Jelenleg az egyik legnépszerűbb szobanövény a pénzlevelű pilea, amelyről úgy tartják, hogy kerek levelei harmóniát teremtenek és bőséget vonzanak a megajándékozott családjába.
A növény gondozása nem bonyolult, ráadásul a pilea rendkívül mutatós is, így előszeretettel szerzik be a legkisebb lakásokba és a legnagyobb házakba is.
Miért olyan népszerű?
A pénzlevelű pileát (Pilea peperomioides) UFO-növénynek, kínai pénzfának, szerencsepénzt hozó fának és elefántfülnek is nevezik. Az összes elnevezés a növény leveleihez kötődik, mivel a pilea szépséges kerek leveleket hoz, ami hasonlít a pénzérmékre.
Az ilyen növények a feng shui hívei szerint pozitív energiát, bőséget, gazdagságot, jó szerencsét hoznak a családoknak. Nem véletlen hát, hogy Ázsia-szerte ez az egyik legkedveltebb növény.
Erdőkben él
A pilea eredendően Kína Szecsuan és Jünnan tartományából származik, természetes körülmények között erdőkben és nedves sziklákon él. Kerek levelei nem csupán szépek, de nagy mértékben javítják a lakás levegőminőségét is.
Bár mesterséges körülmények között (vagyis szobanövényként) ritkán hoz virágot, ha mégis virágba borul, még vonzóbbá válik, hiszen apró, fehér virágai meseszerűvé teszik a megjelenését.
Fényigénye
A pilea a világos, de közvetlen napfénytől védett helyeket kedveli. Ha túl sok napfény éri (főleg az ablakpárkányokon vagy a teraszajtók előtt), a levelei megéghetnek, míg ha nem kap elég fényt, a levelei besárgulhatnak és lepotyoghatnak.
Hőmérséklet
A pilea számára ideális hőmérséklet 15–18 °C között van, de a növény, az átlagos szobahőmérsékleten (20-21 °C) is megél. Ha mégis biztosítani tudjuk, hogy egy kicsit hűvösebb helyen legyen, nagyobb eséllyel fog virágokat hozni.
Talaj
A pilea a humuszban gazdag, jó vízáteresztő képességű talajt kedveli, a pangó vizet pedig jobb elkerülni. Ennek érdekében célszerű homokot vagy perlitet keverni a földjébe. Ha locsoljuk, ügyeljünk rá, hogy a két öntözés között a talaj felső rétege kissé kiszáradjon, különben túlöntözzük, és hamar gyökérrothadással nézhetünk szembe.
Télen a szokásosnál is kevesebb vizet kell a növénynek adni, főleg akkor, ha hűvös helyen tartjuk. Az öntözővíz legjobb, ha szobahőmérsékletű, a melegtől óvakodjunk, és ügyeljünk rá, hogy ne a leveleket, hanem a földet locsoljuk. Tavasztól őszig kéthetente tápoldatozzuk, télen viszont elég csak havonta egyszer tápanyag-utánpótlást biztosítani.
Átültetés
A fiatalabb növényeket évente egyszer érdemes nagyobb cserépbe ültetni, mivel gyorsan növekednek. Az idősebb növényeket elég három-négy évente átültetni – akkor, ha látjuk, hogy már nagyobb cserépre van szükségük.
Átültetéskor óvatosan kell a növénnyel bánni, mert a gyökerei érzékenyek. Visszavágni sosem kell – ha mégis tömörebb növekedésre akarjuk sarkallni a növényt, akkor ennek tavasszal szenteljünk időt.
Kártevők, betegségek
A pénzlevelű pilea szívós növény, de azért időről-időre előfordulhatnak rajta kártevők vagy gombás betegségek. Leggyakoribb kártevője az árnyékszúnyog, amelynek lárvái a növény földjében telepednek meg. Sárga ragacsos rovarcsapdával el lehet fogni a kifejlett rovarokat, a talajcsere pedig segíthet kiszárítani és megtisztítani a növény gyökerei körül a földet.
Szaporítás
A pilea szaporítása könnyű: tavasszal vagy nyáron leveles hajtásokat kell vágni, vízben meggyökereztetni, majd átültetni külön cserepekbe. Ha rögtön talajba szúrjuk a hajtásokat, lassabban erednek meg, de sokak szerint erősebb gyökerei lesznek a növénynek.