Az elmúlt időszakhoz képest változatlanul a sokévi átlaghoz képest jóval magasabb hőmérséklet határozza meg időjárásunkat. Több alkalommal is megdőltek az éjszakai hőmérsékleti rekordok, így átmenetileg sem frissültek fel az emberek, állatok és a növények.
Országos eső továbbra sem áztatta a földet, viszont kiszámíthatatlan eloszlásban rendszeresen lecsapott több zivatar, felhőszakadás. A nappali hőmérséklet néhány fokos csökkenése ellenére továbbra is az aszály az úr a Kárpát-medencében.
Felgyorsult az őszi alma- és körtefajták érése, néhányat hetekkel korábban szüretelni kell. A már korábban is tapasztalt gyümölcshullás mellett felgyorsult a magas hőmérséklet miatti lombhullás is.
A napégés a fák déli és nyugati oldalán folyamatosan károsítja a termést, a rovarrágás és más fizikai sérülés miatt erősödik a moníliás gyümölcsrothadás. Az almamoly továbbra is folyamatosan rajzik, így a fertőzött gyümölcsök aránya is tovább nőtt. A nagy hőség kissé gátolta a vértetűfertőzés erősödését, de a korábbi fertőzési értékek nem mérséklődtek.
A csonthéjas gyümölcsű növények – különösen a cseresznye és a meggy – fizikális eredetű lombhullását nem mérsékelte a hőmérséklet némi csökkenése, a még nem szüretelt szilvafajtákon erősödött a gyümölcshullás. Ebbe a folyamatba besegít a szilvamoly- és a keleti gyümölcsmoly-rajzás emelkedése is.
A moníliás gyümölcsfertőzés nem csak a lepotyogott termést, hanem a fán maradottat is érinti. A száraz idő elősegíti a fákon a „gyümölcsmúmiák” képződését, ami további fertőzési forrásként szolgál.
A dióültetvényekben a nyugati dióburok-fúrólégy rajzása csökkent, de az eddig kikelt lárvák már így is 20-50% közötti fertőzést okoznak, és a fertőzés erősödése várható.
A szőlőfajták betakarítása felgyorsult. A betegségek közül a levelek lisztharmatos megbetegedése lassan, de folyamatosan emelkedik. Más kórokozók terjedését a jelenlegi időjárás csak a csapadékot kapott ültetvényekben segíti elő.
Az amerikai szőlőkabóca egyedszáma csökkenőben van, de az imágók száma még így is magas. A védekezés indokolt a továbbiakban is, illetve a fitoplazmával fertőzött tőkék eltávolítása sürgető feladat, a terjedés megelőzése miatt.
A zöldség- és gyümölcskultúrákban érezhetően megemelkedett a zöld vándorpoloskák és az ázsiai márványospoloskák károsítása. A meleg időjárás kifejezetten felgyorsította a kártevők lárvakelését és az okozott károkat.
A paradicsom és a paprika, valamint uborka mellett más zöldségfélék is veszélyben vannak, de a kártevők igen magas létszáma miatt a fák termése (alma, körte, őszibarack) már most is foltosodik, elhal a gyümölcshús.
Jelentős értékek mennek veszendőbe a gyapottok-bagolylepke hernyójának károsítása miatt a szántóföldi növényeken túlmenően csemegekukoricában, paradicsomban, paprikában. A védekezés szinte lehetetlen a folyamatos érés és a kártevő hernyó rejtett életmódja miatt.