Házikert

Termesszünk pénzfát!

Agrofórum Online

Bár eredendően Kínában őshonos, a pénzfának nevezett pénzlevelű pilea (Pilea peperomioides) ma már világszerte közkedvelt szobanövény.

A róla készült videók elárasztották a közösségi oldalakat, hiszen nem csak szemet gyönyörködtető különleges szépségű növény, de a követői szerint kerek leveleinek köszönhetően pozitív energiát áraszt, így vonzza a bőséget, a jó szerencsét, az egészséget – és konkrétan a pénzt.

Mit tudunk róla?

Ez a csalánfélék (Urticaceae) családjába tartozó virágzó évelő növény Dél-Kínában őshonos, természetes formájában a Himalája lábánál nő. Elsősorban egyedi lombozatáért termesztik. Bár a Pilea peperomioides a tavaszi hónapok folyamán apró, fehér virágokat hozhat, szobanövényként nem gyakran virágzik.

Sokféle néven nevezik, ezek közül a leggyakoribbak az UFO-növény, pénzfa, kínai pénzvirág, barátság-növény, palacsintafa. Évelő, kb. 30 cm magasra növő, jó vízelvezetésű talajt kedvelő növény. Nem könnyű beszerezni, de ha sikerül, attól kezdve a gondozása egyszerű: csupán elegendő fényt, rendszeres locsolást és enyhe tápoldatozást igényel.

Nagyon könnyen szaporítható – innen ered a „barátság-növény” kifejezés, amivel szintén gyakran illetik. Úgy tartják, ha egyszer vásárolunk egy ilyen növényt, soha többé nem kell újat vennünk, olyan sok lesz belőle. 

@brad

part 2? 🤔🪴 here are some tips on how to grow your pilea (or chinese money plant) big and strong! #planttok #plantsoftiktok #planttiktok #pilea #chinesemoneyplant #plants #planttips #planthacks #howto #learnontiktok

♬ Cooking, bossa nova, adults, light(950693) – Kids Sound

Hogyan gondozzuk? 

A Pilea peperomioides fénykedvelő növény (de kerülni kell az erős közvetlen napfényt, mert az megégeti a leveleit). Célszerű rendszeresen forgatni, hogy szimmetrikusan nőjön. Ha nem kap elég fényt, a levelei látják kárát, ez esetben nem kerekek, hanem hosszúkásabbak és kisebbek lesznek. Ez a növény akkor lesz a legegészségesebb és legvonzóbb, ha optimális fényviszonyok között nevelik. 

Gazdag, jó vízelvezetésű talajt igényel, ezért olyan nagyon jó minőségű organikus virágkeverékbe kell ültetni, amely tőzeg- vagy kókuszrost-alapú. A talajt perlittel érdemes kiegészíteni, hogy javítsuk a vízelvezetést, és elkerüljük a vízpangást. A 6,0-7,0 közötti talaj pH-érték a legideálisabb ennek a növénynek.

A növény közepes vízigényűnek számít. Az öntözések között hagyjuk, hogy a növény majdnem kiszáradjon, majd öntözzük meg alaposan. Ha nem kap elég vizet, a Pilea peperomioides levelei elkezdenek lógni, amiből pontosan tudható, hogy itt az ideje a locsolásnak.

Az átlagos beltéri hőmérséklet és páratartalom megfelelő a Pilea peperomioides számára, azonban a szárazságot nem kedveli, így ne tegyük fűtőtestek mellé. Tavasszal és a nyári hónapokban érdemes tápoldatozni.

Megfelelő gondozás mellett a Pilea peperomioides gyorsan növekszik, és gyorsan „belakja” a cserepét. A kora tavaszi vagy nyári hónapokban ajánlott (évente) átültetni és a talaját felfrissíteni, illetve a cserép méretét növelni. Ügyelnünk kell rá, hogy mindig olyan cserépben tartsuk, amelyen van elég vízelvezető lyuk.

Hogyan szaporítsuk?

A Pilea peperomioides nagyon könnyen szaporítható, mivel rengeteg új hajtást hoz. Amint a hajtások néhány centiméter hosszúra nőnek, nyugodtan leválaszthatjuk őket az anya növénytől. A levágott hajtásokat tegyük azonnal egy külön egy fóliával lefedett pohár vízbe (a fóliába lyukakat kell szúrni, abba kell tenni a növényeket), amíg gyökérzetet nem növesztenek az új helyen, utána át lehet ültetni őket saját cserépbe.

Íme egy nagyszerű videó a növény szaporításáról:

És itt egy másik videó – egy másfajta szaporítási módról:

Ha a növény levelei barnulni kezdenek, több párát vagy több napfényt igényel. Ha sárgulni kezdenek a levelei, valószínűleg túlöntöztük. Az optimális locsolás, ne feledje: mindössze heti egy alkalom. 

A pénzfa nevelése tehát nem csak hálás feladat, de rengeteg gyönyörű szobanövényünk lehet akár egyetlen példányból, így ajándékba is adhatjuk a többi pénzfát családtagoknak, rokonoknak, barátoknak, hogy az ő életükbe is beköltözzön a jó szerencse.

(Fotó: a_low/Pixabay)

Páfrány ültetése: üde zöld oázis az árnyékban

2025. május 6. 11:10

A páfrányok megfelelő fejlődéséhez fontos az optimális ültetési időpont, a kedvező talajtípus és az ideális környezet kiválasztása.

A gyep új szabályai: így marad szép a klímaváltozás idején

2025. május 5. 11:10

A klímaváltozás hatására a gyepápolás új szabályokat kíván: mutatjuk, mire figyeljen, ha idén is zöld pázsitot szeretne!

Hatékony tisztítás: így válasszon magasnyomású mosót!

2025. május 4. 16:10

Makacs szennyeződések ellen nem elég a kefe – egy jó magasnyomású mosó megkönnyíti a kerti tisztítást tavasszal és nyáron is.

Kezdő kertészeknek: 6 könnyen nevelhető gyógynövény

2025. május 4. 11:10

Könnyen gondozható, sokoldalú gyógynövények kezdő kertészeknek – mutatjuk, melyik fajták a legjobb választások otthonra!

Kezelt szennyvíz segíthet a mezőgazdaság vízigényén

2019. február 13. 07:46

A megfelelően kezelt szennyvíz – elsősorban mezőgazdaságban történő – használatával csökkenthető a vízkitermelés.

Fukszia teleltetése hogyan történik?

2022. december 28. 11:36

Amikor jön a tél és a hideg, rögtön kérdés lesz: hogyan teleltessük a fuksziát?

Betiltják a kiskerti eper- és burgonyatermesztést? Drasztikus lépésen gondolkodik Németország

2023. július 19. 10:10

A vízigényes eper- és burgonyatermesztés részleges korlátozásának tervéről röppentek fel híresztelések Alsó-Szászországban. Valóban pazarolják a vizet a háztáji termesztők?

Miért növesztett furcsa alakú hajtásokat a kaktusz?

2023. január 12. 04:36

Kaktuszom furcsa alakú hajtásokat növesztett: vékonyak és világoszöldek. Miért ilyenek, hogyan tudom helyrehozni a problémát?