Házikert

Üvegbe zárt kertek

Agrofórum Online

Egy palackba zárt miniatűr kert csodaszépen néz ki, és könnyen gondozható. De vajon milyen növények alkalmasak erre a célra, és hogyan kell helyesen kialakítani a benti ökoszisztémát, hogy az „önműködő” legyen?

Az üvegbe zárt kertek divatba jöttek: ezekben a dekoratív mini üvegházakban zárt körforgás alakul ki, így gyakorlatilag önellátóan működnek. Odabent ugyanis a következő alkotóelemek lépnek kölcsönhatásba egymással: a növények, a szubsztrátum, a mikroorganizmusok, a levegő, a víz és a fény – vagyis egy úgynevezett hermetoszféra jön létre.

Napközben a növények vizet és szén-dioxidot vesznek fel, amelyet a fény segítségével glükózzá és oxigénné alakítanak, a növények pedig hasznosítják a glükózt és felszabadítják az oxigént.

Az üvegkertek évekig is képesek fennmaradni

Éjszaka a növények oxigént vesznek fel és szén-dioxidot bocsátanak ki. Az üvegben lévő mikroorganizmusoknak is szükségük van oxigénre. A növények által a gyökereken keresztül felvett vizet a leveleken keresztül ismét elpárologtatják. Ez az üvegen lecsapódik, lefolyik és eléri a gyökereket. Az üvegkertek, ha egyszer „beindultak”, külső beavatkozás nélkül több éven át is virágozhatnak. Megmutatjuk, miként.

A házilag kialakított üvegkerthez a következő alapanyagokra van szükség:

  • Egy üres, tiszta, lehetőleg nagyméretű, gömb alakú, kupakkal ellátott üveg vagy befőttesüveg.
  • Folyami kavicsok vízelvezető réteg gyanánt (alternatívaként folyami agyag vagy lávakavics).
  • Aktív szén vagy aprított grillszén.
  • Nedvességkedvelő növények.
  • Homok.

Az üvegkert kialakítása

A vízelvezető réteget (a kavicsokat) az üveg aljára kell helyezni. Ezek felfelé vezetik a vizet, így az a növények számára elérhetővé válik anélkül, hogy a gyökerek közvetlenül érintkeznének a vízzel. Ez azért fontos, hogy semmi se kezdjen el penészedni vagy rothadni az üvegben.

Ezután egy vékony réteg aktív szenet kell szórni a kavicsrétegre. Ez szintén megakadályozza a rothadást és a penészedést. Az aprított grillszén is ugyanilyen hatású, így alternatív megoldásként használható.

Ezt követően a növényeket a gyökérlabdájukkal és a hozzájuk tapadó földdel együtt a talajban kialakított kis ültetőgödrökbe kell tenni. A stabilizálásukhoz célszerű granulátumot használni. A talajrétegnek az üveg körülbelül egytizedét kell kitennie, hogy a növényeknek maradjon elég helyük a növekedéshez. A morzsalékos anyag feltöltésének megkönnyítése érdekében használhatunk tölcsért.

Végül meg kell öntözni az üvegkertet: a vizet a lehető legóvatosabban engedjük befolyni a palack falán, hogy ne áztassuk el túlságosan a különböző rétegeket. Az üveg alján nem szabad, hogy víz legyen – ha ez a helyzet, egyszerűen hagyjuk nyitva az üveget néhány napig, amíg a víz elpárolog, majd zárjuk le szorosan.

Az üvegkert a megfelelő helyen szinte teljesen önfenntartóvá válik: szereti a fényt, de közvetlen napfény nélkül, és hálás, ha nem a radiátor fölött tartjuk.

Videó az építési folyamatról:

Ezek a növények alkalmasak az üvegkertbe

Az üvegben meleg és párás klíma alakul ki. Nem minden növény szereti ezt, de a trópusi területekről származó növények igen. Íme néhány javaslat, hogy mivel ültessük tele a kis kertünket:

  • Kőtörőfű (Saxifraga)
  • Nyíllevél (Syngonium)
  • Lepkeorchidea (Phalaenopsis)
  • Törpe bors (Peperomia)
  • Afrikai ibolya (Saintpaulia)
  • Zebrapletyka (Tradescantia zebrina)
  • Mini szobapáfrány (Nephrolepis exaltata)
  • Tőzegmoha (Sphagnum)

Fontos: A szukkulensekkel teli mini üvegkerteknek mindig nyitottnak kell maradniuk. Ezek ugyanis elraktározzák a vizet, és rendkívül jól tűrik a szárazságot. Nem érzik jól magukat nedves környezetben, ezért az üvegüknek nyitva kell maradnia!

Legfeljebb kéthetente egyszer van csupán szükség egy kis öntözésre. Itt is célszerű egy folyami kavicsokból álló vízelvezető réteget tenni az üveg aljára – ez lehet egy kicsit vastagabb is, mert ezek a növények egyáltalán nem szeretnek vízben állni.

Locsolni nincs idő? Válasszon túlélő növényeket!

2025. július 15. 08:10

Nem minden növény igényel napi öntözést. Bemutatjuk azokat a fajtákat, amelyek kevés gondozással is díszlenek, és jól bírják a nyári aszályt.

Miért hervadnak el a balkonvirágok? Öntözési hibák és megoldások

2025. július 14. 14:10

Naponta locsolja, mégis lekonyulnak a virágai? Nem biztos, hogy kevés a víz: összegyűjtöttük a leggyakoribb hibákat és azok megoldásait.

Túl sok a levél, kevés a füge? – így alakítsa a koronát nyáron!

2025. július 13. 13:10

A túlburjánzó fügelomb nyáron a termést is visszavetheti – mutatjuk, hogyan érdemes alakítani a koronát a jobb hozamért.

Nyári metszés – a júliusi kert karbantartása

2025. július 13. 08:10

A nyári metszés nemcsak esztétikai kérdés – segíti a növények egészségét, terméshozamát és ellenálló képességét is a forróságban.

2024-től újra felfedezhetjük az otthoni komposztálást

2023. szeptember 16. 05:40

Új szabályok léptek életbe és fognak is még, mert 2024. év elejétől kötelező lesz a háztáji biohulladék szelektív gyűjtése, ami nagyban átírhatja a kerti szokásainkat is.

Hogyan védhetem meg a kertem bio módon a hangyáktól?

2023. június 12. 05:39

Hangyaügyekben a tavasz és a nyár eleje mindig forgalmas időszakunk. Ekkor jelennek meg a legtöbbször és özönlenek be a házba, bukkannak fel mindenfelé a kertben.

Hangya a kertben: miért baj?

2022. június 1. 07:38

Ha össze akarnánk foglalni a hangyák kerti szerepét röviden, akkor igencsak megosztó élőlények, mert a hasznuk mellett komoly gazdasági kárt is okozhatnak tevékenységükkel.

Vetésforgó a kertben (III. rész)

2018. október 26. 06:36

A gyomnövények, a kórokozók és az állati kártevők kultúrnövényünkre gyakorolt káros hatását csökkenthetjük vagy akadályozhatjuk meg kertünkben a növénytársítás és a vetésforgó alkalmazásával.