A májusi eső aranyat ér. Ez a közmondás az idei tavaszon még határozottabban igaz. Május második dekádjában egymást váltogatták a hűvös, csapadékos és a meleg, napsütéses időszakok. Az aranyat érő esőből szinte minden tájegységbe jutott kisebb-nagyobb mennyiség. A bőségesebb csapadék elsősorban a Dunántúlt érintette. Az eső és a vele járó magasabb páratartalom kedvezett a nedvességigényes kórokozók terjedésének és a levéltetvek felszaporodásának kertészeti és szántóföldi növénykultúrákban egyaránt.
Alma ültetvényekben tovább terjednek a lisztharmat másodlagos levéltünetei, így a korábbi fertőzésekkel együtt helyenként már most közepes-erős a fertőzöttség. A gyakori esők, a tartós nedvességborítottság és a magasabb páratartalom hatására a korábbi enyhébb fertőzés közepes fokozatúra növekedett, ezért a lisztharmattal együttes, intenzív védekezés javasolt nagyüzemi ültetvényekben és házi kertekben egyaránt.
Ugyanez vonatkozik a körtésekre, ahol a körtevarasodás terjedése okozhat növényegészségügyi gondokat. Kiskertekben a fiatalabb fákon az idén feltűnően sok a hajtáshervasztó darázs és a szivarsodró eszelények kártétele, valamint több kertből jelezték a borókákon megjelenő körterozsda tüneteket, melyek hamarosan a körtéket fogják fertőzni.
A gyümölcsmolyok repülése most elsősorban az almamolyra, a keleti gyümölcsmolyra és a szilvamolyra jellemző, bár mindegyik faj esetében a feromon csapdák fogása kissé csökkenő tendenciát mutat.
A levéltetvek most az almásokban, a szilvásokban aktívak különösen, de már a cseresznyében és a moníliától különösen beteg meggyesekben is felszaporodóban vannak. A meggyesek és a cseresznyések terméstisztulása lezajlott, a gyümölcsök már szépen fejlődnek. Itt az ideje a cseresznyelégy rajzáskezdetének a megfigyelésére kihelyezni a feromonnal erősített sárga ragacsos fogólapokat. A jó fogás érdekében a fák napsütötte oldalára és a lombkorona tetejére erősítsék a csapdákat.
A szőlő ültetvényekben jelenleg szünetel a tarka szőlőmoly rajzása, a szőlőlisztharmat és a peronoszpóra fertőzés számára most még kedvezőtlenek az időjárási feltételek.
Díszkertekben is megjelent már néhány károsító, így itt is indokolt lehet a növényvédelmi kezelés. A rózsákon most a levéltetvek szívogatására kell odafigyelni, valamint egyes, fogékony fajtákon megjelentek a rózsarozsda tünetei. Hamarosan várható a csillagrozsda és a lisztharmat fertőzés is, de a rózsadarazsak, különösen a hajtáshervasztó rózsadarázs okoz érzékeny károkat a bimbózó hajtásokban.
Az előző héten még a puszpángon táplálkozó selyemfényű moly hernyókat lehetett látni, azóta elvonultak bábozódni. Itt az ideje a feromonos csapdákat kihelyezni a bokrok közelébe, a rajzás kezdetének a megfigyelésére.