Az elmúlt héten uralkodó nyárias időjárás hatására felgyorsult a növények növekedése és fejlődése. A napi maximumok általában 25-30 Celsius fok körül alakultak, és éjszaka sem hűlt le 10 fok alá a hőmérséklet. Csapadék csak elvétve, szórványosan hullott, minimális mennyiségben. A kedvező időben az őszi árpa érési folyamatai felgyorsultak, a termés elérte a viaszérés állapotát, a homoki területeken rövid időn belül megkezdődik az aratás.
A legutolsó károsító felmérések alapján a még zöld lombozaton illetve a kalászokon kisebb mértékű pirenofórás levélfertőzés és szeptóriás szemfertőzés (6-10 %) alakult ki, de a mértéke nem képes befolyásolni a termés nagyságát. Búzán és árpán a levéltetű fertőzés nyomán, a kalászokon és a zászlós levélen megjelent a korompenész is. A szárazra fordult időjárás erőteljesen gátolja a kalászfuzáriózis terjedését, a korábbi tünetek beszáradtak, újabb fertőzést most csak a viharok által megdöntött állományokban lehet észlelni.
A kukorica vetések fejlettsége erősen változó. Újabb és újabb drótféreg által károsított területekről érkeznek jelzések, az esetek többségében ott, ahol elmaradt a talajfertőtlenítés. Kérdéses, hogy az újravetés után megmarad-e az állomány. A kukoricamoly első nemzedékének a rajzása folyamatosan tart, és emelkedő tendenciájú. A déli tájegységekben a hőösszeg számítások alapján megkezdődik az amerikai kukoricabogár lárvák kelése. Azokon a területeken, ahol az előző évben is kukoricát termesztettek, és fertőzést is tapasztaltak, ott meg kell kezdeni a megfigyelést. A kukorica fejlettségétől függetlenül megkezdődött a levéltetvek betelepedése a növényekre, az alsó leveleken már kialakultak az első kolóniák.
Az optimális időpontban elvetett napraforgó fejlettsége elérte a csillagbimbós állapotot. A levéltetű fertőzés a bimbók környékén 30-35 %-os mértékű. Táblaszéleken megkezdődött a lucerna és a mezei poloskák betelepedése is, bár a fertőzés most még csak észlelési szintű. Megjelentek az első primer szklerotíniás tőfertőzés tünetek is, táblánként változó mértékben. Ugyancsak megfigyelhetők 10-25 %-os mértékben az alsó leveleken az alternária és a szeptória tünetei is. A többi levél- és szárfertőző gombabetegség tünetei még nem jelentek meg.
Az őszi káposztarepcében a becők telítődése folyamatos, a károsítók közül most a levéltetvek és a lisztharmat megjelenése jelent újdonságot, de a védekezési küszöbértéket egyik fertőzés sem éri el.
A burgonyabogár fertőzöttség általában alacsony szintű, folyik a tojásrakás és a lárvakelés. A levéltetvek betelepedése folyamatos és erős. A burgonya sorzáródása miatt megnőtt a burgonyavész fertőzés kialakulásának veszélye, ezért meg kell kezdeni a megelőző jellegű védekezéseket.