Házikert
Fizetett tartalom

Zöldtrágya vagy takarónövény – mi a különbség?

Démétér Biosystems Kft.

A zöldítési kötelezettség miatt sokan zöldtrágyáznak, amely sajnos kimerül egy egyszerű keverék 60 napig történő területen tartásában, majd következik a leforgatás, amely még a zöldítő keverék emlékét is eltörli a föld színéről. Pedig lehetne jobban is csinálni.

A kötelező feladatokat igyekszünk sokszor a lehető legegyszerűbben és leggyorsabban letudni, és nem ismerjük fel, hogy azokból profitálni is tudnánk. Az elátkozott zöldítés pontosan ilyen: szidjuk azt, aki kitalálta, szidjuk a vetőmagost, szidjuk a zöldtrágyanövényt. A zöldtrágyázás kutatásában nagy agrártudósaink a világ élvonalában jártak a 19-20. század fordulójától kezdve, és egy igen hatékony módszer volt a talaj tápanyag-tartalmának és szervesanyag-tartalmának növelésére ott, ahol szervestrágyázásra nem volt lehetőség. Aztán a 20. század végén, 21. század elején elkezdtük jobban megismerni a talajbiológiát, és kiderült, hogy a be nem dolgozott zöldtrágya – a takarónövény – még nagyobb előnyöket biztosít.

Zöldtrágya vagy takarónövény?

A két technológia nem ellentéte vagy konkurense egymásnak: a zöldtrágyázás a szakirodalom szerint a takarónövényezés egyik csoportja, ahol azzal teljesül be a növények célja, hogy bedolgozzuk őket a talajba. Mindkettőnek megvan a helye és szerepe, azonban egy jól megválasztott takarónövényből nagyobb, pontosabban többrétű hasznot húzhatunk, mint egy zöldtrágyázásból. Az alábbi táblázatban bemutatjuk, hogyan viszonyul egymáshoz a zöldtrágya és a takarónövény.

A talaj szénkészletét a hideg- és melegkedvelő fűfélék gyökérzete és szármaradványa gyarapítja a leginkább, de csak akkor, ha azt a talaj felszínén hagyjuk (a „Boróka” mixben homoki zab, szudánifű, olajlen, csillagfürt négyese látható ősszel, majd tavasszal egy menet sekély rövidtárcsa után – Molnár Tamás felvétele)

A takarónövények használatának kulcsa, hogy a július-szeptember hónapokban történő elvetésük után semmilyen talajmunkát nem igényelnek, így egy drágább takarónövény-keverék is visszahozza az árát a gázolajon és az amortizáción történő spórolással (a talajmegújító technológia anyagi oldaláról itt olvashatsz többet). De hogyan tudok így tavasszal vetni? A kérdés jogos, a válasz egyszerű: a gyökerek és a talajélet olyan magágyat készítenek, amelynek vassal nyomába sem érünk. A talajlakó élőlények hasonlítanak az emberekre: akkor dolgoznak megfelelően, ha van tető a fejük felett, van elég táplálék és senki sem nyaggatja őket.

A talajéletet nem lehet megvenni, de segítünk úgy alakítani a körülményeket, hogy jól érezzék magukat a talajlakók (takarónövény után vetett, CarbonKick starterrel indított kukorica egy Somogy megyei táblán)

Hogyan hoznak Neked hasznot a TillageMix takarónövények?

A talajaink megújítása nemes feladat, azonban mindannyian pénzből élünk, így fontos, hogy a takarónövények alkalmazása is megtérüljön. Ennek érdekében keverékreceptjeinket hazai tapasztalatok alapján fejlesztjük, megtalálhatóak bennük a pillangós, egyszikű és a talajlazító fajok, az arányukat fél évtized kutatásai alapján határozzuk meg. Az agrotechnikába könnyen beilleszthetőek, ugyanis pontosan tudjuk az egyes fajok tenyészidejét, így a kultúrgyommá válástól nem kell tartanod. Változatos összetételüknek köszönhetően megtörik a kórokozók és kártevők ciklusait.

A TillageMix takarónövény-keverékek között biztosan megtalálod a vetésforgódhoz, agrotechnikádhoz és céljaidhoz illő összeállítást

3-5 év alatt jelentős szervesanyag-növekedés érhető el a talajaidban, különösen akkor, ha a talajmegújító technológia minél több elemét alkalmazzuk. A keverékeinket nem kell 60 nap után bedolgoznod, mert télen teljesen kifagynak és tavasszal könnyen kezelhetőek. Eközben a gyökerek és szármaradványok védik a talajaidat a szél- és vízeróziótól, a tömörödöttségtől és a kiégéstől, valamint segítenek fenntartani a talaj lazultságát, serkentik a talajéletet, így jobb lesz a talaj szerkezete és vízgazdálkodása. A keverékek árában a teljes szaktanács is benne van, a vetéstől a megsemmisítésig. Ha nem találod a megfelelő keveréket, akkor az egyedi mixed összeállításában is segítünk. Természetesen minden keverékünk megfelel a zöldítés (ökológiai másodvetés) előírásainak.

A takarónövényként használt fajok valamennyi paraméterét ismerjük, amely nem csupán a keverékek összeállításában, de a keverékek helyes kezelésében is sokat segít a gazdatársaknak

Közeledik a takarónövények vetésének ideje

Az árpa, repce és búza betakarítása utáni időszak a legjobb arra, hogy belevágj a takarónövények alkalmazásába. A csapadékhiány miatt sok gazdatársunk kivár, de nyári, őszi és téli keverékeink közül biztosan lesz olyan, amelyik a megfelelő időben, a megfelelő módon elvetve működni fog. Keresd szaktanácsadóinkat, akik segítenek a mix kiválasztásában vagy összeállításában, valamint teljes technológiával állnak rendelkezésedre, a kombájn levonulásától a következő főnövény vetéséig.

Tudj meg többet a www.talajreform.hu weboldalon!

Ettől lesz gyönyörű a szegfű: metszési tanácsok lépésről lépésre

2025. július 25. 16:10

A szegfű bőséges virágzásához elengedhetetlen a metszés. Mutatjuk, mikor és hogyan vágja vissza, hogy egész szezonban díszítsen!

Ezért nem virágzik a leander – 7 gyakori hiba

2025. július 24. 11:10

Hiába a gondos öntözés és buja lomb, ha a leander nem virágzik? Mutatjuk, mi állhat a háttérben, és hogyan virágoztathatja meg!

Vertikális kert és ehető ágyás – így kertészkedünk idén

2025. július 23. 08:10

A kertészkedés nemcsak hasznos, de idén is divatos: bemutatjuk, mely trendek formálják a kerti terek jövőjét a szakértők szerint.

Július 25-ig szavazhatunk! Melyik faj legyen a 2026-os Év madara?

2025. július 23. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) "Év madara" programjának célja, hogy a jelölt madárfajok, és végül a győztes faj életmódjával, szokásaival és élőhelyével közelebbről megismerkedjen a nagyérdemű.

Zöldtrágyázás, mint a zöldítés legegyszerűbb módja

2018. május 31. 13:03

A 2018-as év megint jelentős változásokat hozott a zöldítésben. Az ökológiai jelentőségű területeket érintő növényvédőszer használati tilalom sok gazdálkodó zöldítési gyakorlatát megváltoztatja.

A zöldítés szerepe az erózió elleni talajvédelem rendszerében

2018. február 1. 07:58

Hazánkban a talajerózió által veszélyeztetett terület mintegy 2,3 millió ha kiterjedésű. A termesztett növényeknek az erózió elleni védelemben kulcsszerepük van. Megkülönböztethetők a jó és a rossz talajvédő hatású növénycsoportok.

Csak a támogatás miatt vetünk zöldtrágya növényeket vagy kihasználjuk a pozitív hatásaikat is?

2019. augusztus 1. 19:27

A zöldtrágya növények használata nem csupán a 10/2015. (III.13.) FM rendeletben foglaltaknak való megfelelés miatt fontos, annak agronómiai előnyei is vannak. Azt, hogy milyen szempontokat érdemes figyelembe venni az ökológiai másodvetések alkalmazásánál, az augusztusi Agrofórumból kiderül.

Esőáztatta, virágos születésnap

2022. június 20. 12:15

Bosszantó, amikor egy 30 éves születésnapot hónapokig terveznek a szervezők, majd meghívják rá a fontos partnereket, és aztán néhány óra leforgása alatt a szakmai programok egy részét keresztbe húzza az időjárás.