Az elmúlt hét elején meleg napokkal megérkezett a tavaszinak nevezhető idő. A felmelegedést húsvétkor ismételt lehűlés követte, és csak a hónap közepén várható újra melegebb idő. Most nappal csupán 10-14 Celsius fok a nappali hőmérséklet maximuma, éjszakánként pedig a derült égbolt miatt rendszeresen fagy.
A hűvös idő ellenére megkezdődött a tavaszi kapás növények vetése. Van ahol a napraforgóval kezdtek, de néhány gazda a kukoricát veti előbb. A szántóföldi növények károsító helyzetében a változékony, inkább hideg idő és az egyre súlyosbodó aszály miatt az előző időszakhoz képest kevés változás történt.
Az őszi kalászos gabonák közül az árpa a bokrosodás végén, a búza pedig a bokrosodás közepén jár. A növények fejlődése stagnál, a jó vízgazdálkodású területek kivételével az aszály jeleit mutatják. A kiszórt nitrogén fejtrágyák közül csupán a február elején kiszórt szilárd és a folyékony levéltrágyák hatottak. Az ősszel, gabonalevéltetvekkel fertőzött növényeken egyre inkább kiütköznek a vírusfertőzöttség tünetei, különösen a sárga törpülés vírus tünetei.
Ezek a növények most az egészségesekhez képest is sárgábbak, gyökérzetük fejletlen, és nem fognak szárba indulni. A szárazság továbbra is hátráltatja a betegségek terjedését és a fertőzés erősödését. Gyenge a búza szeptóriás fertőzöttsége, sárgarozsda csak tüneti szinten látható. Az árpa hálózatos levélfoltosság fertőzés szintén alacsony szintű jelenleg. Folyamatos a vetésfehérítő bogarak betelepedése a táblákba, az imágókat már a vetések belsejében is megtalálhatjuk. A fejlettebb növényállomány miatt az árpák fertőzöttebbek, 10 hálócsapásban 6-8 imágó észlelhető.
Az őszi káposztarepce állományok fejlődése is elmarad az ilyenkor megszokottól. A szárazság hátráltatja a szárak megnyúlását, illetve vontatottá teszi azt. Általában a rejtett zöldbimbós-zöldbimbós fenológiai stádium a jellemző. A húsvét előtti melegebb idő elhozta a repce szárormányosok második betelepedési hullámát, de az meg sem közelíti egyedszámban a február végi első hullám nagyságát, feltehetően a jól sikerült védekezésnek.
Ennek ellenére továbbra is érdemes napi rendszerességgel figyelni a sárgatálas és ragacsos csapdákat, mert a repcefénybogarak repülése mutat most emelkedő tendenciát. A szeles időben végzett megfigyelés megtévesztő lehet, ugyanis ilyen időben megbújnak a rovarok a védett helyeken. Az idő felmelegedésével e fénybogarak erősödő rajzása várható.