Növényvédelmi előrejelzés

A monília járványos terjedésének az esélye maximális

Agrofórum Online

Az április 20-i csapadék helyenként zivatarral és jégesővel érkezett. A hónap elején érkezett fagyok nyomán a kajszi, mandula és őszibarack ültetvényekben most tisztulnak a fák az elhalt virágoktól. A szilva a sziromhullás stádiumában van, míg a cseresznye, a meggy az alma és a körte fővirágzásban élvezi a kellemesebb időt.

Április utolsó dekádja végére az évszaknak megfelelően alakult az időjárás. A korábbi időszak rendszeres éjszakai fagyai megszűntek és a nappali maximumok 10 Celsius fok fölé emelkedtek. Mindez a Földközi tengeri déli légáramlásnak köszönhető, ami a felmelegedés mellett csapadékot is hozott a Kárpát-medencébe. Szeszélyes eloszlásban szinte mindenhova jutott több-kevesebb eső, így a talaj legfelső rétegében emelkedett a nedvességtartalom.

Cseresznye (fent) és kajszi moníliás fertőzése

A csapadékosabb periódus a kórokozók számára ideális feltételeket teremtett, így a csonthéjas gyümölcsű fák esetében a virágfertőző monília járványos terjedésének az esélye maximális. A betegség nemcsak az éppen virágzó fajokra veszélyes, hanem az éppen elvirágzottakra is, így minden csonthéjast fungicides kezelésben kell részesíteni, mert az elvirágzott kajsziban már láthatóak a moníliától elhalt vesszők. A védekezésre most felszívódó készítményeket vagy azok kontakt kombinációját kell használni.

A tafrinás levélfodrosodás fertőzés még most is veszélyezteti az őszibarackot, ugyanis a hőmérsékleti viszonyok még most is kedveznek a kórokozónak. Elsősorban a nektarinok és a sárgahúsú fajták érzékenyek a tafrinás levélfodrosodásra. A csonthéjas gyümölcsűek kártevői közül folyamatosan repül a poloskaszagú szilvadarázs mindkét faja, igaz alacsony létszámban. Ugyanez vonatkozik a szilvadarázsra is, ugyanakkor a kelet gyümölcsmoly rajzása jóval népesebb. A keleti gyümölcsmoly mostani nemzedéke elsősorban az őszibarack fiatal hajtásait veszélyezteti.

Az almatermésű fák szívókártevői közül jelenleg a levélpirosító levéltetű a domináns, de a hőmérséklet emelkedésével egyre aktívabbá válik a vértetű is. A több hullámban érkező csapadék alaposan megnövelte az alma-és körtevarasodás fertőzés veszélyét, főként a tömeges aszkospóra szóródás miatt, valamint azért, mert a növények is fokozottan érzékeny fenológiai stádiumban vannak. Körtében a varasodás veszély mellett megkezdődött a körtelevél-bolha lárváinak a kelése. A kikelt lárvák többsége, 95-98 %-a most L1-es lárvastádiumban vannak, a maradék tömeg L2-es fejlettségű. Az imágók tojásrakása most stagnáló, de a hőmérséklet emelkedésével ismét emelkedő tendencia várható.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Hatalmas károkat okoz a vetési bagolylepke hernyója

2019. szeptember 17. 13:33

Némileg csökkent az ázsiai márványos poloska aktivitása, de mellette a zöld vándorpoloska minden fejlődési alakja szívogat.

Támadnak a levéltetvek

2021. június 8. 14:32

Június első hetét a várva-várt kora nyári időjárás jellemezte. A nappali maximumok időnként megközelítették a 30 Celsius fokot, éjszakánként azonban csupán 10-12 fok volt, emiatt a harmatképződés igen erős volt. Kisebb szórványos csapadék csupán a hét végén hullott, helyenként zápor, zivatar formájában. A melegedő idő hatására a fejlődésben lemaradt növények, különösen a kukorica gyorsabban növekszik, bár országszerte még most is jellemző a növények lilulása.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: készítsük elő a növényeket a téli tárolásra!

2022. november 2. 09:24

A lakásból nyárra kihelyezett mediterrán növényeinket fel kell készíteni a téli „üzemmódra”.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: készüljünk a monília elleni védekezésre a csonthéjasoknál!

2023. március 8. 12:36

A csonthéjas termésű gyümölcsfák első komoly problémájára is most készüljünk fel, mert a mandula már a síkvidéki tájakon is kibontotta szirmait, de a korai kajszifajták szintén virágzás közeli állapotban vannak!