Növényvédelmi előrejelzés

Növényvédelmi feladatok lombhullás után

Agrofórum Online

Naptárat megtréfáló későnyári időjárással köszöntött be a november. Nappal 20 °C-ot meghaladó, éjjel pedig 10-15 °C körüli hőmérséklet messze az ilyenkor megszokott átlag felett van. Az utóbbi napokban szeszélyes eloszlásban lehullott csapadék nem sokat enyhített a krónikus szárazságon. Az őszi érésű növények szürete gyakorlatilag befejeződött, már csak néhány késői zöldségféle vár betakarításra.

Az esősebb és szelesebb időjárás elősegítette a lombhullást, ezért jól megfigyelhető, a máskor rejtetten károsító betegségek és kártevők jelenléte.

Nem lehet eleget hangsúlyozni, hogy mennyire fontos a gyümölcs- és díszfákon ilyenkor előtűnő beteg részek, kár- és kórképek eltávolítása. Ezt a feladatot feltétlenül az őszi lemosó permetezés elvégzése előtt hajtsuk végre, mert csak így lesz eredményes a záró permetezés.

Az összegyűjtött moníliás gyümölcsmúmiákat ne komposztáljuk, hanem égessük el, de a lehullott és összegereblyézett falevél értékes komposzt alapanyag, mely gyorsan lebomlik, és értékes tápanyagokkal szolgál a növények számára. Emellett a komposztban képződő biológiailag aktív szerves anyagok (aminosavak, huminsavak, stb.) serkentik a növényeket növekedésükben, ellenálló képességük kialakulásában.

A levelüktől megszabadult fákon könnyebben elvégezhető a pajzstetvekkel, vértetvekkel, kéregmollyal fertőzött törzsek, ágak, vesszők tisztogatása ágkaparóval, drótkefével.

zöld almalevéltetű áttelelő tojások almán

Az almafa vértetű fertőzés kialakulását kifejezetten elősegítik a fák tövénél rendszeresen kinövő gyökérsarjak, ezért fontos ezek rendszeres eltávolítása. Ugyanígy kell eljárni a nyári baktériumos tűzelhalástól elhalt ágakkal, amennyiben eddig még nem vágtuk le őket. Hasonlóképpen távolítsuk el a moníliával megfertőződött csonthéjas ágakat, valamint a gutaütéstől elpusztult ágrészeket, esetleg szedjük ki az egész fát teljes egészében.

alma vértetűvel fertőzve

Szőlő ültetvényeinkben a lombvesztés következtében jól láthatóak a 2-3 éves fás részeken a pajzstetvek. Néhány tőke esetében érdemes kefével, ágvakaróval megszabadulni a fertőzéstől, nagyobb területen hagyatkozzunk az olajos lemosásra. Most szedjük ki tövestől az ESCA– val fertőzött tőkéket, valamint a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazmától megbetegedett töveket.

Szőlő ESCA

 

Szőlő flavescence doree

A körtelevél bolha imágók már téli nyugalomba vonultak. Az idén különösen sok volt a kártevőből. Jövő tavasszal az áttelelt imágók rakják az első tojásokat, ezért fontos ellenük is az olajos lemosás.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság, perzselés, kártevők

2025. július 6. 13:10

Június utolsó hetében az extrém meleg és száraz időjárás kedvezett a kártevőknek, viszont a kórokozók visszaszorultak.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: gyomok, atkák, bogarak

2025. július 5. 13:10

A forróság, az aszály és a kártevők is komoly nyomást gyakorolnak a nyári állományokra – figyelni kell minden részletre!

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: forróság és vízhiány

2025. június 29. 08:10

A tartósan aszályos, forró időjárás nemcsak a kártevőknek, de a kertészeti kultúrák érési és stresszfolyamataira is komoly hatással van.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: aszály és betegségek

2025. június 28. 08:10

A forróság és a szárazság súlyos károkat okoz a szántóföldi kultúrákban. A betegségek és kártevők is szaporodnak – súlyos szezon elé nézünk.

El kell távolítani a moníliás gyümölcsöt!

2021. szeptember 15. 09:05

A talajokban alig található nedvesség, ami a növények érése és a cukorképződés szempontjából aggályos. A tartós szárazság miatt a zöldségfélék fejlődésének biztosítása csak öntözéssel valósítható meg. A jelenlegi időjárás most elsősorban a kártevőknek kedvez, viszont több kártevő már befejezte idei szaporodását.

Tovább fokozódik a mezei pocok és a vetési bagolylepke kártétele

2018. október 17. 08:54

A mezei pocok kártétele most elsősorban az évelő pillangós területeket, az őszi káposztarepce és kalászos vetéseket fenyegeti, mert a rágcsálók betelepedése már megindult az árokpartok, ruderális területek irányából. Az őszi káposztarepce területeinken pedig fokozódik a vetési bagolylepke lárvájának a kártétele is.

A károsító helyzet alakulása 2019-ben és várható következményei (9. rész)

2020. január 8. 11:34

Az almatermésű gyümölcsfélék (alma, körte, birs) betegségei és kártevői 2019-ben is számtalan problémát okoztak.

A duzzadó vagy fakadó rügyekben fagykárokkal lehet számolni

2018. március 18. 23:35

Az őszi kalászos gabonák és a káposztarepce már szinte mindenütt megkapta az első fejtrágyát, ez meg is látszott a határ képén, hiszen a vetések üdítően zöldellenek. Most ezt a kedvező képet zavarta meg a visszatérő télies idő.