Erdély legnagyobb mezőgazdasági gépgyűjteménye – a Haszmann Pál Múzeumban
Az erdélyi Haszmann Pál Múzeummal, annak bemutatkozásával és Haszmann Pállal személyesen Mezőkövesden, a szokásos őszi gépésztalálkozón találkoztam évekkel ezelőtt.
Akkor elhatároztam, hogy amint alkalmam adódik, megnézem ezt az igen gazdag néprajzi és mezőgazdasági eszköz- és gépgyűjteményt. Idén egy Erdély-túra keretében volt lehetőségem meglátogatni a gyűjteményt, és úgy gondolom, úgy érzem, hogy egy rövid bemutatás erejéig e sorozat keretei közé illesztve hírt kell adnom az Agrofórum olvasóinak is erről a fantasztikus, évtizedek alatt kialakított, generációk által gyarapított és gondozott „értéktár”-ról, amelyhez hasonlatos nincs több Erdélyben. Mindenkinek csak ajánlani tudom, hogyha arra jár, ne hagyja ki Haszmann Pál érdekfeszítő, történelembe ágyazott előadását, és a gyűjtemény megtekintését.
A Haszmann Pál Múzeum Erdély legkeletibb szegletében, Csernáton alsócsernátoni „felében” található, Kézdivásárhelytől nem messze. Csernáton első írásos említése 1281-ből való, ekkor már iskolája és temploma volt a falunak, amelynek nagy szellemi és épített öröksége a múltjának legnagyobb értéke.
A csernátoni Múzeum 1973-ban, több mint 45 éve nyitotta meg kapuját a nagyközönség előtt, és 1999-ben nevezték el alapítójáról, Haszmann Pálról. Haszmann Pál pedagógus (1902-1977) és felesége Haszmann Pálné Cseh Ida (1909-2003) magángyűjteményüket ajánlották fel, múzeumalapítás céljából, székely-magyar közösségüknek. Sok lelkes ember és támogató segítségével válhatott valóra több évtizedes múzeumteremtő álmuk, munkájukat fiaik és azok családjai folytatják, és viszik ma is tovább.
Az intézmény a Damokos Gyula kúriában és annak parkjában, illetve kertjében kapott helyet, mely az 1950/70-es években teljesen elhanyagolva, állagában leromolva, pusztulva, „gazdátlanul” végnapjait élte, amikor múzeumlétesítés céljából az akkori állami vezetők kijelölték és átadták.
A kúria (1. kép) a 17-19. században épült, neoklasszicista külsejét 1831-ben nyerte el.
A több mint kéthektáros terület és többszobás kúria lehetőséget teremtett a múzeum/skanzen létrehozására. Az épület ma szépen rendbe hozva, szobáiban, helyiségeiben izgalmas kiállításokkal (a Haszmann család múltjával, történetével, az erdélyi mezőgazdálkodás, népi mesterségek bemutatásával és relikviáival, egyedi, a régmúltból megmentett tárgyakkal, dokumentumokkal stb.) várja látogatóit. A gyűjtemény nagyon fontos – és tanulságos – részét képezi a község és a vidék művelődéstörténetét, illetve nevezetes személyeinek életét, munkásságát bemutató alapkiállítás. A Múzeum udvarán Csernáton nagy szülötteinek, Bod Péternek (18. századi református lelkész, irodalomtörténet-tudós, író) és Végh Antalnak (ezermester, műszaki zseni, Gábor Áron munkatársa) a mellszobrai „állnak őrt”.
Épített örökségünk emlékei kopjafákkal, keresztekkel, sírkövekkel a vidék székely temetőképének eredeti arculatát tükrözik.
A múzeumlátogatást emlékezetessé tette számunkra Haszmann Pál (az alapító egyik fia) szenvedélyes, mégis humoros, ízig-vérig a székely-magyar örökséget, az együvé tartozást, az összefogás fontosságát hangsúlyozó lebilincselő előadása, múzeumbemutatása a „Csernátoni Népfőiskola” épületében (2. kép). Ezzel az útravalóval a „zsebünkben” néztük végig a skanzent, a különböző kiállításokat, elsősorban persze a mezőgazdasági gépgyűjteményt.
Az Erdély-szerte egyedülálló mezőgazdasági szerszám- és gépkiállítás Háromszék gazdálkodásának múltját, tárgyi és szellemi anyagát hivatott bemutatni, a korabeli gőzgépeket, cséplőgépeket, traktorokat, motorikus erőgépeket (stabilmotorokat), talajművelő gépeket, valamint jó néhány egyedi mezőgazdasági szerszámot.
A mezőgazdasági szerszám- és gépgyűjtemény egyes darabjainak gyűjtése az 1960-as évek második felében kezdődött, először apróbb eszközökkel, díszített tárgyakkal, kovácsolt kapákkal és ekékkel. A főépület, a kúria mögött elsétálva a gyűjtemény egy nagyobb csoportja látható, az egyhengeres – álló- vagy fekvőhengeres – dízel- és benzines, kis teljesítményű, 2, 4, 6, 8 lóerős motorok, az ún. stabilmotorok (3. kép).
Ezek egy transzmissziós szíjrendszer segítségével szinte bármilyen gépezetet (munkagépet), pl. fúrógépet, köszörűt, darálót, szeletelőt, körfűrészt stb. meghajtottak. A gyűjtemény egyik szép példánya a budapesti Langen Wolf gépgyár benzines Otto-motorja (4. kép). Ez a kökösi Petrovits családtól került a múzeumba. A Petrovits testvérek módos és hozzáértő mesteremberek voltak, sok géppel rendelkeztek; Fordson traktorral dolgoztak, cséplőgarnitúrájuk több is volt. A motort leszármazottaiktól vásárolta meg Haszmann Pál.
A gyűjtemény legrégebbi darabjai a 16-17. századi ekepapucsok, faásók, favillák, faboronák, fahengerek, kapák, sarlók, lószerszámok, kengyelek, zablák, csengettyűk és harangok. A 18. századból fagerendelyes, domború kormánylemezes, vaspapucsos ekék, vágógereblyék, cséphadarók maradtak fenn.
A talajművelőeszköz-gyűjtemény egyik ékessége a falu nagy szülötteként számon tartott, 1848-as ezermester, Végh Antal által tervezett és gyártott Végh-féle vaseke (5. kép). Ez egy váltóeke-típus, amely forradalmasította a mezőgazdaság eszköztárát. Annyira bevált Háromszék hegyes-dombos vidékén, hogy százával, ezrével igényelték. Ez szorította ki Háromszékről az addig használt faekéket, de a határon kívülre is jutott belőle. Így került Budapestre is, Vidacs vas- és ekegyároshoz, aki megvásárolt egy példányt, de a patentet nem, viszont ez nem akadályozta meg abban, hogy elkezdje gyártani; így a Végh Antal által feltalált eke Vidacs-féle vasekeként szerepel a későbbi szakirodalomban.
Csernátonba 1887-ben érkeztek meg az első gőzgépgarnitúrák, kiszorítva ez által a cséphadarókat és a lovas cséplőszerkezeteket. Kezdetben több gazda vagyonát képezte a cséplőgép, később egyéni tulajdonba ment át. Három cséplőgarnitúrát (masinát vagy tüzesgépet) tartottak számon a faluban a két világháború között, és az 1940-es években: a Pál János-, az Orbán Gyula- és a Molnár József-félét. Felsőcsernátonban a Rákossy, Ikafalván a Dombi családnak volt cséplőgépe – nagy dolog volt ez! A cséplőgarnitúrához tartozott az erőgép, a gőzgép (6. kép), és a mellé csatlakozó cséplőszekrény, cséplőgép (7. kép), a tartozékaival együtt.
A cséplőgép (cséplőszekrény) fa-, vagy vasvázra építve különböző dobszélességgel készült, sík-, vagy golyóscsapágysorral volt ellátva. Tartozott hozzá egy szalmafelhordó (elevátor) és egy vízszivattyú (pumpa), amely tűz esetén oltásra volt alkalmas. Más kellékei: rosták, szíjak, dobkések, csapágyak, ékek, ponyvák, kéziszerszámok stb. A gőzgépet egyik gazdaságtól a másikig ökrökkel húzatták.
A múzeum jelenleg 10 gőzgéppel és 11 cséplőgéppel büszkélkedhet, ezek a favázas és fém cséplőszekrények a budapesti Első Magyar Gazdasági Gépgyár Rt.-ben, a Magyar Királyi Államvasutak Gépgyárban, illetve a híres Hofherr-Schrantz gépgyárban készültek. A kiállítás „ékességei” közé tartoznak még a különálló kerekekre szerelt herefejtők, ebből hat látható a gyűjteményben, ugyancsak a fenti gyárakból kerültek ki, de lencserosták, a két világháború között használt műtrágyaszóró, a hazai és külföldi gyárak magtisztítói, szelektorai is gazdagítják a múzeumot.
A korabeli traktorok (8. kép) külön látványt képviselnek. A gyűjteményben többek között található egy 1922-es amerikai, petróleummal működő Fordson traktor (9. kép), két magyar gyártmányú Hofherr és egy Mc Cormick traktor (10. kép).
A gyűjteményben még vashengerek, perjetépő-boronák, küllős kapák, kaszáló- és kapálógépek, marokrakó aratógép, arató-kötözőgép, burgonyapergető (pityókapergető – 11. kép), múlt század eleji tárcsásborona, burgonyafüllesztő, különböző lencse- és csigarosták, szecskázógép stb. is megtalálhatók.
A szállítóeszközök között elsősorban a háromszéki szekértípusokat (12. kép) sikerült begyűjteni. Többek között a terményszállításra szolgáló hordószekér – melyre 22 mázsát is fel lehetett rakni –, valamint az utazószekér jellegzetes háromszéki típusa, a pergőszekér, vagy kasos szekér is látható, amelyek esetében, más vidéktől eltérően, a kast csigolyából (vesszőből) fonták.
A technikatörténeti tárgyakat felvonultató „rádiós” kiállítás a készülékek sokaságát sorolja elénk: a legkorábbiak, a kristálydetektoros fülhallgatós rádiók mellett a hangrögzítő, hangvisszaadó készülékek, korabeli telefonok, gramofonok stb. is helyet kaptak az 1920-as, 1930-as évektől kezdődően egészen napjainkig. A gyűjteménynek több mint nyolcvan százalékát sikerült ismét működőképessé tenni.
A Múzeum kertjébe áttelepített székely házak (13. kép), vízimalom (14. kép), a székely népi építészeti örökség egy-egy jellegzetes típusa adja igazán a skanzen jelleget. A székely házakat fából, sátortetővel építették, zsindellyel födték. Ezek többosztatú, ereszes és tornácos székely háztípusok. Korabeli bútorzatukkal, berendezéseikkel, tárgyi emlékanyagukkal, eszközeikkel a régi falusi élet hangulatát idézik, akárcsak az eredeti formájukban felállított, restaurált régi háromszéki székelykapuk.
Őriznek itt faragott és feliratos mennyezettartó gerendákat, kőemlékeket, középkori ablak- és ajtóbélleteket, és még számos „kincset”, amelyeket látni kell és „szóra bírni”, hogy meséljenek a régmúlt időkről, az alkotó (falusi) emberről.
A vidék méhészkedési múltjának bemutatása külön is érdekes és gazdag gyűjteménye és látnivalója a szabadtéri múzeumnak (15. kép). Különlegesség az emberábrázolású odukaptár (16. kép).
A Damokos-kúria későközépkori boltíves pincéjében kapott helyet a vidék öntöttvas-művességét bemutató kiállítás, a Kályhamúzeum. Ez nemcsak kályhákat, de dísztárgyakat, a hitélettel, temetőkultúrával kapcsolatos művészi „öntvénycsodákat” és használati tárgyakat is magába foglal. A gyűjtemény legrégebbi darabjai a 17-18. századból valók, többségük pedig a 19. századból, a magyar öntöttvas-művesség fénykorából, Erdély hírneves öntőgyáraiból került ki.
Az intézmény igazi „élő múzeum”! 1973 óta működik vele párhuzamosan a Csernátoni Népfőiskola és a Bod Péter Közművelődési Egyesület, melyek tevékenységét 2006-tól a Haszmann Pál Közművelődési Egyesület hangolja össze. A Népfőiskola áprilistól októberig fogadja a hagyományos kézműves mesterségek – fafaragás, bútorfestés, nemezelés, fonás-szövés, ács, asztalos, kerekes mesterségek, művészi kovácsolás, székelykapu-építés és -faragás – megismerésének igényével és e lehetőséggel élni kívánó fiatal alkotók százait a legkisebbektől a legnagyobbakig.
Ezt a Múzeumot látnia kell minden Erdélybe látogató hazánkfiának, fiatalnak és idősebbeknek, hogy – mint mi is – hírét vihesse az erdélyi székely-magyarok gazdag és értékes múltjának, építészeti és műszaki kultúrájának, egy olyan, párját ritkító néprajzi, mezőgazdaság- és technikatörténeti gyűjteménynek, amely a Haszmann család generációkon átívelő hazaszeretetét, és a közösség értékeinek megőrzése, bemutatása iránti ragaszkodását, vágyát, elhivatottságát dicséri.
Elérhetőség:
Cím: 527070 Alsócsernáton (Cernat), 330-as szám
Kovászna megye (jud. Covasna), Románia
Tel.: +40 267 367 566
E-mail: hpmuzeum@yahoo.com
(Haszmann Pál, Haszmann Lajos, Dimény Haszmann Orsolya)