Június első dekádjára megérkezett a nyáriasan meleg időjárás. A nappali maximumok rendszeresen 25-30 Celsius fok körül alakulnak, és éjszaka sem csökken a hőmérséklet 14-16 fok alá. A frontmentes időszak miatt csak helyenként alakulnak ki záporok-zivatarok. Reggelente igen erős a harmatképződés. A jelenlegi időjárás egyaránt kedvez a kártevőknek és a kórokozóknak. A májusi bőséges csapadék után intenzív a növények hajtásnövekedése, különösen ott, ahol a késői fagyok miatt gyenge lesz a termés.
Minden gyümölcskultúrában igen erős a levéltetű fertőzés, különösen szembetűnő a kártétel almában, szilvában, kajszin, de magas fertőzöttséget észlelhetünk a cseresznyében is, itt a védekezést nehezíti, hogy megkezdődött az érés.
Almásokban és a körtésekben a levéltetű mellett az almamoly rajzás folyamatos, a csapdák fogása emelkedő tendenciát mutat, míg a levélaknázó molyok rajzása most szünetel. Házi kertekben a poloskaszagú darazsak kártétele figyelhető meg. A melegebb idő és a magasabb páratartalom hatására az almafavértetű fertőzés erősödése észlelhető, nagyobb kolóniákat már a lombkorona felső régióiban is láthatunk. Minél sűrűbb lesz a lombozat, annál nehezebb lesz a védekezés a kártevő ellen. A lisztharmat és a varasodás fertőzés szintén erősödött, de most a lisztharmat fertőzésnek kedvezőbb az időjárás, de már kisebb esők is elősegíthetik a varasodás terjedését, ami nemcsak a leveleket, hanem a termést is érinti. Körtében a varas gyümölcsök aránya 5-8 %.
Csonthéjasokban a keleti gyümölcsmoly és a barackmoly rajzása egyaránt növekvő, őszibarackon már megfigyelhetők az első hajtáskárosodások, valamint a zöld őszibarack levéltetű fertőzés is intenzív, a károsított hajtások aránya jelenleg 5 % körül alakul. A csonthéjasok sztigminás levélfertőzöttsége nem erősödött, de bármikor folytatódhat a megbetegedés erősödése, különösen azokban az ültetvényekben, ahol az előző években is magas fertőzöttség volt tapasztalható. A szilvamoly csapdák most 3 naponta 20-30 lepkét fognak.
A szőlő ültetvényekben intenzíven növekszenek a hajtások és tart a fürtmegnyúlás, sőt a szekszárdi borvidéken megkezdődött a Kékfrankos virágzása. A lisztharmat fertőzés első levéltünetei foltszerűen megjelentek, és csak napok kérdése a peronoszpórás megbetegedés kialakulása. Az amerikai szőlőkabóca lárvakelése a meleg hatására felgyorsult, a kikelt lárvák túlnyomó többsége (90%) L2-es fejlettségi fokozatú.
A selyemfényű puszpángmoly első nemzedékű lepkéinek a rajzása bármelyik pillanatban bekövetkezhet, a kerttulajdonosoknak célszerű kihelyezniük a feromonos csapdákat.