Növényvédelem
Fizetett tartalom

Kukorica gyomirtása, ha a terbutilazin hatóanyag nem alkalmazható

Nufarm Hungária Kft.

A kukorica gyomirtása, bár rutinszerű feladatnak tűnik, mégis komoly kihívást jelent a gazdálkodóknak.

A talajművelésben bekövetkezett változások, a megváltozott gyomflóra, az egyre kiszámíthatatlanabb és szeszélyesebb időjárás, az elmúlt évek hatóanyag-kivonásai a kukorica gyomirtására is rányomták a bélyegüket. Az egymenetes pre- vagy korai posztemergens gyomirtások sikere sok esetben megkérdőjeleződik, és a csak posztemergens kezelések sem mindig adnak kielégítő eredményt. A technológia megválasztásánál akkor járunk el helyesen, ha a felhasználni kívánt készítményeket a területre jellemző gyomfajokhoz, azok keléséhez, fejlettségéhez igazítjuk. A sokféle faj közül az utóbbi időben az egyszikűek előretörése a legszembetűnőbb, melyek akár több hullámban is kelhetnek. Problémát jelenthet az is, ha a talajherbicidek nem kapnak elég bemosó csapadékot, ekkor a gyomok utánkelésére szinte biztosan számíthatunk. És nem szabad megfeledkezni arról a veszélyről sem, amit a gyomok herbicidrezisztenciájának kialakulása jelenthet.

A Nufarm kétféle gyomirtószer-csomagot biztosít a termelőknek

Ilyen körülmények között felértékelődnek a rugalmasan, a gyomok keléséhez igazítható komplex gyomirtási technológiák, mint amilyenek a Nufarm Hungária Kft. által kínált megoldások. Azonban a hatóanyagok felhasználásának szabályai, lehetőségei sokat változtak az elmúlt években, és a termelőknek folyamatosan alkalmazkodniuk kell ehhez. Ilyen például a terbutilazin hatóanyag felhasználása is, melynek kijuttatható mennyiségét jelenleg háromévente egyszer, hektáronként 850 g mennyiségben határozták meg. Igyekszünk megfelelni kukoricatermesztő partnereink igényeinek, ezért ajánlatunkban megtalálható a terbutilazin hatóanyagot tartalmazó gyomirtási technológia, de azon partnereinknek is van ajánlatunk, akik mellőzni kényszerülnek ezt a hatóanyagot. Az előbbi igények kielégítésére a Tengeri Ikercsomagunkat ajánljuk, mely nevéből adódóan két fizikai csomagból áll, míg akik nem használhatják a hatóanyagot, azoknak a GoldCorn technológiai csomag lesz a megoldás, amely három terméket tartalmaz.

Ismerjük meg a GoldCorn technológiai csomag nyújtotta lehetőségeket!

A GoldCorn technológiai csomag alkalmazása három gyomirtó szer együttes felhasználását jelenti, és azon kukoricatermesztők számára ajánljuk, akik terbutilazinmentes gyomirtásban gondolkodnak. A technológiai csomag elemei a Kideka, az Ikanos és a Valentia.

A Kideka 100 g/l mezotriont tartalmaz. A plasztokinonbioszintézis-gátló (HPPD-gátló) hatóanyagra jellemző, hogy az érzékeny gyomnövények a hatóanyag felvétele után kifehérednek, majd elpusztulnak. A mezotriont a gyomok levélen és gyökéren keresztül is felveszik. Elsősorban a magról kelő kétszikű gyomok ellen alkalmazható, de a fiatal, éppen kikelt kakaslábfüvet is gyéríti. A Kideka engedélyezett dózisa 0,5 l/ha, és kiválóan kiegészíti a másik két termék gyomirtó hatását, valamint tartamhatást is biztosít a mezotrion hatóanyagra érzékeny magról kelő kétszikű gyomokkal szemben.

Az Ikanos 40 g/l nikoszulfuron hatóanyaga a gyomnövényekben az aminosav-bioszintézis megzavarásával a fehérje-anyagcserét akadályozza. A nikoszulfuron alapvetően levélherbicid, de rendelkezik némi talajhatással is. Nem perzisztens, felezési ideje csupán 7-10 nap, ezért utóvetemény-hatással nem kell számolni. Felhasználása alapvetően a magról kelő egyszikűek ellen irányul, de néhány kétszikű gyom is érzékeny a nikoszulfuron hatóanyagra. Az Ikanos engedélyezett dózisa 1,0 l/ha. Fontos, hogy a kezelés időpontjában a magról kelő egyszikű gyomnövények a gyökérváltás előtt legyenek, ami azt jelenti, hogy leghatékonyabban 1–3 leveles állapotukban tudunk védekezni ellenük.

A Valentia gyomirtó szer 100 g/liter fluroxipir és 2 g/liter floraszulam hatóanyagot tartalmaz. A fluroxipir a légzés fokozásával auxinszerű tüneteket okoz, azaz hormonhatású hatóanyag. Hatását a magról kelő kétszikű gyomnövényekre fejti ki, de az évelők közül az aprószulák, a sövényszulák és a hamvas szeder ellen is igen hatékony. A floraszulam ALS-gátló hatóanyag, és a fluroxipirhez hasonlóan szintén a levélen keresztül fejti ki hatását. A magról kélő kétszikű gyomnövények széles köre érzékeny a hatóanyagra. A Valentia engedélyezett dózisa kukoricában 1,35–1,8 l/ha.

A GoldCorn technológiai csomagban az Ikanos 1,0 l/ha, a Kideka 0,5 l/ha, a Valentia pedig 1,5 l/ha dózissal szerepel. A gyomirtószer-kombinációt a magról kelő egyszikű gyomok 1–3, a magról kelő kétszikű gyomon 2–4 leveles, a szulákfélék 15–20 cm-es hajtáshosszúságánál célszerű kijuttatni, így a három gyomirtó szer 4 hatóanyaga a tenyészidő során biztos és tartós gyommentességet biztosít (1. kép).

Balra a kezeletlen kontroll, jobbra a GoldCorn csomag hatékonysága. Nufarm nagyparcellás kísérlet
1. kép: Jobbra a kezeletlen kontroll, balra a GoldCorn csomag hatékonysága. Nufarm nagyparcellás kísérlet, Kaposvár, 2023. június 15. Kezelés: 2023. május 22.

Molnár Szabolcs
fejlesztési vezető
Nufarm Hungária Kft.
www.nufarm.com/hu

Nufarm logó

A cseresznye-levéltetű ellen elkéstünk + videó

2025. július 11. 16:10

Hogy mikor és hogyan lehet a levéltetvek elszaporodását és kártételét elkerülni, ezekre a kérdésekre adja meg a választ Hertelendy Péter növényorvos ebben a videóban.

Ezt nem bírja a napraforgó sem – így viseli az idei nyarat a kultúra

2025. július 11. 11:10

A szélsőséges nyári időjárás és a szívós kártevők idén sem kímélték a napraforgót – az állományokban már most láthatóak a jövőbeni terméscsökkenés jelei.

Mi rágja a kukoricát? – Kártevők nyomában a hőségben

2025. július 9. 11:10

A szárazság és a hőség már önmagában is próbára teszi a kukoricát, de a különféle kártevők tovább súlyosbítják a helyzetet.

Támadnak a címeres poloskák – bűzös roham a kiskertek ellen

2025. július 8. 11:10

Szívogatnak, bűzlenek és csúfítják a termést – a címeres poloskák kánikulában is támadnak, és idén sem hagyják békén a kerteket.

Kalászosok gyomirtása tavasszal

2024. március 8. 10:10

Az őszi kalászosok technológiájában két irányzatot lehet elkülöníteni: őszi és tavaszi gyomirtást. Kalászosvetéseink nagyobb részén még mindig a tavaszi gyomirtás a jellemző.

Bio növényvédő szerek helye a hagyományos termesztésben

2020. december 30. 12:02

Nufarm hibrid technológiával egy növényvédelmi programon belül okszerűen használhatunk hagyományos és biológiai készítményeket a nagyobb élelmiszer-biztonság és a kisebb környezeti terhelés érdekében.

CARNADINE: felszívódó acetamiprid jó tartamhatással

2023. szeptember 18. 14:40

Hatékonyabb őszi védelem a vírusvektor rovarkártevők ellen búzában és árpában.

Merjünk változtatni a gyomirtási technológián!

2024. október 2. 12:10

A manapság jellemző meleg időjárás miatt az ősszel elvégzett kezelésnek a tavaszival szemben rengeteg előnye van.