Mikor kell a cserepes szamócák és málnák földjét cserélni?

Agrofórum Online

Milyen gyakran, és mikor kell a cserepes szamócák és málnák földjét cserélni?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A két növényre vonatkozó kérdésére nehéz röviden válaszolni, mert edényben termesztésük sokféleképpen történhet. A cserépben, konténerben nevelt növényeknél az adott növény tápanyagigényét kis mennyiségű talajból kell(ene) biztosítani, ami egy naptári évben legalább egyszeri talajcserét is szükségessé tenne. Az átültetés viszont a gyökérzet növekedését, azon keresztül a víz és tápanyag felvételét negatívan befolyásolhatja, ezért azt nem javaslom, nem is alkalmazzák a gyakorlatban.

Talajcserét, új, tápanyagban dús talajt a téli nyugalmi időszakban szoktak alkalmazni mind a földi epernél, mind a málnánál. A tápanyaggal megfelelően ellátott növények levelei egyszínűek, élénkzöldek, bőven fejlesztenek virágokat, azokból kinevelik a bogyókat. Ha a tövek nem ilyenek, tápanyaghiányra gyanakodhat.

Konténerben nevelt málna

A szamóca és a málna is sekélyen fejleszti gyökereit, 10-15 cm mélységben, ezért a tápanyagot is ebben a talajrétegben kell számára biztosítani a folyamatos nedvesség mellett. Különösen kedvelik és meghálálják a szerves trágyát talajukban. Minden növény tápanyagfelvétele egyenesen arányos a lombjának és termésének mennyiségével, és a hőmérséklettel: optimális környezetben fejlődő, virágokat és terméseket nevelő tövek tápanyagigénye ugrásszerűen megnő. Az intenzíven nevelt, tartott bogyósok hamar felélik az edényben található tápanyagtartalmat, ezért azt folyamatosan pótolni szükséges tápoldatos, azonnal felvehető formában.

A földi eper és málna is a virágzás és a bogyónövekedés időszakában a nitrogéntartalmat meghaladó mennyiségben kíván káliumot – a N, P és K javasolt aránya: 2, 1, 3 -, és mellettük az ismert mikro- és mezoelemeket is biztosítani szükséges számukra. Tápoldat készülhet szerves trágya hígított oldatából is, növények számára ez ideális megoldás, hiszen összetétele teljes körű.

Konténeres szamóca

Hasonlóan komplex tartalmú és szerves anyagban gazdag a komposztázalék (komposzttea). Lassan feltáródó összetett műtrágyák is felhasználhatók tápoldatozásra, amennyiben teljes mértékben feloldódnak. Ez a táplálék kiegészítési mód nagy figyelmet igényel, a nem megfelelően beállított, a szükségesnél töményebb oldat komoly gyökérelhalást, károsodást okozhat, esetenként növénypusztulást is. Tápoldatok felhasználása mellett csak vízzel is öntözze a növényeket, különben túlzott növekedést, laza növényi szöveteket fog indukálni, ami lecsökkenti a növények betegségekkel szembeni természetes ellenálló képességét.

Kérdésére összefoglalva a válaszom, hogy a talajcserét, átültetést tápoldatozással is helyettesítheti, akkor hosszú ideig maradhat az eredeti talajában a növény, gyökerének háborgatása nélkül.

Startert a zöldségfélék alá is!

2022. február 12. 15:36

A zöldségfélék szaporítási ideje (vetés, ültetés, dugványozás) néhány kivételtől eltekintve tavasszal van, eltér több fontos és jelentős szántóföldi növényétől, ebből adódóan a trágyák elosztása, a tápanyag-kijuttatás időzítése is más.

Hogyan csökkentheti nitrogén veszteségét? Stabilizált műtrágyákkal!

2018. október 23. 09:37

A nitrogén rendkívül mobilis tápelem, nagy része elveszik kimosódással vagy ammóniaként elillanva. Az EuroChem saját fejlesztésű technológiáival csökken a nitrogén kimosódás, gazdaságosan növelhető a terméshozam, a termés minősége, és a bevétel.

Nitrogén – „A fele is elég lesz?”

2021. november 10. 06:47

Az elmúlt napokban minden inputanyag-kereskedőnél izzanak a vonalak. „Van nitrogénetek? Mi az ára? Mit használjunk helyette? A fél mennyiség is elég?” – záporoznak a kérdések.

Több pénzt akar keresni? Akkor ideje, hogy megtanulja az őszi búza és repce hatékony tavaszi N-fejtrágyázását! Elmondjuk, hogyan!

2024. március 15. 16:10

Tavasszal a vegetáció megindulásakor a legfontosabb feladat az őszi búza és a repce nitrogén fejtrágyázásának megtervezése. Ilyenkor gyakran találkozhatunk nitrogénhiányos állománnyal, különösen, ha már ősszel sem kapott elegendő nitrogént a növény.