Házikert

Tavasszal virágzó növények a kertben

Agrofórum Online

A tavasszal virágzó növények az év első olyan növényei, amelyek a sivár téli hónapok után némi színpompával örvendeztetnek meg bennünket. Olvasson tovább, és ismerje meg a 15 legszebb tavasszal virágzó növényt!

Ahogy a komor és szürke téli hónapokból a tavaszba lépünk, megjelennek az első kora tavaszi virágok. Azok a növények, amelyek ilyenkor virágoznak, vagy más néven korán virágzó növények, a hosszú, hideg téli időszak után elsőként kezdenek el virítani. Nem csoda, hogy ezek a korán virágzó növények sok kertész számára nélkülözhetetlenek – hiszen vidám emlékeztetőül szolgálnak arra, hogy a tavasz már visszafordíthatatlanul megérkezett!

Olvasson tovább, hogy megismerje a tavasszal virágzó legszebb növényekre vonatkozó legfontosabb tanácsainkat.

Milyen tavaszi virágzó növények vannak?

A kora tavasszal, január és április között virágzó növényeket kora tavaszi virágzó növényeknek nevezzük. Ez a kifejezés nemcsak a virágokat és cserjéket, hanem az évnek ebben az időszakában virágzó fás szárú növényeket és fákat is magában foglalja. A tavasszal virágzó növények különösen gyakoriak az erdőkben. Ezek az év elején, vagyis amikor a lombhullató fák még nem hoznak új leveleket, ki tudják használni a még tiszta fényt, amit még nem veszek el tőlük a magasban növő lombkoronák. Más korán virágzó növények azért nyílnak ilyen korán, mert száraz éghajlaton nőnek. Ilyen éghajlaton ugyanis nem állna rendelkezésükre elegendő víz a későbbi virágzáshoz. Ezért a korán virágzó növények gyakran rendelkeznek raktározó szervekkel, például hagymákkal, gumókkal vagy rizómákkal, hogy elegendő energiájuk legyen a tavaszi rügyfakadáshoz.

1. Szellőrózsa

Az anemóna (Anemone), közismert néven szellőrózsa, a kertek egyik legnépszerűbb növénynemzetsége, közel 120 különböző fajjal. A csinos szellőrózsa (Anemone blanda) egy tavaszi virágzású anemóna, amely védett helyen már februárban fehér, lila vagy kék virágokat hoz. A nálunk őshonos, lombos erdős területeken élő berki szellőrózsa (Anemone nemorosa) szintén február végétől bontja fehér és rózsaszín virágait. Mindkét kora tavasszal virágzó anemóna méhbarátnak számít, és a homokos, humuszban gazdag talajt, valamint a világos, árnyékos helyeket kedveli.

Vigyázat! Nagyon fontos, hogy a szellőrózsák vásárlásakor figyeljen a növény pontos fajmeghatározására. A nemzetség nem minden tagja tavaszi virágzású növény – vannak olyan anemóna fajok is, amelyek nyáron vagy ősszel virágoznak.

Ha igazán klasszikus tavaszi virágot említünk, az a tulipán. (Fotó: Gribek Tímea)

2. Tulipán

Milyen lenne a tavasz tulipánok (Tulipa) nélkül? Ezek a színes, korán virágzó évelők szinte mindenkinek tetszenek, függetlenül attól, hogy cserépbe ültetik vagy kész helyet biztosítanak számukra a kertben. A mintegy 150 fajta és számtalan nemesített fajta szinte minden elképzelhető színváltozatban megtalálható, így valóban minden kertész megtalálja a számára megfelelő tulipánt. A tulipán virágzási ideje fajtól függően április elejétől május végéig tart. Ahhoz, hogy a tulipán kitárja a gyönyörű virágait, a megfelelő helyszín elsődleges fontossággal bír. A tulipánok ültetésénél tartsa szem előtt, hogy a hagymáik nem tolerálják a pangó vizet, ezért laza, jó vízelvezetésű talajban nevelje őket.

3. Krókusz

A krókusz (Crocus) az egyik legismertebb tavasszal virágzó növény. Ezek a fehér, lila vagy sárga színű, tavaszi virágzású évelők fajtól függően már februárban kibontják első virágaikat. Nem csak az új év első színpompáját biztosítják, hanem az év első táplálékforrásait is kis beporzóink számára. Ezért van az, hogy sok tavaszi virágzó növényt méhbarátnak tartanak. Azonban nem minden faja virágzik tavasszal – az őszi fajok a kései, szeptembertől októberig tartó virágzásukról ismertek. Szerencsére a tavaszi virágzású krókuszok viszonylag kevés gondozást igényelnek. Ha ilyen növényeket ültetünk, ügyeljünk arra, hogy napos helyre, jó vízelvezetésű talajba ültessük őket, és akkor biztosan otthon fogják érezni magukat.

A beporzók zsongani fognak a kertbe ültetett krókuszok körül (Fotó: Gribek Tímea)

4. Jácint

Ha csodálatos illatú tavaszi virágokat keres, akkor érdemes megfontolnia, hogy kerti jácintot (Hyacinthus orientalis hibridek) ültessen a kertjébe. A jácint kék, fehér, lila és számos más színben kapható. A jácintok nemcsak gyönyörű virágú tavaszi növények, hanem kellemes, édes illatuk is van. A jácint számos, áprilistól megjelenő harang alakú virága a méhek kedvence is egyben. A jácintok kiváló méhbarát balkonnövények, mivel a napos, de védett helyet kedvelik.

5. Hóvirág

Ha a fehér kora tavaszi virágokra gondolunk, azonnal a kecses kikeleti hóvirág (Galanthus nivalis) jut eszünkbe. A természetben ezek a korán virágzó évelők leginkább az erdőkben fordulnak elő, de manapság már sok kertben is megtalálhatóak. Mivel virágzása általában már februárban megkezdődik, a hóvirág nemcsak a tavasz egyik első jelének tekinthető, hanem a méhek és a pillangók körében is igen népszerű. Ez a korán virágzó növény a humuszban gazdag, laza talajt kedveli, és szeret lombhullató fák alatt, bőséges fényben lenni, ezért ezt tartsa szem előtt, amikor hóvirágot ültet a kertjébe. A hóvirágot gyakran összetévesztik a Tavaszi tőzikével (Leucojum vernum).

A tavasz első hírnökei közt a hóvirág (Fotó: Gribek Tímea)

6. Pitypang

Márciustól májusig a pitypang (Taraxacum officinale) virágai kis sárga színfoltokat varázsolnak a kertekbe. Sajnos sokan még mindig idegesítő gyomnövényként gondolnak a pitypangra – pedig ez a tavasszal virágzó növény nemcsak csodaszép a maga kis sárga virágaival, hanem nagyon hasznos is. A pitypang ehető növény, és régóta úgy tartják, hogy olyan gyógynövény, amely serkenti az anyagcserét. A virágporban és nektárban egyaránt gazdag pitypang ráadásul méhbarát. Mindezek tetejébe nem különösebben válogatós a termőhely tekintetében, így szinte bárhová elültethető.

Jó tanács: A közönséges pitypang mellett számos más pitypangfaj is létezik, amelyek szintén jól fejlődnek a kertekben. Különösen szép a fehér virágú pitypang (Taraxacum albidum), amely májustól virágzik.

7. Százszorszép

Szinte minden gyermek ismeri a százszorszépeket (Bellis perennis), ami nem meglepő, hiszen széles körben elterjedtek. Szinte minden gyepben megtalálható ez a tavasszal virágzó évelő növény, amely márciustól novemberig hozza kecses, fehér szőnyegszerűen elterülő virágait. A százszorszépek a tápanyagban gazdag talajt és a napsütést kedvelik. Alacsony nektár- és pollenkoncentrációja ellenére a százszorszép hosszú virágzási ideje miatt a méhek és más rovarok kedvence, mivel segít áthidalni a táplálékhiányos időszakokat. A vad százszorszépek mellett léteznek termesztett hibrid fajták is, amelyek különböző színekben pompáznak, és alkalmasak a teraszokra vagy a kertekbe, ilyen például a „Pomponette”, amelynek telt, dupla virágai vannak.

A százszorszép gyorsan szaporodik (Fotó: Gribek Tímea)

8. Tavaszi tőzike

Annak ellenére, hogy a nevében szerepel a „tavasz” szó, a tavaszi tőzike (Leucojum vernum) gyakran már februárban elkezd virágozni. Ez a tavasszal virágzó évelő különösen az árnyékos kertekben mutat jól. A tavaszi tőzike a tápanyagban gazdag talajban érzi jól magát, a napos fekvést azonban nem tolerálja. Fehér harang alakú virágaival ez a tavaszi virágú növény a méhek számára is nagyon értékes lehet, mivel a téli hónapok után az elsők között nyílik.

9. Szártalan kankalin vagy guggonülő kankalin

A szártalan kankalinok (Primula) minden virágágyást színessé tesznek, még esős és szürke időben is. A fehér színtől a sárgán át a liláig szinte minden elképzelhető színben kaphatóak. Korán virágzó növényként gyakran már februárban megmutatják virágaikat, így a virágágyás egyik első színfoltját képezik. A szártalan kankalin cserepekben is jól fejlődik, ezért balkonra is alkalmas, ha napos vagy félárnyékos helyet tudunk biztosítani neki. Az őshonos szártalan kankalin fajok, mint például sugárkankalin (Primula elatior), magas nektár- és pollentartalmuknak köszönhetően különösen méhbarátnak számítanak. A dupla virágú fajták ezzel szemben nem méhbarátok.

Jó tanács: A szártalan kankalin a tápanyagban igen gazdag talajt kedveli. Ha a saját kertjében szeretne ilyen növényt termeszteni, akkor azt javasoljuk, hogy a kiültetéskor használjon foszfát-csökkentett talajt, mivel a kerti termőföld általában elegendő foszfátot tartalmaz.

10. Téltemető

A téltemető (Eranthis hyemalis) valamivel a fagypont feletti hőmérsékleten virágzik. Ez a sárga virágú növény februárban és márciusban is megbízhatóan virágzik, még rossz időjárás esetén is. A korán virágzó évelő növény, a téltemető természetes módon a kontinens erdeiben fordul elő, de a kertekben is jól érzi magát, ha humuszban gazdag talajba ültetjük egy lombhullató fa szélére vagy lombkorona alá. Ez a tavasszal virágzó növény ráadásul nemcsak nekünk, hanem a méheknek is tetszik, mivel nektárban és virágporban gazdag, és korán virágzik.

11. Iszalag

Az iszalag (Clematis) az egyik utolsó tavasszal virágzó növény, amelyik virágba borul. A tavasszal virágzó klematisz fajok és fajták közé tartozik a havasi iszalag „Pamela Jackman” (Clematis alpina ‘Pamela Jackman’) és a nagyleplű iszalag (Clematis macropetala), amelyek mindketten már áprilisban virágot bontanak. A napos és védett, jó vízelvezetésű talajt kedvelik. Az iszalag növények rengeteg lila és kék virágot hoznak. Számos más növényéhez hasonlóan az iszalag is méhbarát virág, és nagyon népszerű a különböző rovarok körében.

Az árvácskát megannyi színváltozatban megvásárolhatjuk (Fotó: Gribek Tímea)

12. Kerti árvácska

A kerti árvácska (Viola x wittrockiana) egy színes klasszikus, amely minden kertben megtalálható. Az árvácskák sokféle színben kaphatók – a fehértől a sárgán át a pirosig vagy akár többszínű példányok is. Napos vagy félárnyékos helyen, laza, nedves (de nem vizes) talajban érzi jól magát, és cserépben és kerti ágyásban egyaránt termeszthető. Sok tavaszi virágzó növénnyel ellentétben azonban az árvácska nem méhbarát.

Gondolta volna? Az, hogy az árvácskák korán virágzónak számítanak-e vagy sem, a vetés időpontjától függ. A februárban vetett árvácskák márciustól virágoznak, ezért korán nyíló virágnak számítanak. A kora nyáron elvetett árvácskák azonban ősszel, októberben és novemberben virágoznak.

13. Tavaszi kankalin

Egy másik növény, amely az év elején sárga virágaival gyönyörködtet bennünket, a tavaszi kankalin (Primula veris). A kankalin márciustól májusig virágzik, és apró, csodás illatú sárga virágai vannak. Ezek a tavasszal virágzó évelők a pillangókat is vonzzák, amelyek hosszúra megnyúlt szájszervükkel, az úgynevezett pödörnyelvükkel könnyen elérik a nektárt. A kankalinok napos helyen fejlődnek, és a humuszban gazdag, mészben gazdag talajt kedvelik. Ilyen termesztési feltételek mellett a kankalin kevés gondozást igénylő, szívós tavasszal virító növény.

14. Nőszirom / írisz

Bár nem minden írisz virágzik tavasszal, a recéshagymájú nőszirom (Iris reticulata) azonban biztosan virít. Ez a tavasszal virágzó évelő növény februártól bontogatja kékeslila virágait. A török nőszirom (Iris danfordiae) egy másik korán virágzó növény, amely már márciusban megmutatja sárga virágait. Mindkét faj a napos, jó vízelvezetésű talajt kedveli. Ezenkívül mindkét íriszfajt rendkívül méhbarát korai virágzónak tartják, mivel az év korai szakaszában létfontosságú táplálékforrást jelentenek a beporzók számára.

Az utóbbi években gyakran láthattuk a nárcisz sárga szirmait behavazva (Fotó: Gribek Tímea)

15. Nárcisz

A nárciszok (Narcissus) minden bizonnyal a legnépszerűbb tavaszi virágzó növények közé tartoznak, és szinte minden kertben megtalálhatók. Ez nem is csoda! Hiszen nem elég, hogy februártól májusig ragyogó sárga tavaszi virágokkal dobják fel kertjeinket, de akár egy közepes minőségű talajon, átlagos napfény mellett is jól érzik magukat. Mivel korai virágzásúak, valamint nektárban és virágporban gazdagok, a rovarok – különösen a méhek – is rajonganak a nárciszokért.

Jó tanács: Ha tavaszi virágzó növényeket szeretne cserépbe ültetni, az a legjobb, ha laza, extra foszfátot tartalmazó virágföldet használ. Az organikus virágkomposzt egy tőzegmentes és környezetbarát megoldás, amely ideális választás a tavaszi virágzású cserepes virágok számára.

Forrás: https://plantura.garden/uk/gardening-tips/plant-overviews/spring-flowering-plants

Csigák télen a kertünkben? Igen, lehetséges!

2025. január 13. 14:40

A növényevő csigák, például a meztelencsigák kárt tehetnek a zöldségekben, virágokban és egyéb haszonnövényekben.

Klívia: így ápoljuk a gazdag virágzásért!

2025. január 13. 11:10

A klívia kedvelt növény, hiszen a panellakások száraz téli levegőjétől kezdve a családi házak párásabb és hűvösebb helyiségében is tartható.

Hagymások a lakásban? - Így virágoztassunk beltérben jácintot!

2025. január 13. 05:40

A jácint virágoztatása talán a legegyszerűbb a hagymások közül lakásban. Nézzük, hogyan valósítható meg!

Téli kertkompozíciók: mitől lesz a hideg évszakban is szép a kert?

2025. január 12. 05:40

A kertet minden évszakban széppé lehet varázsolni, és mindezt természetesen növényekkel.

Agrometeorológia: megszűnik a fagy, felenged a talaj

2018. március 6. 07:50

A mögöttünk álló, átmenetileg száraz hétvége után kedden országszerte ismét csapadék várható. A héten azonban a kezdeti havazás, havas eső, néhol ónos eső után egyre inkább az eső lesz a jellemző halmazállapot.

Téltemető: Minden amit tudni kell róla

2020. február 15. 04:39

„Ha a télike virágzik, a kikelet érkezik” – mit érdemes tudnunk hazánk egyik legkorábban virágzó évelő növényéről, ami szó szerint bearanyozza az erdők talaját? Ismerjük meg a téltemetőt!

A tavasz első hírnökei és az aktuális kerti munkák

2023. február 27. 05:38

Éled a kert és máris itt a nyakunkon a tavasz. Szerintem sokan örülnek neki, hogy eltűnik hamarosan a borongós és sötét téli időszak, és lesben állnak már, mikor mehetnek ki a kertbe dolgozni.

Tavaszváró

2018. március 26. 17:47

Itt toporgunk Húsvét előtt, remélve, hogy az ünnepek meghozzák az igazi tavaszt. Eleget küszködtünk már a téllel.