Növényvédelmi előrejelzés

Sok helyen súlyosbodott az aszály

Agrofórum Online

Az elmúlt hét elején meleg napokkal megérkezett a tavaszinak nevezhető idő. A felmelegedést húsvétkor ismételt lehűlés követte, és csak a hónap közepén várható újra melegebb idő. Most nappal csupán 10-14 Celsius fok a nappali hőmérséklet maximuma, éjszakánként pedig a derült égbolt miatt rendszeresen fagy.

A hűvös idő ellenére megkezdődött a tavaszi kapás növények vetése. Van ahol a napraforgóval kezdtek, de néhány gazda a kukoricát veti előbb. A szántóföldi növények károsító helyzetében a változékony, inkább hideg idő és az egyre súlyosbodó aszály miatt az előző időszakhoz képest kevés változás történt.

Az őszi kalászos gabonák közül az árpa a bokrosodás végén, a búza pedig a bokrosodás közepén jár. A növények fejlődése stagnál, a jó vízgazdálkodású területek kivételével az aszály jeleit mutatják. A kiszórt nitrogén fejtrágyák közül csupán a február elején kiszórt szilárd és a folyékony levéltrágyák hatottak. Az ősszel, gabonalevéltetvekkel fertőzött növényeken egyre inkább kiütköznek a vírusfertőzöttség tünetei, különösen a sárga törpülés vírus tünetei.

Ezek a növények most az egészségesekhez képest is sárgábbak, gyökérzetük fejletlen, és nem fognak szárba indulni. A szárazság továbbra is hátráltatja a betegségek terjedését és a fertőzés erősödését. Gyenge a búza szeptóriás fertőzöttsége, sárgarozsda csak tüneti szinten látható. Az árpa hálózatos levélfoltosság fertőzés szintén alacsony szintű jelenleg. Folyamatos a vetésfehérítő bogarak betelepedése a táblákba, az imágókat már a vetések belsejében is megtalálhatjuk. A fejlettebb növényállomány miatt az árpák fertőzöttebbek, 10 hálócsapásban 6-8 imágó észlelhető.

Az őszi káposztarepce állományok fejlődése is elmarad az ilyenkor megszokottól. A szárazság hátráltatja a szárak megnyúlását, illetve vontatottá teszi azt. Általában a rejtett zöldbimbós-zöldbimbós fenológiai stádium a jellemző. A húsvét előtti melegebb idő elhozta a repce szárormányosok második betelepedési hullámát, de az meg sem közelíti egyedszámban a február végi első hullám nagyságát, feltehetően a jól sikerült védekezésnek.

Ennek ellenére továbbra is érdemes napi rendszerességgel figyelni a sárgatálas és ragacsos csapdákat, mert a repcefénybogarak repülése mutat most emelkedő tendenciát. A szeles időben végzett megfigyelés megtévesztő lehet, ugyanis ilyen időben megbújnak a rovarok a védett helyeken. Az idő felmelegedésével e fénybogarak erősödő rajzása várható.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Metszhetünk is a lemosó permetezés előtt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 16:10

A lemosó permetezés megkezdése előtt már most érdemes eltávolítani az év során elpusztult, megsérült ágrészeket, sőt egyes fafajokon (pl. dió) a metszést elvégezni.

Ideálisak a feltételek a mezei pocok szaporodásához – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 30. 08:10

Látványosabb kártételt a mezei pocok okoz, a területek mintegy 20%-án, de a lakott járatok száma a veszélyességi küszöbérték határán mozog (3-4 db/100 nm).

Itt az ideje a gyepszellőztetésnek – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 23. 11:10

Magunk sem gondolnánk, mekkora elhalt fűtömeg távolítható el a szellőztetés során, de a lehullott faleveleket is gyűjtsük össze!

Figyeljünk a levéltetvekre és a kabócákra! – Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2024. október 22. 17:10

A vetéseket a fejletlenség miatt betegségek, kártevők nem veszélyeztetik, de az árvakeléseken, gyepterületeken megtalálhatók a fertőzési források.

Egyre több a moníliával fertőzött gyümölcs

2020. augusztus 5. 08:46

Július végén időjárási frontoktól mentes, igazi nyári időjárás uralkodott az országban. Ezt a kellemes állapotot augusztus első napjaiban ismét záporokat, zivatarokat hozó légtömegek váltották fel, több-kevesebb csapadékot hozva. A nappali és éjszakai hőmérséklet néhány fokkal csökkent, a levegő páratartalma pedig a zivatarok környezetében pedig tartósan megemelkedett, ami a betegségek terjedésének kedvezett.

Virágzáskor csak méhkímélő technológiával védekezhetünk

2020. április 7. 12:45

A fák és az aljnövényzet virágzása miatt csak méhkímélő növényvédelmi technológiával permetezhetünk az ültetvényekben.

Növényvédelmi feladatok lombhullás után

2018. október 31. 08:21

Rendkívül fontos a gyümölcs- és díszfákon ősszel előtűnő beteg részek, kár- és kórképek eltávolítása. Ezt a feladatot feltétlenül az őszi lemosó permetezés elvégzése előtt hajtsuk végre, mert csak így lesz eredményes a záró permetezés.

Szokatlanul nagy tömegben károsítanak a darazsak

2020. augusztus 26. 11:45

Az őszi betakarítású növények fejlődése és érése felgyorsult, folyamatos a különböző szilva, körte és almafajták valamint a szőlő szürete. A zsendülő és beérett termést szokatlanul nagy tömegben károsítják a különböző darázsfajok.