Házikert

Tippek és trükkök esővízgyűjtéshez

Agrofórum Online

Ha eddig elodáztuk az esővízgyűjtést, akkor most már biztosan itt az ideje, hogy elkezdjük okosan gyűjteni, majd felhasználni a kertben.

Sok év problémája oldódhat meg azzal, ha észszerűen gyűjtjük az esővizet. Itt nemcsak a klasszikus „összegyűjtöm hordóban az eresz alatt” megoldásokra gondolok, hanem arra is, amikor okosan, akár a kerten belül a talajban gyűjtöm össze és ott raktározom.

A klasszikus megoldás: hordó az eresz alatt

Az ingatlanok körül folyamatos feladat az, hogy a lezúduló csapadékot hogyan és miként gyűjtsük össze. Minél nagyobb a tetőfelület, annál nagyobb munka ezt jól megoldani, hogy aztán majd hatékonyan felhasználhassuk.

Az ipartelepeken még a mai napig az a bevett szokás, hogy az esővizet a csatornába engedik. De mi a helyzet az időnkénti nagy mennyiséggel? Sok esetben a csatornarendszer sem képes elvezetni a sok vizet, és itt a klasszikus hordót teszünk az eresz alá módszer sem működik.

A hordós módszer sem rossz az esővíz gyűjtésére, de akad jobb megoldás is!

Ilyenkor kell modernebb szemléletű megoldásokban gondolkodni, hiszen a technológiák is fejlődtek az évek alatt. Egyre többet hallunk az esőkertről is, mely egyfajta talajban elraktározott és lassan elhasználható esővízgyűjtési rendszer.

Esőkertek az esővíz oldaláról

Míg Amerikában egyre nagyobb divatja van az esőkerteknek, addig hazánkban igencsak gyerekcipőben jár még. Az esőkertek egyfajta jól strukturált vízgyűjtő talajrétegek, melyek növényágyásként funkcionálnak és a talajrétegezésnek köszönhetően képesek nagyobb vízmennyiséget magukban eltárolni. Majd a vizet fokozatosan használják csak fel, így egy öntözésmentes ágyás lesz a látszólagos végeredmény, de ez az esővíz okosabb felhasználása – és nem az elpazarlása – lesz a gyakorlatban.

Földbe süllyesztett tartályok

A modern megoldások közé tartozik a nagy vízgyűjtő tartályok földbe süllyesztése. Ez a szemnek láthatatlan, a talajba süllyesztés miatt a víz algásodása is elkerülhető és a tartályból később ugyanúgy felhasználható az esővíz, akárcsak a klasszikus hordóban gyűjtött megoldásnál. Itt az is előny, hogy míg a hordóban, ha nincs fedve, a nyári időszakban felszaporodnak az alga mellett a szúnyoglárvák is. A talajba süllyesztett esetben ez szintén nem fordul elő.

A vizet itt búvárszivattyúval könnyen kinyerhetjük és használhatjuk a kertben öntözésre.

Kiemelt kép: Pexels

Dobverővirág: látványos, szárazságtűrő különlegesség

2025. április 5. 13:10

A dobverővirág igazi különlegesség a díszkertekben. Élénksárga, gömb alakú virágai nemcsak frissen, hanem szárítva is mutatósak.

Hogyan válasszunk gyümölcsfát kiskertbe?

2025. április 5. 05:40

Az általunk kiszemelt gyümölcsfafajtán mindig kell találjunk egy táblát, mint növényútlevél, és kellene mellé találni egy olyan kitett táblázatot vagy ismertetőt, ahol a porzófajtákról tájékoztatnak egy kertészetben.

Gyömbértermesztés otthon: így kezdje el áprilisban!

2025. április 4. 13:10

Április kiváló időszak arra, hogy megkezdje a gyömbér termesztését cserépben, mivel ilyenkor már biztosíthatók a számára ideális körülmények.

Hogyan válasszunk növényeket új, üres kerthez?

2025. április 4. 05:40

Kerttervezőként személy szerint mindig örülök, ha van mihez igazodni, és nem nulláról indul egy kert. Egy üres kertnél nem látunk a talajadottságokon kívül semmit.

Szivattyúk a növénytermesztés szolgálatában – megválasztásuk alapvető szempontjai

2018. április 1. 10:31

Egy-egy öntözésfejlesztési beruházás kapcsán ritkán kerül előtérbe a rendszer kiszolgálását ellátó szivattyú, legalábbis olyan részletekbe menően, mint ami indokolt lenne.

Mi lehet az oka, hogy hervad a karácsonyi kaktusz levele?

2023. november 25. 04:39

Az lenne a kérdésem, hogy vajon miért hervad a karácsonyi kaktuszom levele?

Hét kiemelt beruházás előkészítése zajlik az öntözésfejlesztésnél

2019. szeptember 18. 09:47

A következő tíz évben 170 milliárd forint áll rendelkezésre az öntözési vízkínálat és vízkereslet fejlesztésére.

A szántás mellett igen kevés érvet sorakoztathatunk fel – interjú Dr. Gyuricza Csabával

2023. október 13. 14:10

Dr. Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora lapunk számára adott interjújában feltárta meglátásait, többek között a jelenleg uralkodó talajművelési gyakorlat kapcsán.