Növényvédelmi előrejelzés

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés – március 16.

Agrofórum Online

A mögöttünk álló egy hétben időjárásunk alakulásában érdemi változás csak a hó közepén történt. Előtte a sokévi átlagtól hűvösebb idő uralkodott, éjszakánként rendszeresen fagyott, gyakran -5 C0 alá süllyedt a hőmérséklet, nappal pedig 10 C0 körül alakult a maximum hőmérséklet. Általában derült éjszakák és nappalok jellemezték az égboltot.

Jelentősebb mennyiségű csapadék sehol sem hullott, így továbbra is igen száraz a talaj felső 100 centiméteres rétege. Általános panasz a talajvízszint további süllyedése, ami a mélyebb talajrétegekbe lehatoló növények számára is szomorú hír. Nincs tartalék víz a talajokban, így szomjaznak az ősszel vetett növények, ráadásul a késői hideg sem segíti a regenerálódást. Látványos fejlődést alig lehet észrevenni a kertészeti növényeken, de a rügyek lassú duzzadása azért több növényfajon megfigyelhető.

Alma korai rügypattanás

A rügyek feslésében legelöl a bogyós növények, a mandula és a kajszi jár, de más csonthéjasoknál is világosodnak a rügyek. Ahol még nem végeztek a metszéssel, ott igyekezni kell, vele párhuzamosan pedig a télvégi lemosó permetezéssel, vagy pedig át kell váltani a csak rezet és ként tartalmazó készítményekre.

Csapadék híján eddig a tafrinás levélfodrosodás nem veszélyeztette az őszibarackot, mert a fertőzés bekövetkezéséhez alapvetően szükséges a nedvesség. Ha az égiek kegyesek lennének a mezőgazdasághoz, akkor viszont azonnali beavatkozásra van szükség, főként, ha marad a hideg idő. A fertőzés veszélye csak az időjárás tartós felmelegedése esetén szűnik meg.

Ékköves faaraszoló lepke

Az utóbbi napokban több helyen is megfigyelték a különböző araszoló lepkefajok (ékköves araszoló, tölgyfa araszoló, sárgás tavaszi araszoló) rajzását. A lepkék rövid időn belül petéket raknak, és a kikelő araszoló hernyók a rügyek megrágásában, kiodvasításában jeleskednek. A legnagyobb gazdasági kárt erdők szomszédságában fekvő gyümölcsösökben és szőlő ültetvényekben képesek előidézni. Rejtőzködő színük miatt nehezen észrevehetők, beolvadnak környezetükbe. Az okozott kár gyakran tetemes tud lenni, főként a már megmetszett szőlőben.

A tél folyamán a gyümölcsösök és szőlők füvesített sorközeiben zavartalanul szaporodhatott a mezei pocok. A károsítás több esetben érintette a fák és tőkék gyökérzetét is. Az erősen fertőzött sorközök tárcsázásával hatékonyan gyéríthetjük a pocok populációt.

Rendeljük meg a szükséges feromon csapdákat a kártevők év közbeni rajzásának megfigyeléséhez, mert több faj rajzása már április folyamán elkezdődik.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Varasodás, tűzelhalás ellen kell védeni az almát, a körtét

2021. április 28. 12:14

Április utolsó napjai meghozták a tavaszi időt. A nagyon várt változást a több hullámban a mediterrán térségből érkező, meleg légtömegek idézték elő. Az elvirágzott gyümölcsösökben folyik a fagykárok okozta terméskiesés felmérése. Most még a kajsziról és az őszibarackról mondható el, hogy országszerte jelentős a kár.

Rengeteg a telelésre elvermelő csupaszcsiga

2019. október 30. 04:36

Az eddigi kerti munkák szomorú tapasztalata, hogy rengeteg a telelésre elvermelő csupaszcsiga, azok közül is a spanyol csiga.

Erőteljesen terjed az almafa vértetű, védekezzünk ellene!

2019. július 31. 08:33

Július utolsó hetének időjárását főként a nagy változékonyság jellemezte. Zivatarfelhők jöttek- mentek az országban, kiszámíthatatlan valószínűséggel okoztak csapadékot, helyenként jeget is hozva. Kisebb körzetekben az eső intenzitása jelentős károkat okozott. A jelenlegi növény-egészségügyi helyzet a betegségeknek és a kártevőknek egyaránt kedvez, elsősorban a magas páratartalom és az erős éjszakai harmatképződés miatt. A talaj átmeneti magas nedvességtartalma kedvező mikroklímát teremt a kórokozók számára, de több kártevő rajzása ismét erősödött.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (14. rész)

2020. január 28. 09:17

A száraz időjárás elsősorban a rovarkártevőknek, a csapadékosabb pedig a kórokozók nagyobb arányú megjelenésének fog kedvezni. Fertőzési forrásból bőven van a talajokban, ezért továbbra is fokozott lesz a jelentősége a megfelelő vetésváltásnak, a harmonikus tápanyagellátásnak és a prevención alapuló növényvédelemnek.