Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés – március 09.

Agrofórum Online

Bár a naptár szerint március közepe van, de az időjárás továbbra is télies képet mutat. Az utóbbi napokban is a nappali hőmérsékleti maximumok rendre nem érték el a 10 C0-ot, éjszakánként pedig borultságtól függően -5-10 fok alá süllyedt a hőmérséklet.

A növények február végén mutatott rügyaktivitása teljes mértékben megállt, csupán a korai hagymások, nárciszok, hunyorok küzdenek a hideggel. A korábbi felmelegedés hatására megduzzadtak a kajszi és más csonthéjasok virágrügyei, de remélhetőleg még elviselik az éjszakai fagyos órákat.

Az év eleje óta lehullott kevéske csapadék nem pótolta a felső talajrétegből elszivárgott és elpárolgott nedvességet, ezért az egész országra jellemző a krónikus csapadékhiány. A nyugati országrészben másfél, közép-és kelet Magyarországon kéthavi csapadék hiányzik a talajokból. Ez egyaránt érezteti hatását a szántóföldi- és kertészeti kultúrákban. Ez alól most a gyümölcsös ültetvények még kivételek, de a későbbiekben itt is hiányozni fog az elmaradt hó és eső.

A gyümölcsös ültetvények zömét és a szőlőt már megmetszették, de látva az időjárás alakulását, még most sem késő befejezni ezt a műveletet. Fagymentes napokon folytatható a télvégi lemosó permetezés, egészen a rózsaszín bimbós állapotig, általános lemosó permetezésre elegendő a réz+kén kombináció, de ha a metszés során pajzstetű, vértetű, takácsatka áttelelő tojás fertőzést tapasztalunk, olyan szerkombinációt válasszunk, amiben olaj is van. Eddig a tartós szárazság megóvta őszibarack fáinkat a tafrinás levélfodrosodás fertőzéstől, de csapadékosabbra forduló időjárásban, pláne hűvös időben akár többszöri megismételt rezes permetezésre lehet szükség.

Veteményes kertjeinkben készüljünk fel a talajlakó kártevők (drótférgek, cserebogár pajorok, lótetvek) elleni talajfertőtlenítésre, valamint szórjuk ki a tervezett komplex műtrágyákat. Ha enyhül a hideg, már vethető a hagyma, spenót, sóska, petrezselyem, sárgarépa, duggatható a fok- és vöröshagyma. Szerves trágyát ilyenkor már csak később ültetendő tápanyagigényes növények alá szórjunk, de azonnal dolgozzuk is be a talajba.

Most szórjunk szerves trágyát a rózsa- és már dísznövény bokrok alá. Gyepeinket, pázsitjainkat alaposan megtépázta a hosszúra nyúlt tél és a szárazság. A gyors fakadás elérése érdekében vágjuk le az avas füvet, gyepszellőztetővel tisztítsuk meg az elhalt fűszálaktól, hogy levegőhöz jusson a gyökérzet. Végezetül szórjuk ki a tavaszi starter tápanyagot, és ha lehetséges öntözzünk is, mert a gyepnek is hiányzik az elmaradt csapadék.

Pótoljuk a hiányzó talajtakaró fakérget vagy már mulcsanyagot, mert az védi a talajt a további kiszáradástól és a korai gyomosodástól. Ürítsük ki a komposztálót, azzal is pótolhatjuk talajaink szervesanyag és tápanyag készletét.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Tömegesen rágnak a repcebolhák

2021. szeptember 1. 10:34

Augusztus utolsó dekádjában gyökeres fordulat állt be hazánk időjárásában. Az addigi nyári meleget kora őszi, mérsékelten meleg időjárás váltotta fel. Több, egymást követő időjárási front hozott ugyan csapadékot, de szeszélyes eloszlása miatt van olyan tájegység, ahova csekély mennyiségű eső hullott, másutt viszont felhőszakadás öntözte a földeket. Sok még az ápolatlan tarló, az árvakelés mellett a nehezen írtható évelő gyomnövények egyre nagyobb teret nyernek, bőven megérve a tarlógyomirtásra.

Poros talajba kerülnek az őszi kalászosok – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2023. október 10. 12:40

Október első dekádjában folytatódott az évszaknál kissé melegebb, de száraz időjárás, melyet a dekád végén egy hidegfront szakított meg, némi csapadékkal. A talaj nedvességtartalma alig változott, így az őszi kalászosok poros talajba kerülnek, emiatt vontatott kelés várható.

Komposztáljunk, használjunk mulcsot

2020. október 21. 09:03

Október második dekádjában az átlagosnak megfelelő, csendes időjárás volt a jellemző. A korábbi sok csapadékot hozó időjárási frontok elvonultak, helyében túlnyomóan napos idő alakult ki, ami kedvez az esőzések miatt megakadt mezőgazdasági munkálatok folytatásának. Az erősen felázott talaj miatt néhány feladat befejezése csúszik, különösen a szántóföldön. A kertészetekben és a házi kertekben a betakarítás már jórészt befejeződött, most inkább a jövő évre való felkészülés az időszerű. Most elsősorban a házi kerti aktuális teendőkről írnék.

A nedvesebb időjárás ismét előcsalta a meztelencsigákat - Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. szeptember 28. 06:10

A nedvesebb viszonyok kedveznek a meztelencsigák jelenlétének, így többek között a hullott gyümölcsből is jókorát lakmároznak. A kártevő gyérítése minden lehetséges eszközzel még most is hatásos.