Házikert

Pálmák a lakásban

Agrofórum Online

Nagyon szerethetővé tesz egy otthont, ha tele rakjuk növényekkel és valóságos dzsungelt hozunk benne létre. Lassan a kerti időszak is lemegy és a lakáson belül kell élhető környezetet kialakítani a harmonikus élethez.

A pálmák a lakásban mindig egy olyan vágyott növénykategóriába tartoznak, melyeket sokan szeretnének, de kevesen tudnak megtartani igazán. Általában a pára és a hely szokott a gyenge láncszem lenni.

Nézzük sorra, milyen lakás alkalmas arra, hogy pálmaféléket tartsunk benne, és egyáltalán mely fajok alkalmasak a lakásban tartásra?

Milyen a pálmakedvelők lakása?

Az egyik kardinális kérdés tényleg a pára lesz, mert a pálmák köztudottan magas páraigényű növények. Eltarthatók akár egy száraz levegőjű panellakásban is, de messze nem lesznek olyan szépek, mint amilyenek lehetnének.

A pára szempontjából viszont a lakás penészesedése miatt csak jól szellőző otthonokba ajánlom a pálmaféléket és minden párás helyet kedvelő növényt, mert hamar meggyűlhet a bajunk a penésszel.

A másik lényeges dolog a nagy tér, mert a legtöbb pálmafajnak nagy a térigénye. Mivel nemcsak a leveleik lehetnek hatalmasak, de magasra nőnek és oldalirányba is elterülnek (pl. könnyezőpálmák, kókuszpálma), így a hely is fontos tényező. Kis lakásokat hamar kinőnek!

A pálmák cserépben, konténerben is csodálatosan mutatnak

Milyen pálmákat tegyünk a lakásba?

A kókuszpálma (Cocus nucifera) egy sokak által kedvelt és gyakran a bevásárlóközpontok polcán is könnyen elérhető pálmafaj. Nem szokták a vásárlók orrára kötni, de nem véletlen van ez a pálma kis cserépben, és sokszor meg is sínyli az átültetést, miután a hobbikertész hazaviszi, megsajnálja és átülteti. A kókuszpálma kifejezetten az ilyen szűk helyeket kedveli és a gyökérzete is nagyon érzékeny az átültetésre, így hacsak nem feszíti szét a cserepet teljesen, akkor ne piszkáljuk!

Ha jót akarunk a kókuszpálmának, akkor a cserepe alá kavicsos tálcát teszünk és folyamatosan nedvesen tartjuk, hogy megfelelő páramennyiség legyen körülötte. A földjét meg tápoldatozzuk is, mert magas a tápanyagigénye is.

A gyompálma (Chamaedorea elegans) a legismertebb pálmák közé tartozik talán, amit a magyar otthonok nagy részében meg is találunk. Érdekessége, hogy jelentéktelen virágai rendkívül illatosak. A gyompálma bár nagyon vízigényes, nem szereti, ha a gyökerei vízben állnak. Itt is igaz az, hogy kavicsokkal teli alátétbe téve cserepét fejlődik a legszebben.

A törpepálma (Chamaedorea elegans), ami nem is olyan törpe, hiszen akár 3 méter magasra is megnőhet. Maximum a pálmafélék között számít törpének, lakásméretekhez képest igenis komoly helyigénye van, ráadásul a levelei igen erőteljesek, hegyesek, ami miatt kisgyerekek mellé nem is javasolnám. Bár nyáron kirakható a kertbe, nagy növekedéssel fogja meghálálni, utána a teleltetés lesz a feladat, mert télen a 10-15 Celsius-fok körüli hőmérsékletet kedveli. Lószőrpálmának is nevezik, mert vékony szőrszerű szálak válnak le a levelek széleiről.

A vízipálma (Cyperus alternifolius) egy külön esete ennek a listának, mert bár pálma, gyakorlatilag vízkultúrába is nevelhető. A fent említett pálmáknak inkább csak a nedves talajra és a párára van szükségük, a vízipálma akkor érzi igazán jól magát, ha nem talajban neveljük, hanem agyaggranulátumban, vagy vizes közegbe téve szinte folyamatosan vízben áll. Éveken keresztül egy hatalmas agyagedényt neveztem ki a vízipálma tartására és nyaranta a kerti tóban lakott a vízszint alá süllyesztve a pálma, és télre bevittük teleltetni. Egy nagy vihar tette tönkre, ahol a jégkár után nem tudott regenerálódni, de már egy 5 éves vízipálma tő volt, aminek a mérete elérte a másfél méteres magasságot és jó 20 kg-ot nyomott a gyökérrendszere cseréppel együtt.

Teraszról a kertbe: tágítsuk a teret okos megoldásokkal!

2025. február 24. 05:40

A terasz és a kert közötti harmonikus átmenet nemcsak esztétikusabbá, hanem funkcionálisabbá is teszi az otthont. Lássuk, hogyan varázsolhatjuk a teraszt és a kertet egybefüggő egységgé!

Ritkább vendégek a madáretetőnél - I. rész

2025. február 23. 05:40

Vannak olyan fajok, amelyeknek megfigyelése az etetőnél csodaszámba megy. Ilyen vendégünk lehet a hósármány, a csonttollú, a süvöltő és a csíz is.

Selyemakác: gyorsan növő, egzotikus díszfa látványos virágokkal

2025. február 22. 08:10

A selyemakác egzotikus megjelenésű lombhullató fa, amely napfénykedvelő, és egyre népszerűbb a mediterrán hangulatú kertekben.

Mire figyeljünk oda, ha átterveztetjük a kertet?

2025. február 22. 05:40

Akár a meglevő kertet szeretné átalakítani, akár egy teljesen új koncepciót kialakítani, a cikkben bemutatásra kerülő szempontok segítségével biztosíthatja, hogy az eredmény hosszútávú és kielégítő legyen.

Sakura-ünnep: így ápoljuk a díszcseresznyét

2022. április 21. 05:36

A díszcseresznye egy igen látványos díszfa és szerte az országban kedvelt növény is. Aki látott már teljes pompájában díszcseresznyét, az valószínűleg sosem felejti el.

Gyümölcs- és zöldségfélék tárolási praktikái

2022. november 9. 09:24

Október-november az az időszak, amikor betakaríthatók a kertben termesztett gyümölcs és zöldségfélék jelentős hányada. A téli tárolás nagyon sok haszonnal jár, hiszen állandóan rendelkezésre áll saját kezünk munkájával megtermelt egészséges élelmiszer. Ahhoz, hogy a tél folyamán is megőrizze jó minőségét, a betárolás előtt és során tegyünk meg mindent, hogy sokáig élvezhessük kétkezi munkánk gyümölcsét.

Mulcsfajták: kéregmulcs, fenyőmulcs és a többi

2022. november 19. 06:21

Milyen anyagok használhatók mulcsozásra? Melyik mulcsot, milyen célra használjuk? Bemutatjuk a kéregmulcs, a fenyőmulcs és társaik előnyeit és hátrányait.

Amit a fekete hunyor neveléséről tudni kell

2022. október 18. 06:24

Télen virágzó növényeket nem könnyű találni, pláne olyan helyekre, ahol gyakoriak a fagyok, de a legtöbb kertészeti áruházban és online kertészetben kapható fekete hunyor (Helleborus niger), az ilyen időszakra is jó választás lehet.