Az elmúlt héten folytatódott a nyárias időjárás. Az országon több hullámban átvonuló időjárási frontok többfelé hoztak csapadékot, de sok tájegység nem kapott az esőből. A hirtelen hőmérsékletváltozás néhány körzetben komoly jégveréssel társult, jelentős károkat okozva. A nappali és éjszakai hőmérséklet már lecsökkent, megszűnt a 30 fok feletti forróság.
Az éjszakai minimumok rendszeresen 10–15 fok közötti értékre csökkentek, így jelentős a hajnali harmatképződés, ami elsősorban a gombabetegségek terjedésének kedvez. Az igen erős parlagfű fertőzöttség nemcsak a szántóföldi területeken, hanem a kertészeti kultúrákban is általános gond, ráadásul megkezdődött a virágzásuk is.
Almásokban és körtésekben a gyakori nedvességborítás és a magas relatív páratartalom egyaránt kedvez a varasodás és a lisztharmat fertőzés erősödésének levélen és a gyümölcskezdeményeken is. Az almamoly és az almalevél aknázómoly rajzása folyamatos, de enyhén csökkenő tendenciát mutat.
Ennek ellenére a „férges” gyümölcsök aránya jelentős, emiatt a moníliás termésrothadás növekvő, sok a fák alatt a lehullott termés. A körtelevélbolha minden fejlődési alakja megtalálható a fákon, a mézharmatos és korompenészes lombozat és termés gyakori. A zárt lombkorona megnehezíti a védekezést a kártevő ellen.
Csonthéjas gyümölcsű ültetvényekben tovább erősödik a sztigminás és a blumeriellás levélbetegség fertőzés. Már gyakori a lombozat sárgulása és a részleges levélhullás, ami kedvezőtlen kihatással van a hajtásnövekedésre és a jövő évi rügydifferenciálódásra.
Fontos teendő a lombozat egészségének a megőrzése, erre most már megfelelnek a kontakt hatású gombaölő készítmények is. A keleti gyümölcsmoly és a szilvamoly rajzása minimális szintre csökkent, de a fertőzött gyümölcsök aránya, főként a házikertekben jelentős, emiatt itt is sok a moníliás termés. A hatékony védekezést nehezíti a folyamatos gyümölcsérés.
Szőlőültetvényekben az amerikai szőlőkabóca populáció zömét a kifejlett egyedek alkotják. A lárvák már csak a népesség 20-22%-át teszik ki. A védekezést tovább kell folytatni a fitoplazma fertőzés terjedésének megelőzése érdekében.
A kisebb-nagyobb esőzések hatására erősödött a fiatal levelek peronoszpóra fertőzöttsége, általános a lisztharmat fertőzés, elsősorban az érzékeny fajták fürtjein, ahol már gyakori a részleges fürtelhalás, feketedés. Lombon és fürtön a feketerothadás tünete általánosnak mondható, sok az elfeketedő, nekrotizált folt, emiatt folytatni kell a védekezést ezen kórokozó ellen is.
Erősödőben a nyugati dióburok fúrólégy rajzása, de nagy a szóródás az egyes ültetvények között, ezért a védekezés időzítése során elsősorban a saját csapdázási adatokra érdemes alapozni. Általánosan erősödik viszont a baktériumos és a gnomóniás fertőzés, ami a lombozatot és a termést egyaránt érinti, ezért fontos teendő a mielőbbi védekezés, amire tökéletesen megfelelnek a réztartalmú készítmények.