Növényvédelmi előrejelzés

Növényvédelmi előrejelzés: a szőlő már csak szürettel menthető

Agrofórum Online

A csapadékos napok és a sáros talaj félbeszakította a napraforgó aratását, az őszi talaj előkészítési munkálatokat, valamint az őszi káposztarepce vetését.

Szeptember első napjaiban gyökeres változás állt be az időjárásban. Egy mediterrán csapadékfront több napon át áztatta a Dunántúl és Közép-Magyarország tájegységeit. A csapadék mennyisége több körzetben meghaladta a havi átlag 1,5-2 szeresét, mely néhol jégesővel társult. Az ország keleti része ennél jóval kevesebb csapadékot kapott. A hőmérséklet visszaesett, a napi maximumok már 25-26 C körül alakulnak. Azokban az üzemekben, ahol augusztus utolsó hetében elvetették a repcét, már sorolnak a vetések. Tart a téli körte és alma betakarítása is, mintegy 3 héttel korábban a megszokottnál, teljes erővel szüretelik a késői érésű szőlőket is.

A szőlő esetében szükség is van az igyekezetre, mert a sok eső miatt az eddig viszonylag alacsony szürkerothadás fürtfertőzés rohamos terjedése várható. A bogyók megszívták magukat nedvességgel, vékony a bogyóhéj, és maguktól is képesek a felrepedésre. Védekezésre már nincs lehetőség, csupán a gyors szüret lehet a segítség. A tartós nedvességborítás kedvez a hónaljhajtások peronoszpórás fertőzésének, mely akár levélszáradást is eredményezhet. A szüret utáni lisztharmat áttelelő alakja elleni védekezés során érdemes megfontolni a peronoszpóra elleni kezelést is.

Körtéseinkben az eddigi jelentős körte levélbolha egyedsűrűség jelentős csökkenése figyelhető meg, így ezen kártevő elleni védelemmel már az idei szezonban nem kell foglalkozni.

Az almát, körtét, diót veszélyeztető almamoly rajzása is a minimális szintre csökkent, de a korábbi időszak tartósan magas rajzása miatt a késői szüretelésű ültetvényekben még kialakulhat gyümölcsfertőzés. Védekezésre csak a várható szüret figyelembe vételével lehet gondolni.

A keleti gyümölcsmoly viszont még most is intenzíven repül a feromoncsapdákba. Ebben az időszakban már jórészt csak a birs van veszélyben, melynek szüretelésére csak október végén kerül sor. A károk elkerülése érdekében itt feltétlenül szükséges a védekezés.

A gyümölcsfertőző monília minden, még fán levő termést képes fertőzni, főként, ha sérülés érte rovarok által, jégveréstől vagy akár szélveréstől is. Már most is gyakran látható a kórokozó jellegzetes tünete a lehullott gyümölcsökön, de akár fent a fákon is. Ha lehetséges, ezeket a terméseket gyűjtsük össze, mert további fertőzések forrásai lehetnek.

A selyemfényű puszpángmoly rajzása már hetek óta tart. Ennek ellenére még most is repül néhány lepke a csapdákba. Az első tojásrakásból kikelt hernyók károsítása mellett ezért még jó ideig veszélyeztetett a buxus. A bokrok belsejének alapos szemlézésével győződhetünk meg a hernyórágásról.

A sok csapadék kedvező hatással van az őszi káposztarepce kelésére, így gyorsan képes kinőni a fiatalkorban fellépő kártevők „foga” alól. A repcebolha, a keresztesvirágúak földibolhái most kevésbé szomjaznak, ezért kevesebbet táplálkoznak, talán kisebb kárt is okoznak. Az ökológiai gazdálkodásban másodvetésként elvetett repce, mustár és olajretek komoly veszélyben van a repcedarázs álhernyói ugyanis több helyen már tarrágással fenyegetik a növényeket. A zöldítés szabályai ugyanis nem engednek meg semminemű kémiai beavatkozást a károk elhárítása érdekében. A jelenlegi helyzet különösen ott veszélyes, ahol a közelben repcevetések vannak, és az átfertőzéshez minden feltétel adott.

A mezei pocok fertőzöttség országos szinten alacsonynak mondható. A megművelt területeken a populáció veszélyességi küszöbérték alatti. Az árokpartokon és más ruderális területeken kissé magasabb a pocok kolóniák egyedsűrűsége. Ezen területek szomszédságában a lehetőség adott a vetések szegélyeibe történő betelepedésre. Ennek megelőzése érdekében az ilyen területeken érdemes egyedi járatkezeléssel felszámolni a pocokfertőzést.

A kukorica az augusztusi hőség és csapadékhiány miatt befejezte élettevékenységét. A levélzet elszáradása mellett már a csuhélevelek is szárazak, szétnyíltak, a cső kilátszik a levelek közül és lefelé fordult. Gyapottok bagolylepke hernyókkal már csak elvétve lehet találkozni. A korábbi szemrágásokon viszont a fuzáriumos fertőzöttség már most eléri a 8-10 %-os szintet. Az esők miatt átnedvesedett csöveken további fertőzés kialakulása várható, ezért az optimális nedvességi szintre megszáradt kukoricát érdemes minél gyorsabban learatni.

A kalászos gabonák árvakelésein erősödő gabona levéltetű és kabóca fertőzés kialakulása figyelhető meg. A fertőzés különösen a korai vetésű őszi árpát és búzát veszélyezteti a szívogatás okozta közvetlen károk miatt és a gabonavírusok, különösen az árpa sárga törpülés vírus terjesztése miatt. Ebből a szempontból a későbbi vetésű gabonák kisebb veszélynek vannak kitéve.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Kiugró egyedszámmal rajzik a dióburok-fúrólégy

2021. augusztus 18. 08:32

Az augusztus közepéig tartó hőséget egy magas nedvességtartalmú atlanti eredetű hideg légtömeg söpörte ki a Kárpát-medencéből. Előtte a napi hőmérsékleti maximumok rendre 35 Celsius fok körül alakultak, és éjszaka sem csökkent a hőmérséklet 20 fok alá. A tikkasztó hőségben a kifejezetten napfényigényes növényeken is gyakori volt a napégés az extrém UV sugárzás következtében. A hónap második dekádja végére átmenetileg hűvösebbek a nappalok és az éjszakák, lehullott esőtől felfrissültek a növények.

Szürkerothadás tizedeli a szeder megmaradt termését

2020. október 7. 09:01

Október első hetében száraz és csapadékos napok váltogatták egymást. A hőmérsékletek is ennek megfelelően változtak, nappal 20 Celsius fok körüli, éjszakánként pedig 5-10 fok volt.  Derült éjszakákon az alacsonyabb hőmérséklet dominált. Jelentősebb eső a nyugati tájegységekben hullott, a csapadék mennyisége kelet felé csökkenő tendenciát mutatott. A lehullott eső javította a talajok felszín közeli nedvesség ellátottságát. A korábbiakhoz képest alacsonyabb hőmérséklet és az esők beindították a fák lombhullását.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (15. rész)

2020. január 29. 13:36

Az őszibarack fák „réme”, a tafrinás levélfodrosodás ebben a szezonban is több hullámban fenyegette a fákat, annak ellenére, hogy viszonylag kevesebb volt a csapadék, és korán kitavaszodott.

Itt az utolsó pillanat a metszés befejezésére

2019. március 13. 08:28

Az elmúlt héten folytatódott a tavasziasan enyhe idő, de a szárazság aggasztóan súlyos továbbra is. A kisebb csapadékok nem enyhítettek a talajok nedvességhiányán, az eddig eltelt két és fél hónapban 100-150 mm az elmaradt csapadék.