Július utolsó hetében tovább folytatódott a kánikulai időjárás. A hőséget átmenetileg csak a helyenként kipattanó záporok, zivatarok enyhítették, egyébként a folyamatos meleg miatt már a hajnali harmatképződés is rendszerint elmaradt.
A kalászos gabonák és az őszi káposztarepce betakarítása gyakorlatilag befejeződött, akárcsak a szalma bálázása, elszállítása. A tarlóhántás ott tudott megindulni, ahol a területek némi csapadékot is kaptak, ezeken a helyeken az elszóródott magok csírázásnak indultak, másutt ez még várat magára.
A csírázó növényeken máris nagy tömegben megjelentek az éhező kártevők, főként a bolhafélék, de jelen vannak a szárnyas levéltetű alakok is. A gabonatarlókon a gabonafutrinka keres ideális tojásrakó helyet, de jelenleg még nem található ilyen.
A virágzó növényeken a pattanóbogár fajok folytatnak érési táplálkozást, de a peterakáshoz még nekik sincs megfelelő terület.
A hántolatlan területeken a mélyen gyökerező gyomnövények még találnak némi nedvességet, virágzik a parlagfű, főként a művelőutakon, ahol nem volt gabona. A pollenszórás megszakítása érdekében szükség lenne a mielőbbi tarlóhántásra. A nehezen irtható gyomnövények elleni tarlókezeléssel most érdemesebb várni, mert az erősen viaszos, megvastagodott leveleken kevésbé hatnak a gyomirtó szerek.
A kukorica fejlődése a tartós kánikulai napok miatt leállt, az alsó levélemeletek felszáradása még a jobb vízellátottságú térségekben is elkezdődött. A légköri aszály miatt várhatóan lesznek termékenyülési problémák, de ez csak később fog kiderülni.
Az amerikai kukoricabogár-imágók rajzása folyamatosan növekvő. A kihelyezett csapdák a valós létszámnál most kevesebbet fognak, ezért érdemesebb a kukoricacsöveken károsító bogarak egyedsűrűségét megállapítani a védekezés szükségességének az eldöntéséhez.
A kukoricamoly második nemzedéke már a nyugati tájegységekben is megkezdődött, a csapdák növekvő létszámban fogják a lepkéket, miközben az előző nemzedék hernyói befejezték károsításukat a szárban.
A napraforgó érése is felgyorsult. Az alsó levelek felszáradása és a tányérok citromérése egyszerre zajlik. A korábban alternáriával fertőzött levelek elszáradása következtében alig találni friss tüneteket, de más kórokozóknak sem kedvez a jelenlegi forró, száraz klíma. Az érőfélben levő táblákon máris megkezdődött a mezei madarak (seregélyek, örvös galamb) tömeges károsítása, a riasztás kevés eredménnyel jár.
A burgonya kényszerű érése az öntözött területeken is elkezdődött. Az elszáradt leveleken nem különíthető el az elhalást okozó kórokozó, illetve a kényszerű elhalás.
A szójavetéseken tovább erősödött a kétfoltos takácsatka-fertőzés, a levelek elszáradása gyakori jelenség, viszont a peronoszpórás megbetegedés a helyi esők ellenére sem erősödött.