Növényvédelmi előrejelzés

Csapadékhiány gátolja a növények fejlődését

Agrofórum Online

Az őszi kalászosok és a káposztarepce fejlődését immár nem a felmelegedés, hanem a drasztikus csapadékhiány gátolja. Jelenleg mind az őszi árpa, mind pedig a búza a bokrosodás stádiumában van, de igen vontatott a növények fejlődése. Ugyanez mondható el a repce fejlődésére, stagnál a növekedés, miközben a kártevő rovarok folyamatosan gyülekeznek a vetésekben.

Az elmúlt hét időjárásában fokozatos változás állt be. A korábbi hideg napokat lassú melegedés váltotta fel. Az ország északkeleti tájegységeit leszámítva megszűntek az éjszakai fagyok, nappal pedig 15-20 Celsius fok körüli hőmérsékletet lehetett mérni. Folyamatosan emelkedik a talajhőmérséklet, közelít a 10 Celsius fok felé. Csapadék a hónap utolsó hetében sem esett, és a közeljövőben jelentősebb mennyiségre továbbra sem lehet számítani.

Az őszi árpán és a búzán a kórokozók fejlődése az alsó, idősebb leveleken a jellemző, bár mind a szeptóriás levélfoltosság a búzán, mind pedig a hálózatos levélfoltosság az őszi árpán csak gyengének mondható jelenleg. Az idősebb leveleken látható beteg foltokon tömegesen találhatók szaporító képletek, melyek már bőséges harmatképződés mellett is képesek megfertőzni a fiatal leveleket, esetleges csapadékhullás után pedig fertőzési hullám elindítói is lehetnek.

Búza vetéfehérítő kárkép

Kártevők közül a melegedés hatására az előző héthez képest intenzívebbé vált a vetésfehérítő bogarak betelepedése a táblaszegélyekbe. A fejlettebb őszi árpában most 10 hálócsapásban 5-10 bogarat is láthatunk, míg a gyengébb búzában ez a fogási érték 3-5 darab. Ha a nappali hőmérséklet tartósan 15 fok körül stabilizálódik, akkor a bogarak betelepedése tovább fog erősödni. A kártevő most még a táblaszegélyekben tartózkodik, de hamarosan a vetések belsejében a találkozhatunk velük. Folyamatosan figyelni kell a peterakás kezdetét, és amennyiben az egyedsűrűség eléri a 8-10 darabot 10 hálócsapásban, indokolt lehet a táblák szegélykezelése.

Vontatottan fejlődik a repce is. A kártevők betelepedése a melegebb idő hatására ismét erőre kapott. A repce szárormányosok betelepedésének a második hulláma kezdődött el, bár ennek nagysága sokkal kisebb, mint a február végi invázió volt. A korábbi fertőzés lárvái már károsítanak, eltérő fejlettségűek a lárvák, de a mostani rajzásból is várható még fertőzés. A szárormányosok mellett emelkedő tendenciát mutat a fénybogarak betelepedése, a hónap utolsó napjaiban a csapdák fogása 3 nap alatt elérte a 8-12 darabot. A fénybogarak mellett a keresztesvirágú növények bolhái és a földibolhák is jelen vannak a növényeken, és a szárazság miatt erőteljesen hámozgatják a növények lombozatát, bár ezzel mérhető kárt nem idéznek elő.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Tovább folytatódik a kukoricamoly rajzása és már a napraforgó szárbetegségei is megjelentek

2018. június 12. 10:46

A mostani időjárási környezetben a kártevők és kórokozók egyaránt megtalálják biológiai igényüket a gyors felszaporodáshoz.

Erőteljes támadásban a peronoszpóra, a lisztharmat és a szürkerothadás

2020. július 29. 06:51

 Az elmúlt hét időjárását a változékonyság jellemezte. Az átlagosnál kissé hűvösebb nappali és éjszakai hőmérséklet mellett több hullámban csapadékfront érte el, amiből helyenként kéthavi csapadék is lehullott. Az átmeneti lehűlés nem csökkentette a rovarkártevők aktivitását, a betegségek pedig a nedvesség hatására ismét erőteljesen fertőznek.

Továbbra is erőteljesen fertőz a szőlőperonoszpóra

2019. augusztus 28. 08:33

A barackmoly és a keleti gyümölcsmoly folyamatosan rajzik, ugyanez mondható el a nyugati dióburoklégy előfordulásáról is.

Hatékony növényvédelmi előrejelzés a gazdálkodó saját területére

2021. június 24. 05:28

Korunkban egyre jobban felértékelődik a növényvédelmi beavatkozásokat támogató rendszerek, eljárások szerepe.