Növényvédelmi előrejelzés

Lakmároznak a csupasz csigák – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

Agrofórum Online

A rovarkártevők idei tevékenysége jórészt lezárult, az elkövetkező időszakban már inkább a késő ősszel is aktív bagolylepke fajok károsításával kell számolni.

Október első napjaira megérkezett az őszi időjárás. A nappali maximumhőmérsékletek ritkán haladják meg a 20 °C-ot, éjszakánként pedig fagypont és 5 °C közötti a levegő hőmérséklete. A nagy hőmérsékleti különbség miatt erős az éjszakai harmatképződés, ami nagyban elősegíti a színes almafajták színeződését. A szeptemberben mért csapadék mennyisége a talaj felső rétegét feltöltötte nedvességgel, de a talajvízszint emelkedése országszerte várat még magára.

Kertészeti növénykultúrákban most a vetési bagolylepke rajzik még, petéit és lárváit szántóföldön és zöldségfélékben egyaránt megtaláljuk. A vetési bagolylepke, mint talajszinten károsító faj hernyója, a „mocskospajor” számtalan növényfaj gyökérnyaki részének elrágásával komoly károkat, növénypusztulást képes előidézni.

Mocskospajor
Mocskospajor

Különösen kedveli a virágzó gyomnövényekkel borított területeket, itt bőségesen rakja petéit a talajba, majd a kikelő hernyók a növényeket talajszinten rágják el, vagy a gyökérzöldségeket kiodvasítják.

A leghatékonyabb biológiai módszer a területek gyommentesen tartása, mert a kikelt lárvákat már igen nehéz kémiai úton megsemmisíteni. A kártevő fejlett hernyó alakban telel át a talajban, majd tavasszal itt fog bábozódni, és később rajzani a tavaszi nemzedék.

A még szabadban levő káposztaféléket több lombszinten károsító bagolylepke faj is károsíthatja ebben az időszakban. Közös jellemzőjük a levelek rágása. A fajok kis korukban még a növények felszínén károsítanak a levelek érközi részeinek rágásával, a levélereket viszont nem fogyasztják el.

Bagolylepke kártétele káposztán
Bagolylepke kártétele káposztán

Idősebb korukra viszont fénykerülővé válnak, és a fejesedő növény belső levelein táplálkoznak. A sok ürülék miatt a károsodott növény piacképtelen, és a mikroorganizmusok miatt rothadásnak indul a növény. Hatékonyan csak a fiatal hernyók ellen tudunk védekezni, addig, amíg a növények felszínén táplálkoznak.

A hőmérséklet alapos csökkenése miatt felgyorsult a zöld vándorpoloska és az ázsiai márványospoloska vándorlása a védett épületek irányába. Áttelelésre csak a teljesen kifejlett imágók képesek, a lárvák nem. Célszerű a lakóépületek nyílászáróit csukva tartani, mert a poloskák a legkisebb résen is képesek bejutni a belső térbe.

A csupasz csigák az esőzések hatására ismét aktivizálódtak, és a zöldségféléken és a lehullott gyümölcsökön még most is lakmároznak. Tevékenységük az első fagyokig kitart, ezért a védekezés még most is aktuális. A fejlett csigák peterakása még tart, a védekezéssel csökkenthetjük a tavaszi károsítást is.

Spanyol csigák körtén
Spanyol csigák körtén

Felgyorsult a csonthéjas fák lombhullása és a szőlő színeződése is jelzi az őszi lemosó permetezési szezon kezdetét. A növények alapos átvizsgálásával készüljünk a védekezésre, döntsük el, hogy milyen kártevők ellen kezeljük a fákat, szőlőtőkéket, ez alapján válasszunk készítményt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: megtáltosodott a zöld vándorpoloska és az ázsiai márványospoloska

2023. július 19. 11:40

Július második dekádjában túlnyomóan meleg, hőségnapokkal terhelt időjárás uralkodott. A nappali maximum hőmérsékletek rendszeresen 30 fok fölött tartózkodtak, és éjszakára sem csökkentek 20 fok alá.

Elkészült az országos poloskatérkép!

2020. november 11. 12:01

Az elmúlt öt évben vált tömegessé a jelenléte Magyarországon az invazív címeres poloskáknak – derül ki a 14 ezer kérdőívkitöltő válaszait összesítő felmérésből, amely alapján kirajzolódott az országos poloskatérkép. A Sokk a rovar Facebook közösség poloskatérképéből az derült ki, hogy nincs már olyan térsége az országnak, ahol ne jelentek volna meg ezek a rovarok, amelyeket lakosságarányosan a legnagyobb számban a déli megyékben észlelnek.

Hogyan óvjuk meg a balkonnövényeket a poloskáktól?

2024. november 8. 16:10

A poloskák sokféle táplálékforrást kedvelnek. A zöldségeken és a gyümölcsökön kívül a balkonnövényeket is szívesen fogyasztják.

Számíthat a poloskák őszi inváziójára? Egy térkép megmutatja

2023. november 3. 12:40

Ezen az őszön is mind gyakoribbá válik a városlakók kényszerű találkozása a poloskákkal. A hűvösödő éjszakák miatt, a közelgő tél elől ugyanis tömegesen hagyják el eddigi felségterületüket, hogy megtalálják a számukra legmegfelelőbb áttelelőhelyet nyújtó lakókörzeteket.