27℃ 14℃
június 21. Alajos, Leila
Növényvédelem
Fizetett tartalom

Tengeri Ikercsomag: felszabadító végeredmény

Nufarm Hungária Kft.

Egyetlen csomagban minden hatóanyag, amire a kukorica gyommentesítéséhez szükség lehet.

A kukorica gyomirtása manapság egyre komolyabb kihívást jelent a gazdálkodóknak. Az egymenetes pre- vagy korai posztemergens gyomirtások sikere sok esetben megkérdőjeleződik, és a csak posztemergens kezelések sem mindig adnak kielégítő eredményt. A sokféle faj közül az utóbbi időben az egyszikűek elhatalmasodása a legszembetűnőbb, melyek akár több hullámban is kelhetnek. Probléma az is, ha a talajherbicidek nem kapnak elég bemosó csapadékot, ekkor a gyomok utánkelésére szinte biztosan számíthatunk. És nem szabad megfeledkezni arról a veszélyről sem, amit a gyomok herbicidrezisztenciájának kialakulása jelenthet. Ilyen körülmények között felértékelődnek a rugalmasan, a gyomok keléséhez igazítható komplex gyomirtási megoldások, mint amilyen a Nufarm Hungária Kft. által összeállított Tengeri Ikercsomag, amely nevéből adódóan két fizikai csomagból áll.

Tengeri ikercsomag

A Tengeri Ikercsomag A-ban lévő Eli-T 333 g/l terbutilazin és 200 g/l flufenacet hatóanyagok gyári kombinációja. A két hatóanyag különböző hatásmechanizmussal dolgozik, a terbutilazin levélen keresztüli hatása erőteljesebb, mint a flufenaceté. Hatásspektrumuk elsősorban a magról kelő kétszikű gyomokra szélesebb, de (elsősorban) a flufenacet néhány egyszikű gyom csírázását is gátolja. Mindkét hatóanyag talajon keresztül is dolgozik, így tartamhatásra is számíthatunk.

Az Eli-T vetőmag- és takarmánykukoricában korai posztemergensen alkalmazható a kultúrnövény első levelének megjelenésétől 5 leveles fejlettségéig, 1,5 l/ha ­dózisban. Az Eli-T-t vagy bármely más terbutilazin hatóanyagú készítményt ugyanazon a területen háromévente egyszer, hektáronként maximum 850 g terbutilazint tartalmazó dózisban lehet kijuttatni.

A Tengeri Ikercsomag A második eleme a Kideka, amely 100 g/l mezotriont tartalmaz, és az előző két hatóanyaghoz képest más hatásmechanizmusú. A hatóanyagot a gyomok levélen és gyökéren keresztül is felveszik, és a termék elsősorban a magról kelő kétszikű gyomok ellen alkalmazható. A Kideka engedélyezett dózisa 0,5 l/ha, ami kiválóan kiegészíti a másik három termék gyomirtó hatását.

A Tengeri Ikercsomag B egyik alkotóeleme a Dicopur Top 464 SL. Két fenoxiherbicid, 344 g/l 2,4-D dimetilamin-só és 120 g/l dikamba gyári kombinációja, ezek egy negyedik hatásmódot képviselnek. Az auxinhoz hasonló hormonhatású herbicideket a növény nem képes lebontani, ami a pusztulásához vezet. A Dicopur Top 464 SL a magról kelő és évelő kétszikű gyomok ellen hatásos. Dózisa 1,0 l/ha, korai posztemergensen, a kukorica 3-4 leveles állapotában lehet kijuttatni. Amennyiben a Tengeri Ikercsomag mind a négy alkotóját egy menetben, tankkeverékben szeretnénk kipermetezni, a Dicopur Top 464 SL dózisát célszerű 0,8 l/ha-ra csökkenteni.

A Tengeri Ikercsomag B másik terméke az Ikanos, amely a 40 g/l nikoszulfuron hatóanyagával az ötödik hatásmechanizmust képviseli. A nikoszulfuron alapvetően levélherbicid, de némi talajhatása is van. A hatóanyagot elsősorban korai posztemergensen célszerű kijuttatni. Nem perzisztens, felezési ideje csupán 7-10 nap, ezért utóvetemény-hatással nem kell számolni. Felhasználása a magról kelő egy- és kétszikű gyomok ellen 1,0 l/ha. Fontos, hogy az egyszikűek ne essenek át a gyökérváltáson, leghatékonyabban azok 1-3 leveles állapotában tudunk védekezni.

Egymenetes alkalmazás javasolt akkor, ha jól elmunkált talajon, normális időjárás mellett a gyomnövények tömeges kelése a kukorica kelésével egy időben történik meg. Ez a megoldás a már kikelt és még csírázó gyomok ellen is hatásos. Ha a kikelt gyomnövények között a magról kelő egy- és kétszikű gyomok is jelen vannak, a négy készítmény hat hatóanyagának öt hatásmódja komplex hatást biztosít a teljes és tartós gyommentességhez.

Osztott kezelést akkor kell alkalmazni, ha az egyes gyomcsoportok eltérő időben csíráznak ki.

1. Ha a kétszikű gyomok tömeges kelése indul be a kukorica kelésével egy időben, és az évelő kétszikű gyomnövények, mint például a mezei acat, szintén jelen vannak, az Eli-T 1,5 l/ha + Dicopur Top 464 SL 1,0 l/ha kombinációt ajánlatos használni a kukorica 2-4 leveles fejlettségénél. Ezután megvárható a magról kelő egyszikű gyomnövények tömeges keléséig a következő permetezés a Kideka 0,5 l/ha + Ikanos 1,0 l/ha kombinációjával.

2. Az osztott kezelésre egy másik lehetőség az Eli-T 1,5 l/ha + Dicopur Top 464 SL 1,0 l/ha + Kideka 0,5 l/ha kombináció használata a kukorica 2-3 leveles korában. Erre akkor van szükség, ha a gyomok tömeges kelése már korán elindul. Az elhúzódóan kelő egyszikű gyomok elleni védelemre pedig az Ikanost 1,0 l/ha dózisban alkalmazva van lehetőség a kukorica 5-6 leveles korában.

Molnár Szabolcs
fejlesztési vezető
Nufarm Hungária Kft.
www.nufarm.com/hu

Nufarm logó

Vetésfehérítő: amikor nem érdemes költeni a védekezésre + videó

2025. június 20. 16:10

A vetésfehérítő bogár elleni védekezés megfelelő időzítése, a készítmény helyes megválasztása lehet a siker záloga.

A zab még veszélyben van: nem érdemes késlekedni

2025. június 20. 13:10

A zab nyári lombozata vonzza a kórokozókat. A koronás rozsda és a barna levélfoltosság elleni védekezés most kulcskérdés.

Változó rajzásrend: mit hozott 2025 tavasza?

2025. június 19. 08:10

A 2025-ös év tavaszi szeszélyei a levéltetvek és más kártevők életmenetét is megzavarták – alkalmazkodniuk kellett a gazdáknak is.

Időzítésen múlik minden: drága hibák a növényvédelemben

2025. június 18. 08:10

Hiába a kiváló növényvédő szer, ha nem jókor használjuk – az időzítés hibája súlyos anyagi és környezeti károkat okozhat.

Növekvő kihívásokkal kell szembenézni – Ma van a növényegészség nemzetközi napja

2023. május 12. 12:41

Az ENSZ május 12-ét a Növényegészség Nemzetközi Napjának választotta.

A repce őszi kártevőközösségének sajátságai

2018. november 4. 08:30

A repcét károsító kártevők közössége rendkívül népes, de ezek közül is az ún. juvenilis, őszi vegetációs periódusban támadók a legfajgazdagabbak. A csoport legjelentősebb kártevői, kártevő csoportjai a keresztesek földibolhái, a kis káposztalégy, a nagy repcebolha és a keresztesek levéldarazsai. A polifág kártevőként a mezei pocok, míg kisebb jelentőségű fajokként a repce-gubacsormányos és a honvédbogár említhetők.

Közös ügyünk a méhvédelem!

2019. június 20. 16:42

A méhekről sokaknak a finom méz jut először az eszébe, ám ezen állatok munkája ennél jóval összetettebb és fontosabb az emberiség számára. Rengeteg olyan élelmiszer létezik, amelyek termésbiztonságához a méhek és egyéb beporzók munkája elengedhetetlenül fontos.

Portfólió Farm: megtartotta szántóföldi növénytermesztési és növényvédelmi bemutatóját a Corteva

2022. szeptember 11. 08:37

A Portfólió Farm célja, hogy a magyar gazdák első kézből értesüljenek a vállalat legújabb, leginnovatívabb termékeiről.