Házikert

Tőzeg kontra kókuszrost: fenntarthatósági kérdések

Agrofórum Online

Az utóbbi hetekben több konferencián voltam naphosszat, ahol az egyik vezértéma a víz és vízgazdálkodás mellett a talaj és a különböző szaporítóközegek voltak. Így nézzük, mennyi érdekességet lehet tudni a tőzegről és a kókuszrostról, hiszen ez a két leggyakoribb közeg a termesztésben.

Az egyik legnagyobb megdöbbenésem az volt az elmúlt napokban, hogy még bele sem gondoltam abba, hogy a legkülönbözőbb közegek mennyire fenntarthatók. Pontosabban a kókuszrostról mindig azt gondoltam, hogy nem fenntartható, ugyanígy sem környezetbarátnak, sem fenntarthatónak nem gondoltam eddig a kőgyapotot sem, de hogy a nem fenntartható listán van a tőzeg is, na ez újdonság volt, bár teljesen megalapozott.

A tőzeg

A tőzeg a kertészet egyik alapvető, szerves eredetű anyaga, amelyet elsősorban a mocsaras, vízzel telített területeken képződött, részben lebomlott növényi anyagokból nyernek. De akkor miért nem megújuló és nem fenntartható annyira?

Bár szépen lehet komposztálni és jó hatással van a kertre: a tőzegbányákban előforduló tőzegek, mire zsákos tőzegként alkalmazásra kerülnek, több ezer év alatt lesznek olyanok, mint amit a zsákban látunk. Így nem tartozik a megújuló alapanyagok közé, hiszen sok ezer év kell ahhoz, hogy ha kimerül egy tőzegbánya, legyen újra tőzegünk.

Éppen ezért keresik már a gyártók is az alternatívákat a tőzeg helyett.

A tőzeg rendkívül jól képes megkötni a vizet, így javítja a talaj nedvességtartalmát, ami különösen fontos a magok csírázásához és a fiatal palánták fejlődéséhez. Keverve a meglévő talajjal, a tőzeg könnyíti a levegőztetést, csökkenti a tömörödést, és elősegíti a gyökérzet egészséges fejlődését. A tőzeg savas kémhatása miatt ideális olyan növények számára, amelyek savas talajt igényelnek, például a camellia, a rózsa vagy az áfonya. Bár önmagában nem tartalmaz sok tápanyagot, gyakran használják más szerves anyagokkal (például komposzttal) kombinálva, hogy kiegyensúlyozott palántaföldet vagy talajjavítót kapjanak.

Fontos szem előtt tartani, hogy a tőzegbányászat jelentős környezeti hatással jár, mivel a tőzegmocsarak értékes élőhelyek és szénraktárak. Emiatt egyre több kertész és ökológiai gazdálkodó keres alternatív, fenntarthatóbb megoldásokat, mint például a komposzt vagy kókuszrost alapú termékek, melyek szintén kiválóan javítják a talaj szerkezetét és vízmegkötő képességét.

Fontos szem előtt tartani, hogy a tőzegbányászat jelentős környezeti hatással jár
Fontos szem előtt tartani, hogy a tőzegbányászat jelentős környezeti hatással jár (fotó: Pixabay)

Kókuszrost – mi a helyzet ezzel az anyaggal?

A fenntarthatóság oldaláról a kókuszrostról is eléggé nagy viták vannak. Egyrészt a környezeti oldaláról és ökológiai lábnyomáról, hiszen a kókuszrost előállításához nagy felületek kellenek, mint kókuszdiótermesztés. Ez a természetes élőhelyek rovására mehet.

Emellett a szállítása sem egy környezetbarát folyamat, hiszen a kókuszdióból a zsákig el kell jutnia ennek az anyagnak.

A kókuszrost egy fenntarthatóan is előállítható, természetes alapanyag lehet, ha azt egy erre a célra már kialakított gazdaságban állítják elő, és nem jár a természetes környezet kiirtásával. Ez egy olyan anyag, melyet a kókuszdió héjából nyernek, és egyre népszerűbb a kertészetben, mivel számos előnnyel bír a hagyományos tőzeggel szemben.

A kókuszrost a kókuszdió héjának rostjaiból készül, amely melléktermékként keletkezik a kókuszfeldolgozás során. Mivel megújuló forrásból származik, és ha nem jár a természeti élőhelyek károsításával, fenntartható alternatívája a tőzegnek, amelynek kitermelése környezeti problémákat okozhat.

A kókuszrost kiválóan képes megtartani a vizet, ami segít a talaj nedvességtartalmának optimalizálásában, anélkül, hogy a talaj túl nedves lenne. De itt jelezném fontos tényezőként, hogy míg egy tőzegben a mikorrhiza kapcsolatok könnyen kialakulnak, egy tiszta kókuszrost közegnél a mikorrhizák nem érzik magukat jól!

Finom rostos szerkezetének köszönhetően javítja a talaj levegőztetését, elősegítve a gyökerek egészséges fejlődését és megakadályozva a tömörödést. A kókuszrost általában semleges vagy enyhén savas pH-értékkel rendelkezik, ami sok növény számára ideális környezetet biztosít. Bár önmagában nem tartalmaz jelentős mennyiségű tápanyagot, gyakran keverik komposzttal vagy más szerves anyagokkal, hogy kiegyensúlyozott ültetőközeget hozzanak létre.

Kiemelt kép: Pixabay

Sarkantyúka a kertben: kevés gond, sok szín

2025. május 3. 13:10

Élénk színek, kevés gond: a sarkantyúka vetéséhez és gondozásához adunk bevált tippeket kezdőknek és haladóknak is.

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Anyósnyelv szaporítása: tőosztás vagy levéldugvány?

2025. május 2. 11:10

Kevés fénnyel is beéri, és a levegőt is tisztítja – mutatjuk, hogyan gondozza és szaporítsa sikerrel az anyósnyelvet!

Színes balkon: 5 lenyűgöző virágzó növény az erkélyre

2025. május 1. 11:10

Napos vagy árnyékos az erkélyed? Mutatunk öt gyönyörű, virágzó növényt, amelyek biztosan feldobják a balkon hangulatát.

Egyesült Királyság: a környezetvédelmi szervek a tőzeghasználat betiltását követelik

2022. március 3. 07:25

A tőzeglápok védelme és a tőzeg kertészeti felhasználásának megszüntetése létfontosságú kérdés.

Ezt a földet választottam - kiegészítés

2019. szeptember 25. 04:36

Hogyan segíthetjük a megfelelő ültetőközeg kiválasztásán túl a növényeket a számukra legideálisabb környezeti feltételek megteremtésével? Mire jó a fenyőkéreg, az agyaggranulátum, a kertészeti perlit és a natúr tőzeg?

A palántaneveléshez megfelelő föld házilag is elkészíthető!

2024. február 27. 05:40

Korántsem mindegy, milyen ültetőközeget választunk palántáink számára! Ha nem bízunk másban, mint amit magunk elkészítünk, akkor itt a lehetőség: állítsuk elő mi a palántaföldet!

Alternatív megoldás a műtrágya kiváltására

2023. február 1. 11:11

Az AGROmashEXPO idején nagy érdeklődés övezte az AGRITURF Zrt. szervezte „Milyen alternatív megoldásokkal lehet kiváltani a műtrágyát?” című kerekasztal beszélgetést.