlétével is támogatják majd a gyökeresedést.

Támogassuk meg a talajéletet

A talajéletet nem csak a komposzttal vagy marhatrágyával tudjuk támogatni, hanem például használhatunk olyan nanotechnológiás készítményeket is, melyek a talaj mikroorganizmusait állítja helyre, egyben a talajéletet támogatja, optimalizálja. Egyes ilyen készítményekben gyógynövény kivonatok is találhatók, netán erjesztett növényi levekből készülnek.

Itt említeném meg, hogy magunk is készíthetünk növényi leveket, mint például a csalánlé is, ami az egyik legelterjedtebb ezek közül. De ha a helyi növényvilágból válogatunk a növényi leveinkhez, mint a porcsin keserűfű, a libatopok, tyúkhúr és még sok növényt lehetne erre a listára felírni.

Ökológiai oldalról is mindig érdekes, milyen gyomnövényfajok fordulnak elő a talajunkon. A gyomokból tájékozódhatunk arról is, hogy milyen a talaj állapota, ez az ültetendő fafajok és fajták szempontjából is egy plusz információ lesz.

Nem minden talajra ugyanaz a fafaj

Ha hosszútávra és felelősen ültetnénk a fát, akkor nézzük meg a talajunk adottságait és a mikroklimatikát is a kertben, tájegységünkön. Ahogy a gyomflóra is sok plusz információt adhat nekünk, úgy a talaj más adottságai, értékei is árulkodóak lesznek. A mészben gazdag talajokra mészkedvelő fajokat ültessünk, savanyú talajra inkább a savanyú talajt kedvelőket. Minél inkább közelít a fafaj és a talaj összhangja, annál könnyebben tudjuk majd begyökeresíteni, megtartani és ez egy gyorsabb növekedést is fog eredményezni és egy könnyebb növényvédelmet.

Nézzünk utána a fának is

Ha már kielemeztük a kertünket és kiismertük, hogy mit lenne érdemes egyáltalán faj szinten ültetni, akkor még az őszi ültetéshez bőven van időn a fafajnak és azon belül a fajtának is utánaolvasni. Ha kicsi a helyünk, válasszunk inkább helytakarékos, kompaktabb fajtákat. Ha nagy a terünk, inkább az árnyékot adás a cél, akkor a nagyobb lombozatú, akár az un. szomorú fajták közül is választhatunk. A fajtaválasztásnál az is fontos tényező, hogy az adott fával a céljainkat is kiszolgáljuk, mert akkor lesz hosszú távon örömünk benne, mind ápolás terén, mind az „együttélés” terén.

Ne dobja ki! A kávézacc aranyat ér a kertben

2025. július 4. 08:10

A kávézacc nem szemét, hanem kerti arany: komposztként, talajjavítóként és természetes kártevőriasztóként is bevethető.

Penész a komposztban – természetes vagy veszélyes?

2025. július 3. 11:10

A penész megjelenése a komposztban elsőre riasztónak tűnhet, de nem minden esetben baj. Mutatjuk, mikor kell beavatkozni és hogyan.

Nincs elkésve! Ezeket a növényeket még júliusban is vetheti

2025. július 2. 16:10

Júliusban sem késő belevágni a kertészkedésbe! Összegyűjtöttük azokat a zöldségeket, fűszernövényeket és virágokat, amelyek most is vethetők.

Okos növény-összeültetések a balkonra

2025. július 1. 05:40

Az ügyesen összeállított kombinációk nemcsak esztétikusak, hanem praktikusak is: jobban kihasználják a teret és támogatják egymást a növények.

7+1 kora őszi feladat a kertben

2019. szeptember 27. 13:03

Míg a fákról le nem hullanak az utolsó, őszi színekben pompázó falevelek, a kertben mindig akad tennivalónk.

Milyen fát ültessünk az utcánkba?

2021. január 22. 12:20

A kérdés eldöntéséhez több dolgot kell figyelembe vennünk. Többek között azt, hogy a földben és a levegőben húzódó vezetékek, hol és hogyan helyezkednek el, valamint a környék éghajlati, és talajtani sajátosságait.

Érdemes öntözőcsövet telepíteni faültetésnél?

2021. november 22. 12:33

Utcai sorfák telepítésénél láttam, hogy vizet szivárogtató csövet ásnak be a fák gyökere mellé. Gyümölcsfák ültetésénél is érdemes a gödörbe helyezni perforált csövet? Milyen mélységben, hogyan javasolt, mit tanácsolnak?

Ha ősz, akkor faültetés: de hogyan?

2024. október 27. 15:10

A sikeres faültetés elengedhetetlen eleme a körültekintő faválasztás. Ennek mikéntjéről készített interjút az Agrofórum Sipos Józseffel, aki hosszú kihagyás után ismét lapunk riportalanyai között szerepel.