Bár a naptár szerint március közepe van, de az időjárás továbbra is télies képet mutat. Az utóbbi napokban is a nappali hőmérsékleti maximumok rendre nem érték el a 10 C0-ot, éjszakánként pedig borultságtól függően -5-10 fok alá süllyedt a hőmérséklet.
A növények február végén mutatott rügyaktivitása teljes mértékben megállt, csupán a korai hagymások, nárciszok, hunyorok küzdenek a hideggel. A korábbi felmelegedés hatására megduzzadtak a kajszi és más csonthéjasok virágrügyei, de remélhetőleg még elviselik az éjszakai fagyos órákat.
Az év eleje óta lehullott kevéske csapadék nem pótolta a felső talajrétegből elszivárgott és elpárolgott nedvességet, ezért az egész országra jellemző a krónikus csapadékhiány. A nyugati országrészben másfél, közép-és kelet Magyarországon kéthavi csapadék hiányzik a talajokból. Ez egyaránt érezteti hatását a szántóföldi- és kertészeti kultúrákban. Ez alól most a gyümölcsös ültetvények még kivételek, de a későbbiekben itt is hiányozni fog az elmaradt hó és eső.
A gyümölcsös ültetvények zömét és a szőlőt már megmetszették, de látva az időjárás alakulását, még most sem késő befejezni ezt a műveletet. Fagymentes napokon folytatható a télvégi lemosó permetezés, egészen a rózsaszín bimbós állapotig, általános lemosó permetezésre elegendő a réz+kén kombináció, de ha a metszés során pajzstetű, vértetű, takácsatka áttelelő tojás fertőzést tapasztalunk, olyan szerkombinációt válasszunk, amiben olaj is van. Eddig a tartós szárazság megóvta őszibarack fáinkat a tafrinás levélfodrosodás fertőzéstől, de csapadékosabbra forduló időjárásban, pláne hűvös időben akár többszöri megismételt rezes permetezésre lehet szükség.
Veteményes kertjeinkben készüljünk fel a talajlakó kártevők (drótférgek, cserebogár pajorok, lótetvek) elleni talajfertőtlenítésre, valamint szórjuk ki a tervezett komplex műtrágyákat. Ha enyhül a hideg, már vethető a hagyma, spenót, sóska, petrezselyem, sárgarépa, duggatható a fok- és vöröshagyma. Szerves trágyát ilyenkor már csak később ültetendő tápanyagigényes növények alá szórjunk, de azonnal dolgozzuk is be a talajba.
Most szórjunk szerves trágyát a rózsa- és már dísznövény bokrok alá. Gyepeinket, pázsitjainkat alaposan megtépázta a hosszúra nyúlt tél és a szárazság. A gyors fakadás elérése érdekében vágjuk le az avas füvet, gyepszellőztetővel tisztítsuk meg az elhalt fűszálaktól, hogy levegőhöz jusson a gyökérzet. Végezetül szórjuk ki a tavaszi starter tápanyagot, és ha lehetséges öntözzünk is, mert a gyepnek is hiányzik az elmaradt csapadék.
Pótoljuk a hiányzó talajtakaró fakérget vagy már mulcsanyagot, mert az védi a talajt a további kiszáradástól és a korai gyomosodástól. Ürítsük ki a komposztálót, azzal is pótolhatjuk talajaink szervesanyag és tápanyag készletét.