Március második dekádjában tovább folytatódott a megszokotthoz képest hűvösebb és változékony időjárás. Az élénk szél a nappali időszakra rendszeresen visszatért, a hőmérsékleti maximumok általában 5-10 Celsius fok körül alakultak, éjszakánként viszont az ország minden tájegységében fagyott, a derült tájakon -5-10 fok alá is süllyedt a hőmérséklet.
A jelentéktelen mennyiségű csapadékot, ami eső és hó halmazállapotban egyaránt előfordult, a szél gyorsan felszárította, így a belvizektől mentes országrészekben a talaj felszíne száraz és poros. A belvízzel elborított terület nagysága fokozatosan csökken, de még most is igen jelentős nagyságot tesz ki.
Az enyhe február után a március eddig kifejezetten hűvösen alakult, így a növények fejlődése lelassult, de a már virágzó mandulában és kajsziban a fagyok jelentős kárt tettek. A végleges fagykárok nagyságát megbízhatóan csak a későbbiekben lehet megállapítani. A mandulán és kajszin túlmenően a szilva a rügyfakadás, az alma a rügyduzzadás-egérfüles állapot, a cseresznye és a meggy a virágrügy duzzadás állapotában van, az őszibarack rügyei pedig erősen bolyhosodnak. A most várható felmelegedéssel robbanásszerű változás fog beállni a fejlődésben.
A lemosó permetezések a vontatott növényfejlődés miatt még most is aktuálisak az ültetvényekben áttelelő alma levélpirosító levéltetű, a zöld almafa levéltetű, a vértetű valamint a hamvas őszibarack levéltetű ellen. Hasonló a helyzet a piros gyümölcsfa takácsatkák, az almalevél atkák illetve a körtelevél bolha esetében. A körtelevélbolha első imágói március első dekádjában bújtak elő a zalai tájegységben. Egyedsűrűségük egyelőre alacsony, 10 ágrész kopogtatása alapján mindössze 4-5 darab. Vannak ugyan már lerakott tojások is, de mennyiségük elenyésző.
A kórokozó virág-és hajtásfertőző monília, a sztigminás- és blumeriellás levélbetegségek, a lisztharmat és varasodás fertőzés illetve az őszibarack tafrinás levélfodrosodás csökkentése érdekében szintén elvégezhető még vagy megismételhető a rezes és a kénes lemosás. Zalai levélvizsgálatok alapján az almafa varasodás levélen áttelelt aszkospóráinak szóródása még várat magára. A mikroszkópos vizsgálatok eredményei alapján az aszkuszok 60 %-ában még éretlen az aszkospóra, de a várható felmelegedés és főként egy csapadékosabb periódus felgyorsítja az érési folyamatot.
Szőlő ültetvényekben jórészt befejeződött a metszés, a tőkék nedvkeringése is megindult. Fagykárról egyelőre nincsenek információk.