Növényvédelem
Fizetett tartalom

Komplex védelemmel lehetünk igazán hatékonyak a kalászosokban

Bayer Crop Science

A gabonafélék jelentősége a vetésszerkezetben egyre növekszik, miközben termesztésük komoly kihívásokkal néz szembe. Az idei szezonban a növényállományok fejlődését hátráltatja az enyhe tél és a csapadékhiány, ami várhatóan a közeljövőben is fennmarad.

A növénykórtani tapasztalatok szerint azonban minden időjárási körülmény kedvez valamilyen kórokozó elterjedésének, ezért elengedhetetlen a megelőző növényvédelem. A sikeres gabonatermesztés kulcsa a rendszeres állományellenőrzés.

A magas hozam és jó minőség elérése érdekében kritikus a felső levelek, főként a zászlóslevél és a kalász védelme. A száraz időjárás miatt sokan kihagyhatják a korai gombaölő kezeléseket, de az enyhe tél következtében a lisztharmat, szeptória és helmintospórium tünetei már észlelhetőek.

Erre a problémakörre kínál megoldást a Falcon Pro. Ez a fungicid a tavalyi évben is a kalászos gabonatermesztők egyik kedvenc készítménye volt.

Népszerűsége a hármas hatóanyag kombinációjában rejlik, amely lehetővé teszi alkalmazását a bokrosodás végétől egészen a kalászvédelemig. A protiokonazol, tebukonazol és spiroxamin együttese biztosítja a széles hatásspektrumot és a rezisztencia kialakulásának megelőzését.

A protiokonazol kiemelkedően hatékony a fuzáriózis ellen, míg a tebukonazol főként a rozsdabetegségekkel szemben nyújt megbízható védelmet. Emellett kiváló teljesítményt mutat a lisztharmat, pirenofórás, rinhospóriumos és szeptóriás levélfoltosság ellen is.

A spiroxamin a lisztharmat elleni védelem mellett javítja a másik két hatóanyag felszívódását és transzlokációját a növényi szövetekben. Formulációja biztosítja a hatóanyagok gyors felszívódását és egyenletes eloszlását.

Alkalmazásával jelentősen csökkenthető a fuzáriózis okozta mikotoxin-szennyezettség, javítva a termés minőségét és az élelmiszerbiztonságot.

A kalászosok tavaszi védelmét három kezelési időszakra bonthatjuk.

A T1 időszak a bokrosodástól a 2-szárcsomós állapotig tart. A T2 a zászlóslevél megjelenésétől a kalász hasban állapotig terjed. A T3 pedig a kikalászolás végétől a virágzás végéig időzíthető.

Hazai körülmények között gyakran összemosódik a T1 és T2 időszak, ezért a gyakorlatban általában egy lombvédelmi és egy kalászvédelmi kezelést alkalmaznak a gazdálkodók.

A Falcon Pro kivételes rugalmasságának köszönhetően mindhárom időszakban kiválóan beilleszthető a védekezési programba, figyelembe véve, hogy egy szezonban legfeljebb kétszer használható.

A készítményt megelőző jelleggel kell alkalmazni, amikor a betegség első tünetei megjelennek az alsóbb leveleken. A bokrosodás végétől rendszeres állományellenőrzés szükséges a kezelés optimális időzítéséhez.

Amikor a technológia csak egyetlen fungicides kezelést tesz lehetővé, akkor azt a virágzás elején tegyük meg, hiszen ez adja a legkedvezőbb eredményt. Ilyenkor a 0,8-1,0 l/ha dózis alkalmazása ajánlott, amely hatékonyan védi mind a zászlóslevelet, mind a kalászt a betegségektől.

A biztos védekezéshez azonban célszerű két fungicides kezelést iktatni a technológiába. Itt mutatkozik meg igazán a Falcon Pro sokoldalúsága – rugalmasan alkalmazható az első, a második, vagy akár mindkét kezelés során is.

Az első, jellemzően levélbetegségek elleni védekezésnél 0,6–0,9 l/ha dózis javasolható a fertőzés erősségétől függően.

A második, kalászvédelmet szolgáló kezelést optimálisan a virágzás kezdeti és középső szakaszában célszerű elvégezni. Ekkor a Falcon Pro 0,9-1,0 l/ha dózisa nyújtja a legjobb védelmet a kalászfuzáriózis és az egyéb betegségek ellen.

Összegezve, a Falcon Pro a gabonatermesztők számára olyan komplex preventív, kuratív és eradikatív megoldást kínál, amely egyesíti a hatékonyságot, rugalmasságot és gazdaságosságot.

A három hatóanyag kombinációja minimalizálja a rezisztencia kialakulásának kockázatát, így hosszú távon is megbízható védelmet nyújt a változó időjárási feltételek és az egyre ellenállóbb kórokozók mellett.

A Falcon Pro alkalmazásával a termelők biztosíthatják gabonakultúráik egészségét és maximalizálhatják jövedelmezőségüket.

Bayer Crop Science

További információ: agro.bayer.co.hu

(Kiemelt kép forrása: Bayer Crop Science.)

Kalászfuzáriózis: most kell megelőzni a katasztrófát!

2025. május 5. 08:10

A kalászfuzáriózis most fenyeget – csak preventív védekezéssel védhetjük meg a búzát és a termés forgalmazhatóságát!

Vetésfehérítő bogarak: komoly veszély a kalászosokra

2025. május 4. 08:10

A vetésfehérítő bogarak lárvái letarolhatják a kalászosokat – a védekezést most, a párosodó imágók ellen célszerű elkezdeni.

A gubacsokról, 7. rész – zoocecidiumok: gubacsok a gyökéren, a termésen és a rügyeken

2025. május 3. 08:10

A gyökér/gyökérnyak, a termés/mag, és a rügyek állatok által indukált gubacsainak néhány esetét ismertetjük az Olvasókkal.

Sok múlhat a kalászosok virágzáskori védelmén!

2025. május 2. 16:10

A gombaölőszeres védekezés a kalászos kultúrákban (búza, árpa, tritikálé és rozs) kulcsfontosságú a termésbiztonság fenntartásában.

Állományvédelem a kalászos kultúrákban - az idei év tanulságai fejlesztői szemmel

2023. december 19. 05:40

Kísérleteink beállítása során igyekeztünk a folyamatosan változó igényeknek megfelelni, és olyan megoldásokat találni növényvédőszer-gyártói oldalról, amelyek nemcsak gazdasági előnyöket, hanem termésbiztonságot is nyújtanak a termelőink számára.

Szeptóriás levélfoltosság: a búza kora tavaszi kórokozója

2024. február 28. 05:40

A szeptóriás levélfoltosság a termesztett gabonáink közül csak a búzára és kisebb mértékben a tritikáléra jelent veszélyt. A búzafajok közül ugyanakkor valamennyi fajra veszélyes, így a durum búzára, a tönkölyre, tönkére és kisebb mértékben az alakorra is.

Van új a nap alatt – Új családtaggal bővül a Syngenta fungicid portfóliója

2018. május 31. 14:52

Az olajosnövények vetésterülete az utóbbi évtizedben dinamikusan nőtt, és a tavalyi évben megközelítette az 1 millió hektárt,  ennek következtében az ország összes vetésterületének közel 25%-án termelünk olajos növényeket.

Lassan vége a sárgarozsdának

2023. június 2. 05:36

A sárgarozsda kórokozója alapvetően a hűvösebb időszakokat kedveli, bár igazán gyorsan, látványosan terjedni a 20-25 fokos léghőmérsékletű környezetben tud.