Házikert

Tíz fontos tudnivaló a hernyókról

Kép: Aponyi Lajos

A pillangók és lepkék a világ minden táján élnek. Legszívesebben védett növényeken vagy növényekben szaporodnak – elvégre odabent általában melegebb van, mint a szabadban. A pillangók és molyok hernyói azonban komoly károkat tudnak okozni ezekben a növényekben, ezért az ellenük történő hatékony védekezés alapvetően a korai felismerésen múlik.

Az alábbiakban felsoroljuk a legfontosabb tudnivalókat, amelyekkel nem árt, ha tisztában van.

1. A legtöbb, nappal aktív lepkefajnak feltűnő a színezete. Az éjszakai lepkék viszont általában észrevehetetlen barnás vagy szürkés színűek.

2. Számtalan hernyótípus okoz világszerte problémát. Hazánkban különösen az alábbi lepkék és molyok hernyói ejtik kétségbe a termesztőket: déli aranybagoly, paradicsommoly, káposzta-bagolylepke, gamma-bagolylepke, gyapottok-bagolylepke, szalmaszínű sodrómoly, fűzszövő tavaszimoly, pontuszi tűzmoly, selyemfényű puszpángmoly.

3. A lepke vagy moly neve nem mindig árul el mindent az adott faj táplálkozási szokásairól. A káposzta-bagolylepke például szereti a paradicsomot, a paprikát és a krizantémot is. Az egyiptomi gyapot levélféreg a paradicsomot, az édes paprikát és a babot szereti. A selyemfényű puszpángmoly pedig (amely a legnagyobb számban Sopron környékén fordul elő)… imádja a puszpángot.

4. A kifejlett lepkék nem támadják meg a növényeket; legtöbbjük csak nektárral táplálkozik.

5. A hernyóknak erős fogazott rágó szájszervük van, ami lehetővé teszi számukra, hogy nagy mennyiségű növényi szövetet fogyasszanak el.

6. A legkártékonyabb hernyók a Bagolylepkefélék családjába (Noctuidae) tartoznak. Ők alkotják a lepkék legnagyobb családját, ebből mintegy 1450 faj található Európában. Az e családhoz tartozó lepkék többsége éjszaka aktív. A hernyóknak általában nincs sok szőrük, és a talajban bábozódnak.

7. A másik komoly aggodalomra okot adó faj a Sodrómolyfélék családja, amelyet „levélpödrőknek” is neveznek, mivel a hernyók gyakran a maguk által felgöngyölt levelek belsejében élnek. Ha hozzájuk érünk, elkezdenek tekeregni, és egy selyemfonalon haladva a földre pottyannak.

8. A hernyók rövid életük során körülbelül tízszeresükre-hússzorosukra nőnek, a súlyuk pedig két-háromezerszeresére növekszik.

9. A hím lepkék és molylepkék az általuk kibocsátott feromonok segítségével találják meg a nőstényeket. Ezt a tulajdonságukat több rovarirtó módszer is kihasználja. Így például azzal, hogy rengeteg feromont juttatunk ki, megzavarhatjuk a hímeket, akik így képtelenek lesznek megtalálni a nőstényeket. Egy másik technika a feromonokkal a lepkéket és molylepkéket egy ragadós felületű csapdába vagy egy vizes tározóba csalogatja.

10. A feromoncsapdák mellett több olyan biológiai módszer is létezik a lepkék és molyok elleni hatékony küzdelemre, mint például a fonálférgek és a ragadozó rovarok.

Hogyan válasszunk gyümölcsfát kiskertbe?

2025. április 5. 05:40

Az általunk kiszemelt gyümölcsfafajtán mindig kell találjunk egy táblát, mint növényútlevél, és kellene mellé találni egy olyan kitett táblázatot vagy ismertetőt, ahol a porzófajtákról tájékoztatnak egy kertészetben.

Gyömbértermesztés otthon: így kezdje el áprilisban!

2025. április 4. 13:10

Április kiváló időszak arra, hogy megkezdje a gyömbér termesztését cserépben, mivel ilyenkor már biztosíthatók a számára ideális körülmények.

Hogyan válasszunk növényeket új, üres kerthez?

2025. április 4. 05:40

Kerttervezőként személy szerint mindig örülök, ha van mihez igazodni, és nem nulláról indul egy kert. Egy üres kertnél nem látunk a talajadottságokon kívül semmit.

Vadmurok a kertben: hasznos és mutatós növény

2025. április 3. 11:10

A vadmurok nemcsak a természetes élőhelyeken, hanem a kertekben is számos ökológiai és gyakorlati előnnyel jár.

Erősödik a gyapottok bagolylepke hernyóinak kártétele

2019. július 30. 09:31

A lehullott csapadék most már lehetővé teszi az aratás során elhullott magvak kikelését, illetve a zöldítésre szánt területeken a vetések jobb fejlődését.

Veszélyes kártevők: Gyapottok-bagolylepke

2019. augusztus 14. 10:18

Napjainkra Magyarországon a gyapottok-bagolylepke populációi stabilak, egyben nem túlzás kijelenteni, hogy a hazai agrártermelés egyik legnagyobb gazdasági súlyú kártevője.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (12. rész)

2020. január 22. 11:00

A rendkívül magas kukoricamoly fertőzöttség mellett neuralgikus pontja a kukoricatermesztésnek a gyapottok-bagolylepke hernyók károsítása volt.

Tetemes a kukoricamoly és a gyapottok bagolylepke kártétele

2019. szeptember 24. 09:03

A tartós szárazság felgyorsította a kukorica érési folyamatait, így a korai érésű hibridek aratása is megkezdődhet.