Házikert

Üvegbe zárt kertek

Agrofórum Online

Egy palackba zárt miniatűr kert csodaszépen néz ki, és könnyen gondozható. De vajon milyen növények alkalmasak erre a célra, és hogyan kell helyesen kialakítani a benti ökoszisztémát, hogy az „önműködő” legyen?

Az üvegbe zárt kertek divatba jöttek: ezekben a dekoratív mini üvegházakban zárt körforgás alakul ki, így gyakorlatilag önellátóan működnek. Odabent ugyanis a következő alkotóelemek lépnek kölcsönhatásba egymással: a növények, a szubsztrátum, a mikroorganizmusok, a levegő, a víz és a fény – vagyis egy úgynevezett hermetoszféra jön létre.

Napközben a növények vizet és szén-dioxidot vesznek fel, amelyet a fény segítségével glükózzá és oxigénné alakítanak, a növények pedig hasznosítják a glükózt és felszabadítják az oxigént.

Az üvegkertek évekig is képesek fennmaradni

Éjszaka a növények oxigént vesznek fel és szén-dioxidot bocsátanak ki. Az üvegben lévő mikroorganizmusoknak is szükségük van oxigénre. A növények által a gyökereken keresztül felvett vizet a leveleken keresztül ismét elpárologtatják. Ez az üvegen lecsapódik, lefolyik és eléri a gyökereket. Az üvegkertek, ha egyszer „beindultak”, külső beavatkozás nélkül több éven át is virágozhatnak. Megmutatjuk, miként.

A házilag kialakított üvegkerthez a következő alapanyagokra van szükség:

  • Egy üres, tiszta, lehetőleg nagyméretű, gömb alakú, kupakkal ellátott üveg vagy befőttesüveg.
  • Folyami kavicsok vízelvezető réteg gyanánt (alternatívaként folyami agyag vagy lávakavics).
  • Aktív szén vagy aprított grillszén.
  • Nedvességkedvelő növények.
  • Homok.

Az üvegkert kialakítása

A vízelvezető réteget (a kavicsokat) az üveg aljára kell helyezni. Ezek felfelé vezetik a vizet, így az a növények számára elérhetővé válik anélkül, hogy a gyökerek közvetlenül érintkeznének a vízzel. Ez azért fontos, hogy semmi se kezdjen el penészedni vagy rothadni az üvegben.

Ezután egy vékony réteg aktív szenet kell szórni a kavicsrétegre. Ez szintén megakadályozza a rothadást és a penészedést. Az aprított grillszén is ugyanilyen hatású, így alternatív megoldásként használható.

Ezt követően a növényeket a gyökérlabdájukkal és a hozzájuk tapadó földdel együtt a talajban kialakított kis ültetőgödrökbe kell tenni. A stabilizálásukhoz célszerű granulátumot használni. A talajrétegnek az üveg körülbelül egytizedét kell kitennie, hogy a növényeknek maradjon elég helyük a növekedéshez. A morzsalékos anyag feltöltésének megkönnyítése érdekében használhatunk tölcsért.

Végül meg kell öntözni az üvegkertet: a vizet a lehető legóvatosabban engedjük befolyni a palack falán, hogy ne áztassuk el túlságosan a különböző rétegeket. Az üveg alján nem szabad, hogy víz legyen – ha ez a helyzet, egyszerűen hagyjuk nyitva az üveget néhány napig, amíg a víz elpárolog, majd zárjuk le szorosan.

Az üvegkert a megfelelő helyen szinte teljesen önfenntartóvá válik: szereti a fényt, de közvetlen napfény nélkül, és hálás, ha nem a radiátor fölött tartjuk.

Videó az építési folyamatról:

Ezek a növények alkalmasak az üvegkertbe

Az üvegben meleg és párás klíma alakul ki. Nem minden növény szereti ezt, de a trópusi területekről származó növények igen. Íme néhány javaslat, hogy mivel ültessük tele a kis kertünket:

  • Kőtörőfű (Saxifraga)
  • Nyíllevél (Syngonium)
  • Lepkeorchidea (Phalaenopsis)
  • Törpe bors (Peperomia)
  • Afrikai ibolya (Saintpaulia)
  • Zebrapletyka (Tradescantia zebrina)
  • Mini szobapáfrány (Nephrolepis exaltata)
  • Tőzegmoha (Sphagnum)

Fontos: A szukkulensekkel teli mini üvegkerteknek mindig nyitottnak kell maradniuk. Ezek ugyanis elraktározzák a vizet, és rendkívül jól tűrik a szárazságot. Nem érzik jól magukat nedves környezetben, ezért az üvegüknek nyitva kell maradnia!

Legfeljebb kéthetente egyszer van csupán szükség egy kis öntözésre. Itt is célszerű egy folyami kavicsokból álló vízelvezető réteget tenni az üveg aljára – ez lehet egy kicsit vastagabb is, mert ezek a növények egyáltalán nem szeretnek vízben állni.

Rózsagondozás kezdőknek: metszés lépésről lépésre

2025. április 18. 13:10

A rózsák metszése nem csupán esztétikai célokat szolgál – ennél sokkal többről van szó. Ha tudatosan végzi ezt a munkát, akkor egészségesebb és dúsabb virágzatú növényeket nevelhet.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Hogyan készítse fel az átteleltetett muskátlit a tavaszra?

2025. április 17. 11:10

A muskátli az egyik legkedveltebb balkonnövény, amelyet sokan egynyáriként kezelnek, pedig megfelelő gondozással több éven át is gyönyörködhetünk benne.

Fenyők metszése tavasszal: egészséges forma, dús lombozat

2025. április 16. 11:10

A fenyők metszése sok kertbarát számára nem tartozik a megszokott kerti teendők közé. Igaz, hogy az örökzöld növények látszólag kevés beavatkozást igényelnek, a metszésük mégis kulcsfontosságú lehet.

Mi fertőzi meg a muskátlikat?

2020. június 18. 13:36

Ék alakban sárguló, kissé száradó foltokat találtam a muskátli leveleken. A tünetek csak pár levél esetében fedeztem fel. Mi fertőzhette meg a muskátlimat?

Örökké zölden – örökzöld növényeink gondozása és védelme hónapról hónapra III. rész

2018. május 31. 05:30

A tavasz végi és nyári hónapokban fokozottan kell ügyelnünk az örökzöld növényeinket fertőző kórokozókra.

Ássunk vagy sem: miért jó a no-till módszer?

2022. június 12. 06:36

Bár az ásás lazítja a talajt, de a no-till módszereknél ismert az ásóvilla, amivel a lazítás a forgatás nélkül is elvégezhető, így védve a talaj belsejében kialakult ökoszisztémát.

Hogyan készítsük fel a kertünket az állatok téli megsegítésére?

2020. november 25. 13:02

A téli hónapokra számos emlős-, kétéltű-, hüllő- és madárfajnak nyújthat menedéket, vagy életmentő táplálékot a kertünk, ha idejében megteremtjük a feltételeket. Egy állatbarát kert tavasztól őszig busásan meghálálja a téli segítséget. Lássuk, mit tehetünk a kertben a különböző állatfajok téli támogatására!