4℃ -6℃
február 21. Eleonóra, Zelmira, Péter
Házikert

Palántát neveljünk vagy kész palántát vegyünk?

Agrofórum Online

Minden évben, az év ezen szakában egy aktuális kérdés szokott lenni, hogy vajon a kész palánta a jobb vagy ha magunk neveljük. A kérdés jogos! Így máris elmondom az érveket és ellenérveket is.

A kész palánta esete

Nagyon érdekes dolog ez a kész palánta. Hosszú évek tapasztalata alapján azt kell mondjam, hogy igazán ritkán veszek, veszünk kész palántát. Ha veszünk is, akkor minden esetben megbízható helyről, ahol stimmel a fajta, egészséges a növény és nemcsak hirtelen ránézésre, de a gyökér is jó erőben van.

A kész palánták jó részét piacon árusítják, fajtamegjelölés nélkül. Jobb esetben kap egy táblát, hogy milyen fajta, de még ez is tartogathat meglepetéseket. Sokszor jártunk így, sajnos nem levegőbe beszélek. Ez főleg akkor kellemetlen, amikor egy adott speciális fajtát keresünk – okkal -, majd a 10 palántából töredéke lesz pont az a fajta.

Ennek egyik oka a nem jól, nem szabályosan megszedett vetőmag, és így random fajtáink is lesznek a palántáknál.

A kész palánták másik kérdése, hogy nem látunk bele a cserépbe és a talajba. A gyökér minősége szintén fontos tényező a kész palánta esetében. Emellett még idesorolnám azt is, hogy vajon tudjuk-e milyen tápanyagozással nevelték a palántát, és mi tudjuk-e azt biztosítani legalább egy darabig az adott növénynek?

TIPP: Ha van mód rá, minden esetben kérdezzük meg, milyen tápanyagozással nevelték a növényeket, mert így sokkal könnyebben tudjuk továbbnevelni. Ezt az állattartóknak nem is kell mondani, mert tudják, hogy minden takarmányváltás egy állatnál stresszt okoz. De növényeknél sincs ez másképp.

Ha mi neveljük a palántát

Ez akkor jó ötlet, ha tudjuk olyan helyen tartani őket, ahol elegendő a természetes fény, vagy a neveléshez szükséges luxot tudjuk biztosítani pótmegvilágítással. Ebben az esetben a fajták bombabiztosak lesznek, mert mi magunk vetjük, vélhetően fémzárolt vetőmagból, így a kelés is alapvetően megfelelő lesz.

A fajta sem fog alternálni, várhatóan szép egyöntetű palántaállományunk lesz.

Viszont a növényvédelemre oda kell komolyabban figyelni, mert a friss, fiatal palánták a legkényesebbek a palántadőlésre és más kórságokra is. Ha a talaj nem volt megfelelő minőségű, akkor ebben az időszakban kelnek ki a tőzeglegyek is, ami szintén a palánták károsodását eredményezheti.

A gyökeresedésre is van behatásunk, hiszen a foszfor és a mikroelemek sokasága támogatja a megfelelő gyökérképződést, ami elengedhetetlen az egészséges palánták nevelésénél.

Figyeljünk oda, hogy a szár is erős legyen, mert akkor lesz ellenálló a palánta akár a kiültetés után is.

A palántaneveléshez hely és idő kell, amit igazából megveszünk magunknak, amikor kész palántát vásárolunk. Viszont ezzel egyidőben a palántanevelés jó móka, jó sikerélmény is lehet és tudjuk is, hogy mit és hogyan csináltunk a palántaneveléskor, így sokkal könnyebb a későbbiekben is a kiültetés utáni időszak.

Miért nem virágzik az orchidea? – Hibák és megoldások

2025. február 21. 14:40

Az orchidea virágzásának elmaradása sokszor apró, de könnyen orvosolható gondozási hibákra vezethető vissza.

Ha mindig üde növényekre vágyik, így öntözze őket!

2025. február 21. 08:10

Kiemelten fontos egy rendszeres és a növény igényeihez igazított öntözési rutin kialakítása, amely a napszakokat is figyelembe veszi.

Mit jelent a rebarbara erőltetése?

2025. február 21. 05:40

A rebarbarát ismét kezdjük felfedezni és egyre többen ültetjük a kiskertjeink veteményeseibe. Termesztése nem bonyolult, és bizonyos trükkökkel befolyásolni is tudjuk a növekedését.

5 növény, melyek nem lakásba valók: a szabadban lesznek igazán szépek

2025. február 20. 11:10

Nem kell azonnal elkeseredni, amikor a vásárolt növényük otthon elhalványodik. Vannak olyan fajok, amik nem érzik jól magukat a lakásban.

A SAATEN-UNION új hibridjeivel kitör a tömegből

2018. december 20. 10:00

A SAATEN-UNION legfrissebb hibridkukoricái sok magyarországi és európai helyszínen, változatos körülmények között elképesztő eredményekkel – a stabilan kiugró termést ötvözve a meglepően alacsony víztartalommal – bizonyították rátermettségüket.

A SZÓJATERMESZTÉS a kiváló- és megfelelő fajtával kezdődik

2019. március 20. 07:41

A 2018-as évben is helyeztünk ki új szójafajtákat vetőmagtermelő partnereinknél, a már meglévőkkel egyetemben. Az állandóságot jelentő ES GLADIATOR és ES MENTOR mellett, az utóbbi időben három újnak mondható fajtát ismerhettek meg a gazdatársak itt a Szigetközben.

Szójának áll a világ

2023. november 14. 10:10

Magyarországnak, a magyar termelőknek megérné többet foglalkozni szójával, amelynek piaca világszerte keresleti, termesztése hazai viszonyok között is egyértelműen nyereséges, és jól beilleszthető a fenntartható vetésforgóba is.

Ismét hibridbúzák végeztek az élen

2020. szeptember 2. 13:44

Itt vannak a GOSZ–VSZT–NAK Őszi Búza Posztregisztrációs Fajtakísérlet friss eredményei.