A múlt heti tavaszias idő után március közepére ismét változékonnyá vált az időjárás. A kettős fronthatás miatt esett ugyan némi eső, de tovább folytatódott a talajfelszín kiszáradása. A nappali hőmérsékleti maximumok ismét 10 Celsius fok alatt maradnak, éjszakára pedig fagyokra lehet számítani.
A még nem virágzó fák és a szántóföldi növények fejlődése ismét lelassult. Ismételt melegedésre csak a hónap utolsó napjaiban lehet számítani.
Kihasználva a száraz időt, nagy erőkkel folyik a tavaszi simítózás és a vetőágy előkészítés a később vetendő növénykultúrák számára. A tavaszi árpa és a zab mellett már földbe került a borsó is, bár robbanásszerű kelésre nem lehet számítani, mert a talajhőmérséklete igencsak alacsonynak mondható.
Az őszi káposztarepce fejlődése vontatott ugyan, de általában jó kondícióban várja a melegebb napokat. A repce szárormányosok betelepedése lelassult, de a növények gyökérnyaki részén tartózkodnak jelenleg is. Mint ismeretes, a korábbi fertőzésből már lárvák károsítanak a szárkezdeményekben, de további peterakás és lárvakártétel várható a későbbiekben. A betelepedés folyamatának további ellenőrzése fontos feladat, ezért a csalogató sárgatálakat és a ragacsos fogólapokat hagyjuk kint a növényállományokban, de ügyeljünk arra, hogy mindig a növények magasságában legyen, mert csak így szolgáltatnak megbízható adatokat.
Több helyről is jelzés érkezett arról, hogy nehézkesen indul a lucerna állományok tavaszi fakadása. Az ok feltehetően a jelenleg is tartó szárazság és az alacsony talajhőmérséklet. Az idő tavasziasra fordulásával remélhetőleg ez a probléma is megoldódik.
A talajok simítózása és elmunkálása elősegíti a gyorsabb felmelegedést és a vetési munkálatok előtt kicsíráznak a gyommagvak, így könnyebb lesz majd a gyomirtás. A kalászos gabonák gyomszabályozása- ahol még nem végezték el- napjainkban egyre aktuálisabbá válik. A hosszúra nyúlt ősz és az enyhe tél hatására szinte folyamatosan keltek a T1-T2 típusú gyomnövények, de hamarosan a többi, nagyobb hőigényű gyomnövény csírázása is megkezdődik.
Növénykórtani szempontból a kalászosok és a repce állapota még jónak mondható. Néhány levélfoltosságot előidéző betegséget leszámítva egészségesek a növények, és ez a kedvező állapot fenn is fog maradni egészen addig, amíg marad ez a hűvös és csapadék mentes idő.