Növényvédelmi előrejelzés
Növényvédelmi előrejelzés

Poros talajba kerülnek az őszi kalászosok – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

Poros talajba kerülnek az őszi kalászosok – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

Agrofórum Online

Október első dekádjában folytatódott az évszaknál kissé melegebb, de száraz időjárás, melyet a dekád végén egy hidegfront szakított meg, némi csapadékkal. A talaj nedvességtartalma alig változott, így az őszi kalászosok poros talajba kerülnek, emiatt vontatott kelés várható.

Az őszi káposztarepce vetések zöme 2-4 valódi leveles fejlettségű, de az augusztus végén elvetett állományok már ennél is erősebbek. A bolhakárosítás már kevésbé viseli meg a növényeket, de az idősebb leveleken még jól látható, hogy milyen erős volt a fertőzési nyomás, melyet csak intenzív védekezéssel lehetett elhárítani. 

A repcedarázs kártétel azonban most is indokolja a védelmet, mert a különböző fejlettségű (L1-L3) álhernyók folyamatosan táplálkoznak a növényen. A peronoszpóra tünetei alig erősödtek a korábbi időszakhoz képest, de a levéltetű kolóniák a növények 50%-án most is szívogatnak. 

Repcedarázs álhernyója és kártétele

Az egész országra kiterjedő veszélyt jelentenek a mezei pockok. A folyamatos betelepedés most leginkább a repceállományokat és a kelőfélben levő őszi kalászos gabona vetéseket veszélyezteti amellett, hogy az évelő pillangósokban már eddig is tetemes károkat okoztak. A károsítás és a gradáció veszélye folyamatosan fennáll, mert a korábbi és jelenlegi száraz időjárás különösen kedvező a mezei pocok populáció további erősödéséhez és terjedéséhez.

 A mezei pocok ilyen mértékű jelenléte mellett az Alföld déli tájegységeiben látványosan megjelentek a güzüegerek táplálékhalmai, melyeket télire gyűjtenek össze, persze mindez eltörpül a mezei pocok okozta károk mellett.

Mezei pocok kolónia repcében

Az őszi kalászosok közül az árpa vetések egy része már kikelt vagy sorol, a búzát most vetik. Az árvakeléseken látható szeptóriás, pirenofórás és vörösrozsda tünetek még nem terjedtek át a vetésekre, de folyamatos fertőzési forrást jelentenek rájuk. A jelenlegi időjárás ugyan nem kedvez az átfertőződéshez, de csapadékosabb körülmények esetén valóssá válhat a veszély. 

Árpa hálózatos levélfoltossága

Az árvakeléseken tenyésző fűféle- és gabona levéltetű kolóniáknak eddig kedvező körülmények miatt az őszi árpa vetéseken rövid időn belül megkezdődik a szárnyas levéltetű alakok és a kabócák áttelepedése. A levéltetű és kabóca populáció nagy része egyúttal vírushordozó is, így a korai vetések átfertőződésének nagy az esélye. Már most érdemes kihelyezni a vetések szegélyébe a betelepedés kezdetét jelző ragacsos fogólapokat.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Erősödött a szőlőlevelek lisztharmat-fertőzöttsége – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. augusztus 28. 16:10

Almásokban és körtésekben pedig a megszokottnál kb. 1 hónappal korábban elkezdődött a termés betakarítása.

Készülődnek a mezei pockok – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. augusztus 28. 08:10

A kisült területek mezei pocok populációja jelenleg a ruderális területeken (parlag, árokpart) tartózkodik, illetve az évelő pillangósokon összpontosul.

Nem nyugszanak a poloskák, a meleg kedvez a terjedésüknek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. augusztus 22. 16:10

A zöldség- és gyümölcskultúrákban érezhetően megemelkedett a zöld vándorpoloskák és az ázsiai márványospoloskák károsítása.

Fokozódnak a madárkárok a napraforgóban – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. augusztus 21. 08:10

A tányérok érettsége alapján deszikkálás után megkezdhető a napraforgó betakarítása, így elkerülhető a nagyobb termésveszteség.

Megjelent a rózsarozsda, védeni kell a díszkerteket is

2021. május 19. 08:45

A májusi eső aranyat ér. Ez a közmondás az idei tavaszon még határozottabban igaz. Május második dekádjában egymást váltogatták a hűvös, csapadékos és a meleg, napsütéses időszakok. Az aranyat érő esőből szinte minden tájegységbe jutott kisebb-nagyobb mennyiség. A bőségesebb csapadék elsősorban a Dunántúlt érintette. Az eső és a vele járó magasabb páratartalom kedvezett a nedvességigényes kórokozók terjedésének és a levéltetvek felszaporodásának kertészeti és szántóföldi növénykultúrákban egyaránt.

Növényvédelmi előrejelzés: a csapadékhiány a legnagyobb probléma

2020. április 21. 09:17

Amennyiben az elvetett növények rövid időn belül nem kapnak nagyobb mennyiségű csapadékot, gondok lesznek az egyöntetű keléssel és a kelés előtti gyomirtások eredményességével.

Védekezzünk a moníliás gyümölcsfertőzés ellen – kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2023. szeptember 6. 16:40

Szeptember első hetére majd minden gyümölcs- és zöldségféle szedhető, ezért a még támadó betegségek és kártevők elleni védekezést csak az alkalmazott növényvédő szerek élelmezés-egészségügyi várakozási idejének szigorú betartása mellett lehet végrehajtani.

Pocok, hörcsög, szárormányos, belvíz keseríti a gazdák életét

2021. február 23. 08:53

Régi bölcsek állítják, hogy „nem eszi meg a kutya a telet”. Ez a közmondás az idei télre is igaz. Már-már azt hittük, hogy megússzuk komolyabb hideg nélkül, de február eleje megcáfolt bennünket. A hideg nem tartott sokáig, de annál keményebbnek bizonyult. A tél okozta elfagyások mértékéről hamarosan meggyőződhetünk. Most, február utolsó dekádjában már enyhült a tél szorítása, éjjelente még fagypont körüli a hőmérséklet, de ha kisüt a nap, akár 10-15 Celsius fok is lehet.