Házikert

Vakond a kertben: védekezzen humánusan és hatékonyan!

Agrofórum Online

A vakond jelenléte pillanatok alatt tönkreteheti az ápolt gyepet vagy veteményest, mégis sokan tanácstalanok, hogyan védekezzenek ellene. Összeszedtem a leghatékonyabb módszereket, amellyel humánusan, de eredményesen tarthatja távol őket.

A vakond, bár első pillantásra ártalmatlannak tűnhet, komoly kihívást jelenthet a gondosan karbantartott kertek tulajdonosai számára. Fontos tudni, hogy ez az apró, föld alatt élő állat nem véletlenül választja éppen az ön kertjét életteréül.

Mi vonzza a vakondot a kertbe?

A vakond elsősorban a táplálék után kutatva ás járatokat a földben. Kedveli a nedves, puha, humuszban gazdag talajt, mivel itt könnyen mozoghat, és bőségesen talál fő táplálékára, például gilisztákra, pajorokra és egyéb talajlakó rovarokra. Az öntözött, gondozott gyep tehát ideális élőhely számára, nemcsak a talaj állaga, hanem az elérhető rovarállomány miatt is.

Emellett a nyugalom és a zavartalanság is fontos tényező. Ha ritkán bolygatott kerti területe van, amely kevésbé forgalmas, az még vonzóbbá teszi számára a letelepedést.

Miért jelent problémát a vakond jelenléte?

Bár nem rágja meg a növények gyökerét – hiszen rovarevő –, járatrendszereivel és földkupacaival mégis jelentős károkat tud okozni a kertben. A felszínre tolt földkupacok nemcsak elcsúfítják a gondosan ápolt pázsitot, de megnehezítik annak karbantartását is. Az ásás során alááshatja a növények gyökérzetét, aminek következtében a fiatal palánták vagy érzékenyebb növények kiszáradhatnak, sőt akár el is pusztulhatnak.

Ráadásul a kiásott üregeket más kártevők – például mezei pockok vagy egerek – is birtokba vehetik, akik már közvetlenül rágják meg a növények gyökereit, terméseit, így tovább fokozva a kertben keletkező károkat.

A vakond elsősorban a táplálék után kutatva ás járatokat a földben

Mit tehetünk a vakond ellen?

Csapdák

Az élvefogó csapda egy humánus megoldás, amely lehetővé teszi, hogy a vakondot elkapja anélkül, hogy kárt tenne benne. A csapdát aktív, frissen használt járatba kell helyezni, és fontos, hogy naponta ellenőrizze azt. A befogott állatot ezután lehetősége van egy távolabbi, természetes élőhelyre elengedni, így elkerülhető az állat elpusztítása és az újabb túrás a kertben.

A kevésbé humánus megoldás az ölőcsapda alkalmazása. Ez a módszer főként akkor javasolt, ha komoly károk keletkeztek, és más, kíméletesebb eszközök nem hoztak eredményt.

Ultrahangos és rezgő riasztók

Ezek az eszközök napelemes vagy elemes kivitelben működnek, és alacsony frekvenciájú rezgéseket vagy hanghullámokat bocsátanak ki a talajba. A vakond számára ez rendkívül zavaró, így előbb-utóbb elhagyja a területet. Előnyük, hogy folyamatos védelmet biztosítanak, különösen akkor, ha több eszközt stratégiai pontokra helyez el.

A felszínre tolt földkupacok elcsúfítják a gondosan ápolt pázsitot

Vízbefecskendezés vagy járatok beomlasztása

Ezekkel a módszerekkel mechanikusan próbálja megzavarni a vakond életterét. A járatokba fecskendezett víz vagy betaposott föld ideiglenesen elriaszthatja az állatot, ám jellemzően nem nyújt tartós megoldást. Akkor lehet hasznos, ha gyors, átmeneti beavatkozásra van szükség, például egy esemény vagy pázsitkarbantartás előtt.

Az aktív járatba vezessen be egy kerti slagot, és közepes víznyomással kezdje el feltölteni, hogy a vakond kellemetlennek érezze a környezetet. Alternatívaként a járatot finoman tömörítse vissza lábbal vagy lapáttal, majd öntözze meg a talajt a felszín rendezéséhez.

Képek: Pixabay.

A menta ereje: termesztés, felhasználás, gyógyhatás

2025. május 15. 13:10

A menta igazi kincs a kertben és a balkonládában: illatos, dekoratív, és mindig kéznél van, ha frissítő teára vagy emésztést segítő főzetre van szüksége.

A korosabb növények előnyei a kertben

2025. május 15. 05:40

Miért érdemes értékelnie és megbecsülnie a kert idősebb lakóit? Összegyűjtöttem pár gondolatot arról, hogy melyek a korosabb növények előnye.

Paradicsom a magaságyásban: mit ültessünk mellé?

2025. május 14. 11:10

Vannak növények, amelyek illóolajaikkal vagy gyökérváladékaikkal távol tartják a káros rovarokat. Ezeket érdemes a paradicsomtövek közvetlen közelébe, sávosan vagy szegélybe ültetni, így természetes védőzónát képeznek a magaságyásban. 

Citrusok nevelése: így érzik jól magukat cserépben

2025. május 13. 14:10

Mivel Magyarországon a tél hideg, a nyár pedig nem mindenütt kielégítő, így a citrusok nevelése szabadföldben kerülendő.

Mit tehetünk a vakondok ellen?

K. Zsuzsanna kérdése: A veteményesem tele van vakondtúrással. Mit tehetek ellene?

A vakondtól hogyan lehet megszabadulni télen?

2023. december 9. 17:10

Védett állatról lévén szó, a vakond nem irtható „tűzzel-vassal”. Bizonyos szagokra azonban igen érzékeny, ezeket érdemes bevetni ellene a kertben.

Így szabadulhatunk meg a vakondtúrásoktól

2024. augusztus 12. 08:10

Ha nem figyelünk oda a kert megfelelő gondozására, a vakondok sokáig megmaradhatnak a területen, és újabb túrásokat okozhatnak.

Okozhat problémát a facsemete fejlődésében a vakond túrása?

2023. december 11. 04:36

Két hete ültetett cseresznye gyümölcsfa-csemete törzse mellett közvetlenül feltúrt a vakond. Jelenhet problémát a fa fejlődésében, a gyökerek erősödésében? Tavasszal ültessem át máshová miatta, vagy ne bántsam?