23℃ 12℃
május 29. Magdolna, Magda, Ervin, Léna
Növényvédelem
Fizetett tartalom

Komplex védelemmel lehetünk igazán hatékonyak a kalászosokban

Bayer Crop Science

A gabonafélék jelentősége a vetésszerkezetben egyre növekszik, miközben termesztésük komoly kihívásokkal néz szembe. Az idei szezonban a növényállományok fejlődését hátráltatja az enyhe tél és a csapadékhiány, ami várhatóan a közeljövőben is fennmarad.

A növénykórtani tapasztalatok szerint azonban minden időjárási körülmény kedvez valamilyen kórokozó elterjedésének, ezért elengedhetetlen a megelőző növényvédelem. A sikeres gabonatermesztés kulcsa a rendszeres állományellenőrzés.

A magas hozam és jó minőség elérése érdekében kritikus a felső levelek, főként a zászlóslevél és a kalász védelme. A száraz időjárás miatt sokan kihagyhatják a korai gombaölő kezeléseket, de az enyhe tél következtében a lisztharmat, szeptória és helmintospórium tünetei már észlelhetőek.

Erre a problémakörre kínál megoldást a Falcon Pro. Ez a fungicid a tavalyi évben is a kalászos gabonatermesztők egyik kedvenc készítménye volt.

Népszerűsége a hármas hatóanyag kombinációjában rejlik, amely lehetővé teszi alkalmazását a bokrosodás végétől egészen a kalászvédelemig. A protiokonazol, tebukonazol és spiroxamin együttese biztosítja a széles hatásspektrumot és a rezisztencia kialakulásának megelőzését.

A protiokonazol kiemelkedően hatékony a fuzáriózis ellen, míg a tebukonazol főként a rozsdabetegségekkel szemben nyújt megbízható védelmet. Emellett kiváló teljesítményt mutat a lisztharmat, pirenofórás, rinhospóriumos és szeptóriás levélfoltosság ellen is.

A spiroxamin a lisztharmat elleni védelem mellett javítja a másik két hatóanyag felszívódását és transzlokációját a növényi szövetekben. Formulációja biztosítja a hatóanyagok gyors felszívódását és egyenletes eloszlását.

Alkalmazásával jelentősen csökkenthető a fuzáriózis okozta mikotoxin-szennyezettség, javítva a termés minőségét és az élelmiszerbiztonságot.

A kalászosok tavaszi védelmét három kezelési időszakra bonthatjuk.

A T1 időszak a bokrosodástól a 2-szárcsomós állapotig tart. A T2 a zászlóslevél megjelenésétől a kalász hasban állapotig terjed. A T3 pedig a kikalászolás végétől a virágzás végéig időzíthető.

Hazai körülmények között gyakran összemosódik a T1 és T2 időszak, ezért a gyakorlatban általában egy lombvédelmi és egy kalászvédelmi kezelést alkalmaznak a gazdálkodók.

A Falcon Pro kivételes rugalmasságának köszönhetően mindhárom időszakban kiválóan beilleszthető a védekezési programba, figyelembe véve, hogy egy szezonban legfeljebb kétszer használható.

A készítményt megelőző jelleggel kell alkalmazni, amikor a betegség első tünetei megjelennek az alsóbb leveleken. A bokrosodás végétől rendszeres állományellenőrzés szükséges a kezelés optimális időzítéséhez.

Amikor a technológia csak egyetlen fungicides kezelést tesz lehetővé, akkor azt a virágzás elején tegyük meg, hiszen ez adja a legkedvezőbb eredményt. Ilyenkor a 0,8-1,0 l/ha dózis alkalmazása ajánlott, amely hatékonyan védi mind a zászlóslevelet, mind a kalászt a betegségektől.

A biztos védekezéshez azonban célszerű két fungicides kezelést iktatni a technológiába. Itt mutatkozik meg igazán a Falcon Pro sokoldalúsága – rugalmasan alkalmazható az első, a második, vagy akár mindkét kezelés során is.

Az első, jellemzően levélbetegségek elleni védekezésnél 0,6–0,9 l/ha dózis javasolható a fertőzés erősségétől függően.

A második, kalászvédelmet szolgáló kezelést optimálisan a virágzás kezdeti és középső szakaszában célszerű elvégezni. Ekkor a Falcon Pro 0,9-1,0 l/ha dózisa nyújtja a legjobb védelmet a kalászfuzáriózis és az egyéb betegségek ellen.

Összegezve, a Falcon Pro a gabonatermesztők számára olyan komplex preventív, kuratív és eradikatív megoldást kínál, amely egyesíti a hatékonyságot, rugalmasságot és gazdaságosságot.

A három hatóanyag kombinációja minimalizálja a rezisztencia kialakulásának kockázatát, így hosszú távon is megbízható védelmet nyújt a változó időjárási feltételek és az egyre ellenállóbb kórokozók mellett.

A Falcon Pro alkalmazásával a termelők biztosíthatják gabonakultúráik egészségét és maximalizálhatják jövedelmezőségüket.

Bayer Crop Science

További információ: agro.bayer.co.hu

(Kiemelt kép forrása: Bayer Crop Science.)

Nagyon felszaporodott az alma lisztharmat

2025. május 28. 08:10

Az alma lisztharmat idén különösen erőteljesen jelentkezik a kiskertekben. A fertőzés mechanikai és kémiai úton is kordában tartható.

Körterozsda: narancssárga veszély a leveleken

2025. május 27. 11:10

Májusban megjelent a körterozsda első jele a körtefákon. A fertőzés időben felismerve hatékonyan visszaszorítható.

Növényvédőszer-mentes, de nem bio: a színcsapdák ára

2025. május 26. 11:10

A „bio” színcsapdák hatékonyak, de szelektálás nélkül pusztítják a hasznos rovarokat is. Használatuk felelősséget kíván.

Kalászosok védelme: kulcsszerepben a búza és az árpa

2025. május 25. 08:10

Az idei csapadékos időjárás súlyos kórokozófertőzéseket idéz elő a gabonafélékben. Most kell cselekedni a termés védelme érdekében.

Mikor és mivel védekezzünk a kalászosok gombabetegségei ellen?

2019. március 13. 09:00

Új korszak kezdetéhez érkezett a magyarországi kalászosgabona-termesztés: változik a kalászosok súlya a vetésforgóban, növekszik a termesztés intenzitása és növekednek a termésátlagok is!

Ritkább, de veszélyes betegségek az árpában

2022. május 30. 07:38

Az őszi árpa kalászolása után, de főleg a virágzást követően rosszabb esetben néhány olyan kórokozó károsításával is lehet találkozni, amelyek eddig is jelen voltak a növényekben, de most látványos tünetekkel jelzik jelenlétüket.

A szárrozsda hazai felbukkanásáról

2019. július 2. 07:59

A szárrozsda meglehetősen későn jelent meg, így a tápnövényeinek számító kenyérbúzafajták túlnyomó többsége már túlságosan érett volt ahhoz, hogy a kórokozó megtámadja. Viszont a nagyon hosszú tenyészidejű fajták, hibridbúzák, illetve egyes szintén hosszú tenyészidejű pelyvás gabonák (tönke, tönköly) még eléggé zöldek most is ahhoz, hogy a szárrozsda rajtuk megtelepedjen.

Van új a nap alatt – Új családtaggal bővül a Syngenta fungicid portfóliója

2018. május 31. 14:52

Az olajosnövények vetésterülete az utóbbi évtizedben dinamikusan nőtt, és a tavalyi évben megközelítette az 1 millió hektárt,  ennek következtében az ország összes vetésterületének közel 25%-án termelünk olajos növényeket.