Házikert

Vadgesztenye vagy szelídgesztenye? Van 4 fontos különbség

Agrofórum Online

Mi a különbség a vadgesztenye és a szelídgesztenye között? Mindkét gesztenye ehető? Íme a négy legfontosabb különbség.

A gesztenye közkedvelt őszi csemege, ám sokan nem tudják, mekkora különbség van a szelídgesztenye és a vadgesztenye között.

Melyik gesztenyét ehetjük meg?
A gesztenyefélék (Castanea) nemzetségébe mintegy tizenkét faj tartozik, köztük a szelídgesztenye, a japán gesztenye (Castanea crenata) és az amerikai gesztenye (Castanea dentata), amelyek mindegyike ehető. Ezzel szemben a vadgesztenye nem a gesztenyefélék családjába, hanem a Szappanfafélék családjába tartozik. Ez nem alkalmas fogyasztásra, lenyelve hányingert, hányást okoz. 

JellemzőVadgesztenyeSzelídgesztenye
Jellegzetessége A termést körülvevő tüskés, bőrszerű tok Kupacsa zöld, sűrűn tövises, szúrós 
EhetőNemIgen
Virágzási időÁprilistól júniusigJúniustól júliusig
VirágFeltűnő, felálló virágkoszorúkFeltűnő, fűzfakéregre emlékeztető virágok
TermésKerek, gömbölyűLapos és szőrös csúcsú
Termés hatásaHányingert okozóEgészséges

Vadgesztenye vs. szelídgesztenye: mi a különbség?
A szelídgesztenyével ellentétben a vadgesztenye nem ehető az emberek és a háziállatok számára, mivel mérgező szaponinokat tartalmaz. A két gesztenyefajta külsőleg is különbözik egymástól. Különbözik a termésük alakja, a terméshéjuk, valamint a leveleik és a virágaik megjelenése is.

Első különbség: a termés
A vadgesztenye és a szelídgesztenye termése valójában már önmagában is elég ahhoz, hogy megkülönböztessük a két gesztenyefajtát. A vadgesztenye termése nagyon gömbölyű alakú. A szelídgesztenye termése ezzel szemben kissé lapított, és a végén hegyesre kúposodik. A szelídgesztenye hegyes végeit gyakran kefeszerű szőrök veszik körül.

Második különbség: a terméshéj
A tüskés héj az egyik legkardinálisabb pont a vad- és az édes gesztenye azonosításakor. Bár első pillantásra a gesztenyék terméshéjai hasonlónak tűnhetnek, közelebbről megvizsgálva egyértelmű különbségeket fedezhetünk fel. A vadgesztenye héja bőrszerű, hegyes, tüskékkel kissé ritkásan borított, míg a szelídgesztenye héját sűrűn borítják a tüskék.

Harmadik különbség: a levelek
A gesztenyefákat a leveleik alapján is meg lehet különböztetni egymástól. A szelídgesztenye fényes, bőrszerű,10–20 cm hosszú lándzsa alakú levelei szúrósan fogazottak. Gyakran karéjosak is. A levél csúcsa keskeny, hegye rövid. A levélnyél hossza 2–5 cm. A levél színe sötétzöld; fiatalon szőrös, később kopasz. Gyakran használják őket dekorációs célokra. A vadgesztenye levelei ezzel szemben átellenesen álló, ujjasan összetett, hosszú nyelűek. 5–9 visszás tojásdad alakú, fűrészes élű levélkéből állnak. A levelek válla elkeskenyedik, a csúcsuk hegyes. 

Negyedik különbség: a virágzás
Ha meg akarjuk állapítani, hogy melyik fa hoz ehető szelídgesztenyét, és melyik vadgesztenyét, akkor tavasszal nézzük meg a virágait. A vadgesztenyefák két-, illetve háromszínű virágai nagy, felálló bugákba állnak össze – ezek miatt a fa dísznövényként különösen népszerű.

A szelídgesztenye hímnős barkavirágzata ezzel szemben nem feltűnő. A két fa virágzási ideje is eltérő. A  vadgesztenye áprilistól júniusig virágzik, míg a szelídgesztenye virágai június és július között jelennek meg.

Vakond a kertben: védekezzen humánusan és hatékonyan!

2025. május 15. 16:10

A vakond, bár első pillantásra ártalmatlannak tűnhet, komoly kihívást jelenthet a gondosan karbantartott kertek tulajdonosai számára. Fontos tudni, hogy ez az apró, föld alatt élő állat nem véletlenül választja éppen az ön kertjét életteréül.

A menta ereje: termesztés, felhasználás, gyógyhatás

2025. május 15. 13:10

A menta igazi kincs a kertben és a balkonládában: illatos, dekoratív, és mindig kéznél van, ha frissítő teára vagy emésztést segítő főzetre van szüksége.

A korosabb növények előnyei a kertben

2025. május 15. 05:40

Miért érdemes értékelnie és megbecsülnie a kert idősebb lakóit? Összegyűjtöttem pár gondolatot arról, hogy melyek a korosabb növények előnye.

Paradicsom a magaságyásban: mit ültessünk mellé?

2025. május 14. 11:10

Vannak növények, amelyek illóolajaikkal vagy gyökérváladékaikkal távol tartják a káros rovarokat. Ezeket érdemes a paradicsomtövek közvetlen közelébe, sávosan vagy szegélybe ültetni, így természetes védőzónát képeznek a magaságyásban. 

Szelídgesztenye: kezdődik a szezon

2020. október 13. 11:08

A szelídgesztenye jellemzően októberben érik, így a napokban frissáruként megtalálható már a piacokon, az üzletek polcain; ha pedig beköszönt a hidegebb idő, az utcai gesztenyesütőknél is megjelenik. Hazánkban a legtöbb a Nyugat- és a Dél-Dunántúlon terem belőle.

A Dunántúlon terem a legtöbb szelídgesztenye

2018. október 15. 07:40

Az árutermő szelídgesztenye ültetvények területe a SAPS-adatok alapján mindössze 215,5 hektár, az ültetvények elsősorban a nyugat-dunántúli megyékben helyezkednek el.

Mi rágja ki a szelídgesztenyét?

2024. október 15. 04:38

A fák alatt lehulló gesztenyetermésből sok olyan van, ami lyukas. Mi rágja ki a szelídgesztenyét? Meg lehet ezt előzni?

Mitől lesz lyukas a szelídgesztenye termése?

2023. október 1. 09:40

Kérem szépen válaszukat: Mitől lehetnek lyukak a szelídgesztenye termésein?