A tartósan meleg, nyarat idéző időjárás felgyorsította minden kertészeti növény fejlődését. A növények zöme most 2-3 hetes előnyben vannak a korábbi években megszokotthoz képest.
A leglátványosabb talán a szőlő fejlődése, ahol a korai érésű Csabagyöngye fajtán a bogyó már a Tokaj- borvidéken is borsószem nagyságú. A tavasz óta tartó szokatlan időjárás következtében a cseresznye– és meggyfákon nagyon egyenetlen az érés, van a gyümölcsök között már érő és van, amelyik még fejletlen zöld gyümölcs. A meleg és párás időjárásban jelenleg a kártevők és kórokozók többsége megtalálja életfeltételeit. A jégveréssel sújtott növényeknél a sebzéseken keresztül fertőző kórokozók jelentenek különösen nagy veszélyt.
A korábban már károsító rovarok mellett a napokban tömeges fertőzést okozó molytetvek látványos tömegszaporodásának lehettünk tanúi. A kártevő most elsősorban a káposztaféléken okoz fertőzést, de mellette más zöldségféléken is megfigyelhető. Házi kertekben különösen nehéz a hatékony védelem, mert a növények egy része már szedhető állapotban van, és nehéz betartani az élelmezés egészségügyi várakozási időt.
A molytetvek mellett megkezdte rajzását a selyemfényű puszpángmoly nyári nemzedéke. A kártevő lepkéiből egyelőre még csak néhányat fognak a feromon csapdák, de a rendszeres megfigyelés az alapja a védekezés helyes időpontban történő végzésének.
A szőlő rendkívül gyors növekedése előhozta a sárgulással járó mikroelem hiány tüneteket, ezért a következő permetezések során adagoljunk a permetlébe zöldítő levéltrágyát is. Időszerű a hajtásválogatás és a zöldmunkák elvégzése, mert ezzel szellősebbé tesszük a lombozatot, megkönnyítve a permetlé bejutását a levelek közé illetve a fürtökre.
Az amerikai szőlőkabóca fejlettsége elérte az L3-as lárvastádiumot, ezért ahol fertőz, védekezni kell, nehogy megfertőzze az egészséges szőlőtőkéket az aranyszínű sárgulás fitoplazma kórokozójával. A tarka szőlőmoly most szünetelteti rajzását, de a hernyók jelen vannak a fürtökben. A Duna-Tisza közén rágja a szőlő leveleit a zöld cserebogár, ezért ott védekezni kell. A lisztharmat, a peronoszpóra és a szürkerothadás mellett már megfigyelhetők a feketerothadás tünetei a leveleken, tehát kombinált védekezéssel tartható kordában a fertőzés. A reális veszélyt jelzi, hogy a szőlőperonoszpóra inkubációs ideje most csak 6 nap.
Gyümölcsmolyok közül változatlan intenzitással rajzik az almamoly, a barackmoly, a keleti gyümölcsmoly és a szilvamoly, ezért minden permetezés során rovarölő készítményt is kell a permetlébe tenni, ha molymentes gyümölcsöt szeretnénk előállítani.
A körte levélbolha most L1-es lárvastádiumban van, jó hatékonysággal gyéríthető.
A varasodás és a lisztharmat fertőzés klimatikus feltételei egyaránt fennállnak, tehát védekezni kell az almástermésű ültetvényekben. Most szisztemikus és kontakt készítmények együttes használata a célszerű, és a rezisztencia elkerülése érdekében váltogassuk a szereket. Már indokolt a kalcium levéltrágya adagolása is a feketefoltosság megelőzése érdekében, melyet évente legalább 5-6 alkalommal végezzünk el.