Házikert

Tippek és trükkök esővízgyűjtéshez

Agrofórum Online

Ha eddig elodáztuk az esővízgyűjtést, akkor most már biztosan itt az ideje, hogy elkezdjük okosan gyűjteni, majd felhasználni a kertben.

Sok év problémája oldódhat meg azzal, ha észszerűen gyűjtjük az esővizet. Itt nemcsak a klasszikus „összegyűjtöm hordóban az eresz alatt” megoldásokra gondolok, hanem arra is, amikor okosan, akár a kerten belül a talajban gyűjtöm össze és ott raktározom.

A klasszikus megoldás: hordó az eresz alatt

Az ingatlanok körül folyamatos feladat az, hogy a lezúduló csapadékot hogyan és miként gyűjtsük össze. Minél nagyobb a tetőfelület, annál nagyobb munka ezt jól megoldani, hogy aztán majd hatékonyan felhasználhassuk.

Az ipartelepeken még a mai napig az a bevett szokás, hogy az esővizet a csatornába engedik. De mi a helyzet az időnkénti nagy mennyiséggel? Sok esetben a csatornarendszer sem képes elvezetni a sok vizet, és itt a klasszikus hordót teszünk az eresz alá módszer sem működik.

A hordós módszer sem rossz az esővíz gyűjtésére, de akad jobb megoldás is!

Ilyenkor kell modernebb szemléletű megoldásokban gondolkodni, hiszen a technológiák is fejlődtek az évek alatt. Egyre többet hallunk az esőkertről is, mely egyfajta talajban elraktározott és lassan elhasználható esővízgyűjtési rendszer.

Esőkertek az esővíz oldaláról

Míg Amerikában egyre nagyobb divatja van az esőkerteknek, addig hazánkban igencsak gyerekcipőben jár még. Az esőkertek egyfajta jól strukturált vízgyűjtő talajrétegek, melyek növényágyásként funkcionálnak és a talajrétegezésnek köszönhetően képesek nagyobb vízmennyiséget magukban eltárolni. Majd a vizet fokozatosan használják csak fel, így egy öntözésmentes ágyás lesz a látszólagos végeredmény, de ez az esővíz okosabb felhasználása – és nem az elpazarlása – lesz a gyakorlatban.

Földbe süllyesztett tartályok

A modern megoldások közé tartozik a nagy vízgyűjtő tartályok földbe süllyesztése. Ez a szemnek láthatatlan, a talajba süllyesztés miatt a víz algásodása is elkerülhető és a tartályból később ugyanúgy felhasználható az esővíz, akárcsak a klasszikus hordóban gyűjtött megoldásnál. Itt az is előny, hogy míg a hordóban, ha nincs fedve, a nyári időszakban felszaporodnak az alga mellett a szúnyoglárvák is. A talajba süllyesztett esetben ez szintén nem fordul elő.

A vizet itt búvárszivattyúval könnyen kinyerhetjük és használhatjuk a kertben öntözésre.

Kiemelt kép: Pexels

Napos terasz? Ezek a növények imádják

2025. április 27. 11:10

Mediterrán hangulatot szeretne a teraszra? Ezek a konténeres növények jól bírják a napot, és egész nyáron díszítik a teret.

Walipini-tapasztalatok: pár év gyakorlat után látszanak a nehézségek is

2025. április 27. 05:40

A walipini építése hazánkban egyre gyakoribb. A mi földbe ásott építményünk idén már 10 éves és némi tapasztalatra sikerült szert tennünk.

Gyöngyvirág: illatos tavaszi szépség a kertben

2025. április 26. 10:10

Árnyéktűrő, gyorsan terjedő növény, amely kiválóan alkalmas fák alatti területek és ligetes részek beültetésére.

Jázmin metszése: vágja vissza a gazdag virágzásért!

2025. április 25. 11:10

A jázmin metszése kulcsfontosságú, ha azt szeretné, hogy növénye évről évre dúsabb és illatosabb virágzással hálálja meg a gondoskodást.

A természetes levélváltás miatt sárgulnak a leander levelei?

2023. július 4. 04:37

Leanderem levelei erősen sárgulni kezdtek. Tavaly nem volt ez a jelenség. Mi lehet az oka? Olvastam olyat, hogy ez a levélváltás természetes a leandernél. Fényképet csatolok.

Így indítsuk a balkonkertet tavasszal!

2023. április 17. 06:37

Nézzük, hogyan készül a balkonkert, lássuk az alapoktól!

Mire figyeljünk szobanövényeink átültetésénél?

2018. november 2. 08:29

Az átültetés időpontjára univerzális szabály nincs. Nagy általánosságban véve tél végén-tavasz elején ültetünk át, de a legtöbb szobanövény esetében tavasztól őszig el lehet végezni a munkát.

Kedvencünk a pettyeslevél: szobanövények közt az egyik legszebb

2023. október 11. 14:10

Nézzük sorra, mit érdemes tudni a pettyeslevélről, és melyek a legnagyobb tartási hibák!