Növényvédelmi előrejelzés

Itt az ideje a lemosó permetezésnek

Agrofórum Online

Október második dekádjában a sok évi átlagnak megfelelő időjárás alakult ki. A nappali maximum hőmérséklet csak a napos déli órákban érte el a 20 Celsius fokot, borúsabb időben inkább a 10-15 fok a jellemző. Éjszakánként borultságtól függően csupán 5-8 fok a jellemző. Mély fekvésű területeken állandósult a reggeli párásság és a fagyveszély. A néhány nappal korábban lehullott változó mennyiségű csapadék javított a talajok nedvesség ellátottságán, de néhány körzetben, főként Kelet-Magyarországon csupán néhány milliméter eső hullott.

 A gyümölcsös és szőlőültetvényekben jórészt befejeződtek a betakarítási munkálatok, így felkészülhetünk az idei szezon utolsó növényvédelmi feladatára, az őszi lemosó permetezésre. Szükségessége abban rejlik, hogy az év során felszaporodott, és áttelelésre váró kórokozók és kártevők szaporító képleteit jó hatékonysággal tudjuk gyéríteni. A permetezés elvégzését akkor érdemes elkezdeni, amikor a gyümölcsfák és a szőlő lombozatának 50 százalékát már lehullajtotta.

Ez általában az első esős őszi napok és deres hajnalok után következik be. Vizsgáljuk át, hogy a fákon, tőkéken milyen károsítók nyomait találjuk, és annak függvényében döntsünk, milyen készítményt használunk lemosásra. Általános őszi lemosásra legalkalmasabbak a rezet és ként tartalmazó készítmények, de abban az esetben, ha rovarkártevők is felfedezhetők a növényeken, akkor érdemes elővenni az olajat is tartalmazó lemosó szereket, illetve ezek gyári kombinációit.

A permetlében levő olaj vékony bevonatot képez a pajzstetveken, vértetű vattabevonaton, áttelelő takácsatka és levéltetű tojásokon, azok megfulladnak levegő hiányában. A réz hatóanyag a lisztharmat gombák kivételével hatásos számtalan kórokozó ellen, míg a kénes készítmények a lisztharmat gombák áttelelő szaporító képleteit képes elpusztítani.

A lehulló lombozat nitrogén tartalmú műtrágya oldattal való kezelése felgyorsítja a levelek korhadását, mert elősegíti a humifikálást előidéző mikroorganizmusok felszaporodását. A levelekre elegendő 1 százalékos töménységben kipermetezni a nitrogén oldatot.

A kerti pázsitot is ebben az időszakban kell felkészíteni a téli időszakra. A fűnyírás gyakoriságát már ritkíthatjuk. Ekkor már ne juttassunk ki nitrogénben gazdag trágyákat, inkább a foszfor és kálium túlsúlyos, magnéziumot is tartalmazó gyeptrágyákat használjuk. Ezektől a tápelemektől a gyepek télállósága javul, és könnyebben átvészelik a zordabb hónapokat is. A télre való kondicionálás előtt érdemes a nyár során felgyülemlett levélmaradványokat, mohásodást szellőztetővel eltávolítani és a fűre hullott leveleket is gyűjtsük össze rendszeresen.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

A szárazság sem gátolja a csupasz csigák pusztítását

2020. szeptember 23. 13:25

Az elmúlt hét időjárása a késői nyarat idézte, a nappali hőmérséklet 25 Celsius fok körül mozgott, éjszaka viszont gyakran süllyedt a hőmérő higanyszála 10 Celsius fok alá, időnként már közelített a 0 fok felé. Eső már 3 hete nem hullott, ami kedvezett az őszi betakarítási munkáknak és az érési folyamatoknak. Növényvédelmi szempontból az időjárás inkább a kártevők fellépésének kedvezett, míg a kórokozók tevékenysége háttérbe szorult.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (11. rész)

2020. január 15. 12:51

A cseresznyére és a meggyre már évek óta oly veszélyes, virágfertőző meggy monília szempontjából járvány közeli helyzet alakult ki a májusi csapadékos időben.

A sok csapadék miatt nehézséget okoznak a kórokozók

2020. augusztus 19. 12:36

Az elmúlt időszak időjárását a több alkalommal és kiszámíthatatlanul átvonuló időjárási frontok alakították. A csapadék mennyisége helyenként meghaladta a kéthavi mennyiséget, felhőszakadást, jégesőt okozva. A talajok nedvességtartalma jelenleg kedvező állapotú, de a sok csapadék miatt a kórokozók nehézségeket okoznak.

Megjelentek a virágbimbók a parlagfüvön

2022. június 30. 09:24

A parlagfű fejlődése még az elmúlt hetek szélsőségesen meleg és száraz időjárásának az ellenére is folytatódott.