Növényvédelmi előrejelzés

Most kell megvédeni a repcét

Agrofórum Online

Az elmúlt hét túlnyomóan száraz és meleg időjárását a hónap utolsó napjaiban csapadékosabb periódus váltotta fel. Az erősen változó mennyiségű esővel együtt az időjárás is ősziesebbre váltott. A csapadék mennyisége tájegységenként igen eltérően alakult, nagyrészt csupán néhány milliméter, de Nyugat-Dunántúl és Dél-Alföld térségében jelentősebb mennyiség hullott, így az ország nagy részén továbbra is az aszályos idő az úr. A napraforgó és a kukorica aratása nagy erőkkel folyik, az őszi káposztarepcét elvetették, helyenként már megkezdték az őszi árpa vetését.

A csapadékosabb területek kivételével a repce állományok fejlettségében jelentős az eltérés. A fejlettebb állományok elérték a 2-4 valódi leveles állapotot, másutt pedig az elfekvő magok aránya jelentős, esetleg csíráznak a növények. Ennek megfelelően a károsítók, elsősorban a rovarkártevők fokozottan veszélyeztetik a repce vetéseket.

Továbbra is tömeges a bolha fajok fertőzési nyomása, különösen ott, ahol még nem nőttek ki a növények a bolha „foga” alól. A hámozgatás hatására gyakori a szikleveles növények elszáradása.

Repcedarázs álhernyói

A fejlettebb növényeken az L1-L3-as fejlettségű repcedarázs álhernyók foltokban tarra rágják a repcét. Az imágók rajzása még javában tart, a ragacsos sárga fogólapokon a heti fogás eléri a 40-50 darabot is. A jelek arra mutatnak, hogy a repcedarázs veszélyhelyzet még hosszú ideig fennmarad.

Az első levéltetű kolóniák is megjelentek, azok szaporodása a továbbiakban erősödni fog, így várhatóan a vírusos és fitoplazmás növényekből is egyre több lesz. A csapadékosabb térségekben enyhe tünetekkel ugyan, de a repce peronoszpóra tünetei is megfigyelhetők már, viszont fómás fertőzés még nincs a növények levelein.

A hosszú ideje tartó aszály nem gátolta a mezei pocok szaporodását a ruderális területeken, a legelőkön és az évelő pillangós táblákon. Erre utal a fertőzött területeken egyre aktívabbá váló ragadozó madár jelenlét. Az őszi vetésű növények kelésével párhuzamosan hamarosan várható a fertőzött területek irányából a mezei pocok áttelepülése, migrációja. Érdemes és indokolt is minden gazdálkodónak, földhasználónak tisztában lennie a helyi fertőzöttségi viszonyokkal, későbbi védelmi intézkedések megtétele érdekében. Amennyiben 100 négyzetméter átlagában a lakott mezei pocok járatok száma meghaladja a 3-4 darabot, indokolt felkészülni az őszi vetések táblaszegélyeiben.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

A várható felmelegedéssel robbanásszerű változás fog beállni a gyümölcsösökben

2021. március 24. 15:56

Március második dekádjában tovább folytatódott a megszokotthoz képest hűvösebb és változékony időjárás. Az élénk szél a nappali időszakra rendszeresen visszatért, a hőmérsékleti maximumok általában 5-10 Celsius fok körül alakultak, éjszakánként viszont az ország minden tájegységében fagyott, a derült tájakon -5-10 fok alá is süllyedt a hőmérséklet.

A zöld vándorpoloskák élvezik a késői meleg időt, minden növényen megtalálhatók

2020. szeptember 16. 08:28

Az erős harmatképződés és a nagy hőmérséklet-különbség kedvezően alakítja az alma színeződését, melynek betakarítása folyamatosan tart, akárcsak a körtéé és a késői érésű szilvafajtáké. Tart a korai diófajták szürete is.

Még aktívan szívogat a poloska a zöldség- és gyümölcsféléken

2020. szeptember 30. 08:53

Szeptember utolsó hetében egy atlanti eredetű hidegfront egyszerre véget vetett a késői nyárnak. A hidegfront a lehűlés mellett bőséges csapadékkal áztatta a határt, mely a korábbi többhetes szárazságtól az aszály jeleit mutatta. A nappali hőmérséklet azóta nagyot zuhant, így ritkán kúszik a hőmérő 20 Celsius fok fölé, éjszaka pedig 10 fok körüli a hőmérséklet. A mély fekvésű területeken reggelente gyakori a párásság és a köd.

Már tömegesen szaporodnak a molytetvek

2019. június 18. 08:37

A borsót most az akácmoly és a borsómoly veszélyezteti, még a zöldborsó állományokban is, a termés megrágásával.