31℃ 18℃
július 5. Emese, Sarolta, Lotti, Antal
Házikert

Tippek és trükkök esővízgyűjtéshez

Agrofórum Online

Ha eddig elodáztuk az esővízgyűjtést, akkor most már biztosan itt az ideje, hogy elkezdjük okosan gyűjteni, majd felhasználni a kertben.

Sok év problémája oldódhat meg azzal, ha észszerűen gyűjtjük az esővizet. Itt nemcsak a klasszikus „összegyűjtöm hordóban az eresz alatt” megoldásokra gondolok, hanem arra is, amikor okosan, akár a kerten belül a talajban gyűjtöm össze és ott raktározom.

A klasszikus megoldás: hordó az eresz alatt

Az ingatlanok körül folyamatos feladat az, hogy a lezúduló csapadékot hogyan és miként gyűjtsük össze. Minél nagyobb a tetőfelület, annál nagyobb munka ezt jól megoldani, hogy aztán majd hatékonyan felhasználhassuk.

Az ipartelepeken még a mai napig az a bevett szokás, hogy az esővizet a csatornába engedik. De mi a helyzet az időnkénti nagy mennyiséggel? Sok esetben a csatornarendszer sem képes elvezetni a sok vizet, és itt a klasszikus hordót teszünk az eresz alá módszer sem működik.

A hordós módszer sem rossz az esővíz gyűjtésére, de akad jobb megoldás is!

Ilyenkor kell modernebb szemléletű megoldásokban gondolkodni, hiszen a technológiák is fejlődtek az évek alatt. Egyre többet hallunk az esőkertről is, mely egyfajta talajban elraktározott és lassan elhasználható esővízgyűjtési rendszer.

Esőkertek az esővíz oldaláról

Míg Amerikában egyre nagyobb divatja van az esőkerteknek, addig hazánkban igencsak gyerekcipőben jár még. Az esőkertek egyfajta jól strukturált vízgyűjtő talajrétegek, melyek növényágyásként funkcionálnak és a talajrétegezésnek köszönhetően képesek nagyobb vízmennyiséget magukban eltárolni. Majd a vizet fokozatosan használják csak fel, így egy öntözésmentes ágyás lesz a látszólagos végeredmény, de ez az esővíz okosabb felhasználása – és nem az elpazarlása – lesz a gyakorlatban.

Földbe süllyesztett tartályok

A modern megoldások közé tartozik a nagy vízgyűjtő tartályok földbe süllyesztése. Ez a szemnek láthatatlan, a talajba süllyesztés miatt a víz algásodása is elkerülhető és a tartályból később ugyanúgy felhasználható az esővíz, akárcsak a klasszikus hordóban gyűjtött megoldásnál. Itt az is előny, hogy míg a hordóban, ha nincs fedve, a nyári időszakban felszaporodnak az alga mellett a szúnyoglárvák is. A talajba süllyesztett esetben ez szintén nem fordul elő.

A vizet itt búvárszivattyúval könnyen kinyerhetjük és használhatjuk a kertben öntözésre.

Kiemelt kép: Pexels

Amerikai alkörmös: látványos, de veszélyes dísznövény

2025. július 5. 16:10

Látványos, de mérgező és gyorsan terjed – tudja meg, érdemes-e amerikai alkörmöst ültetni, és mire figyeljen a gondozásakor!

Díszes páfrányok a kert árnyékos szegleteiben

2025. július 5. 05:40

Ha szeretne természetközeli, erdőalji hangulatot csempészni kertjébe, a páfrányok kiváló választást jelentenek.

Ne dobja ki! A kávézacc aranyat ér a kertben

2025. július 4. 08:10

A kávézacc nem szemét, hanem kerti arany: komposztként, talajjavítóként és természetes kártevőriasztóként is bevethető.

Penész a komposztban – természetes vagy veszélyes?

2025. július 3. 11:10

A penész megjelenése a komposztban elsőre riasztónak tűnhet, de nem minden esetben baj. Mutatjuk, mikor kell beavatkozni és hogyan.

Légkeverő ventilátor a fagyok, öntözés és párásítás az aszály ellen a Simon Gyümölcsültetvényben

2019. június 12. 07:23

Miközben április utolsó napjaiban a Heves megyei Csány határában, Sasteleken fekvő gyümölcsültetvényben növényvédelmi beavatkozások folytak, addig működött az öntözőrendszer is a cseresznyefák tövében.

Így szabályos a rendkívüli öntözési célú vízhasználat

2020. április 24. 12:27

A vízhiányos időszakban mesterséges vízpótlással (öntözéssel) az aszály még elkerülhető. A tartósan vízhiányos időszakban a vízhasználó bejelentése alapján, vízjogi engedély nélkül, egy alkalommal rendkívüli öntözési célú vízhasználat lehetséges, amelyhez egy útmutatót készített a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.

Gondozott pázsit nélkül nincs szép kert sem

2022. április 29. 06:36

Kora tavasszal a kerti szezon elindulásával a pázsit vagy a gyep ápolására is érdemes odafigyelni.

Mi a különbség az egynyári és kétnyári dísznövények ültetésében és gondozásában?

2019. január 22. 09:55

Az egynyári és kétnyári dísznövények esetében az optimális ültetési körülmények és gondozási munkálatok különböznek. A cikkben áttekintjük az alapokat: mi a különbség az egyes csoportokba tartozó dísznövények között, mire érdemes figyelni az ültetésükkor és gondozásuk során, valamint milyen növényfajok és -fajták tartoznak ide.